Adama_AgilTrinity_15.08.2020

Strategia branży mięsnej

30 kwietnia 2018
Strategia branży mięsnej

Strategia branży mięsnej: trwały rozwój sektora wołowiny, wzrost rentowności produkcji

Rada Sektora Wołowiny zaprezentowała w piątek w ministerstwie rolnictwa opracowaną przez branżę mięsną strategię rozwoju hodowli bydła mięsnego "Wołowina 2022". Dokument przewiduje trwały i zrównoważony rozwój sektora wołowiny oraz wzrost rentowności produkcji.

 Spotkanie w sprawie strategii rozwoju sektora wołowiny „Wołowina 2022” odbyło się już po raz piąty. Uczestniczyli się w nim przedstawiciele Rady Sektora Wołowiny, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz ministerstwa - poinformował w komunikacie resort rolnictwa.

"Troską resortu jest opłacalność produkcji i stabilizacji sytuacji na rynkach rolnych" - powiedział podczas spotkania minister Krzysztof Jurgiel. Szef resortu rolnictwa przypomniał, że w ubiegłym roku został przyjęty program rozwoju głównych rynków rolnych w Polsce. Zgodnie z tym dokumentem, każdy rynek ma mieć opracowaną tzw. strategię wykonawczą.

"Analiza rynku wołowiny została już przeprowadzona wspólnie z wieloma organizacjami. Chcemy, aby strategia w ostatecznym kształcie była efektywna i możliwa do wdrożenia. Dokument ten ma m.in. przedstawiać uczestnikom rynku informacje z jakich instrumentów można korzystać, aby zwiększyć opłacalności produkcji" – podkreślił minister.

W grudniu 2016 r. branża podpisała porozumienie „Polska wołowina 2022", podejmując się opracowania i wdrożenia strategii rozwoju sektora wołowiny na lata 2017–2022. Celem porozumienia jest wspólne działanie dla trwałego i zrównoważonego rozwoju sektora wołowiny.

W tym cel została utworzona Rada Sektora Wołowiny, w skład której weszły największe organizacje branży mięsnej: Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Polskie Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, Federacja Związków Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej, Związek Polskie Mięso.

Podczas piątkowego spotkania Rada Sektora Wołowiny zaprezentowała wyniki prac nad Strategią rozwoju sektora wołowiny. Jak poinformował PAP prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego Jerzy Wierzbicki, dokument spotkał się z aprobatą ze strony ministerstwa rolnictwa. "W ciągu tygodnia chcemy przekazać strategię do realizacji, tak by minister przejął inicjatywę. Do tej pory spotkania odbywały się z inicjatywy Rady" - powiedział Wierzbicki.

Prace nad opracowaniem strategii "Wołowina 2022" sfinansowano z środków Funduszu Promocji Mięsa Wołowego.

Trwające blisko rok prace nad strategią obejmowały szeroko zakrojone konsultacje z hodowcami i producentami bydła mięsnego, rzeźniami, zakładami przetwórczymi oraz naukowcami. W pracach nad dokumentem uczestniczył aktywnie resort rolnictwa.

W ramach organizowanych spotkań konsultacyjnych analizowane były wszystkie zgłaszane uwagi. W strategii zdefiniowano czynniki wzrostu opłacalności sektora, tj. podniesienie ceny, obniżkę kosztów, zwiększenie wartości dodanej oraz promocję polskiej wołowiny.

Strategia zakłada wspólne działania całego sektora wołowiny, które spowodują "trwały i zrównoważony rozwój sektora wołowiny", wzrost rentowności łańcucha dostaw wołowiny kulinarnej i sprawiedliwy podział zysków w łańcuchu produkcyjnym, obejmujący m.in. utrzymanie systemu płatności bezpośrednich do bydła wraz z ich modyfikacją mającą na celu wsparcie krów mamek; wzrost kompetencji rolników oraz inne działania wspierające zwiększenie korzyści rynkowych dla producentów i przetwórców.

Strategia jest oparta o innowacyjny i inteligentny rozwój branży, obejmujący wykorzystanie badań naukowych i innowacji do tworzenia powiązań między wiedzą a działalnością rolniczą. (PAP)

Autor: Anna Wysoczańska


POWIĄZANE

Krajowa Rada Drobiarstwa Izba Gospodarcza  stanowisko zespołu d/s drobiarstwa w ...

„Piątka dla zwierząt” to ustawa likwidująca bardzo ważną dziedzinę eksportu, gos...

– Bez eksportu nie ma polskiego rolnictwa. Nie ma alternatywnych rynków. To jest...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę