Adama_15.08-30.09.2021

Wózek transportowy – niezastąpiony w gospodarstwie rolnym

16 lipca 2021
Wózek transportowy – niezastąpiony w gospodarstwie rolnym

Wózki transportowe różnego rodzaju to sprzęt niezbędny w gospodarstwie rolnym. Takie produkty jak wózki paletowe, wózki schodowe czy wiele innych sprawiają, że praca w obrębie gospodarstwa i transport stają się łatwiejsze i przebiegają szybciej – odciążając osobę wykonującą pracę.

 

Wózki magazynowe to asortyment, który z powodzeniem można wykorzystać w każdym gospodarstwie rolnym.  Maksymalne obciążenie każdego z rodzajów wózków pozwoli na odpowiednie dostosowanie ich do typu wykonywanej pracy. A codzienne funkcjonowanie w gospodarstwie to szereg rzeczy do transportu. Dlatego też tego typu prace należy sobie ułatwiać, co głównie opiera się na zmniejszeniu wysiłku wkładanego w transport rzeczy o dużych gabarytach. Wykorzystane z tym celu wózki transportowe nie tylko przyspieszą wykonywane prace, ale także sprawią, że będą one bezpieczniejsze dla zdrowia – wszak nie od dziś wiadomo, że podnoszenie dużych ciężarów może być przyczyną wielu dolegliwości, uszczerbków na zdrowiu czy trwałych schorzeń, np. kręgosłupa. 

 

Wózki transportowe – pomoc w transporcie wewnętrznym gospodarstwa

 

Wózki transportowe (wózki magazynowe) to sprzęt, który nadaje się do transportowania różnego rodzaju palet, worków, skrzyń i innych ładunków oraz produktów. Jeśli mamy zamiar skorzystać z opcji: wózek transportowy, to przed  jego zakupem musimy dokładnie rozważyć wybór. Istotne jest, aby taki wózek odpowiadał nam gabarytowo oraz żeby było łatwo poruszać się nim po danym terenie. W tym drugim aspekcie istotna jest wielkość i rodzaj kół – występują wózki dwukołowe i wózki czterokołowe. Zostały one wyposażone  w koła o dużej wytrzymałości, które pozwalają się poruszać po nierównym terenie (na przykład ogródka czy placu budowy), a dodatkowo są odporne na uszkodzenia.  Ważne jest także, aby wózki były dostosowane do ciężaru, który mają przewozić – niektóre  mogą udźwignąć nawet 1500 kg.   Dlatego też trzeba zacząć od porównania produktów. Najlepiej zrobić to, wpisując w twojej przeglądarce internetowej adres strony firmy oferującej różnego rodzaju wózki transportowe AJ produkty . Taki specjalistyczny sklep oferuje wózki najlepszej jakości.  Istotne jest także to, by wózki były wygodne w użytkowaniu, żeby łatwo było je chwycić, ciągnąć lub pchać (dobrze zaprojektowany wózek to zwiększona ergonomia pracy). 

 

Wózek transportowy to parę rodzajów:

  • platformowe, 

  • piętrowe, 

  • gospodarcze,

  • taczkowe,

 

Wózki platformowe  i wózki paletowe – najbardziej przydatne

 

Wózki platformowe i wózki paletowe należą (obok wózków taczkowych) do najpopularniejszych, jeśli chodzi o wykorzystanie w gospodarstwie rolnym. Pozwalają one na wykonywanie prac z zachowaniem zasad BHP, a dzięki temu czynią je bezpieczniejszymi. I tak wózki platformowe mogą być na kołach pneumatycznych lub pełnych, mogą mieć półki (wózki półkowe), osiatkowane brzegi (wózki gospodarze), ramy, drewniane burty lub mogą być tylko samą platformą. Stalowa konstrukcja takich wózków jest dość solidna i umożliwia transport przedmiotów do 500 kg. Mają one różne rozmiary, dzięki którym łatwo jest nimi wjechać nawet w wąskie przestrzenie. Takie wózki to także wózki ze specjalnym stelażem na wielkoformatowe płyty. Z kolei wózki paletowe (popularne „paleciaki”), jak sama nazwa wskazuje, służą do przewożenia towaru umieszczonego na paletach. Takie wózki są bardzo solidnie wykonane i mogą udźwignąć towar o wadze nawet kilku ton. Niektóre mają wbudowane moduł elektryczny. Co ważne, „paleciaki” pasują do wszystkich palet o standardowych wymiarach. Ciekawą kategorię stanowią bardzo przydatne wózki do przewożenia długich przedmiotów, tak zwane wózki dłużycowe.

 

Wózki schodowe – skuteczna pomoc

 

Wózki schodowe to skuteczna pomoc w transporcie różnych produktach po schodach. To chyba jedna z najbardziej kłopotliwych sytuacji, gdy na drodze, gdzie trzeba wnieść ciężar pojawiają się schody. A jak wiemy, za każdym razem – nawet przy nie za dużych obciążeniach – jest to wyzwanie. Jednak i w w takim przypadku wózki transportowe są skutecznym rozwiązaniem i stanowią je właśnie wózki schodowe. Maksymalne obciążenie takich wózków wynosi do 200 kg. Umożliwia to solidny stalowy szkielet i trzy koła po każdej stronie. Takim wózkiem jest bardzo łatwo manewrować, a co najważniejsze – podczas dźwigania nie przeciążamy się. Wózki tego typu, które często wykorzystywane są przy przenoszeniu towaru w magazynie, znakomicie się sprawdzą także w gospodarstwie rolnym.

 

Wózki – praca zgodnie z zasadami BHP

 

Wózki służące do transportu to produkty, które mają wszelkie atesty BHP, dlatego są bezpieczne w użytkowaniu i zwiększają także ergonomię (a tym samym wydajność ) pracy w gospodarstwie. Ważne jednak jest, by przy korzystaniu z wózków przestrzegać dokładnie warunków ich wykorzystania. Oznacza to, by wózków nie przeciążać towarem ponad wyznaczone limity i umieszczać go w odpowiedni, bezpieczny sposób oraz aby wykorzystywać wózek na określonych powierzchniach. Dlatego też należy ściśle przestrzegać wytycznych obsługi wózka i w razie jego usterki nie używać – wtedy warto zainwestować w usługi serwisowe (oparte przez jakiś czas na gwarancji).

 

Korzystając z wózków transportowych – tych zbudowanych na zasadzie platformy i w oparciu o inną konstrukcję – zyskujemy czas i sprawiamy, że nasza praca przebiega w łatwy sposób, co przekłada się na czas jej wykonania i na nasze zdrowie.

 


POWIĄZANE

OPZZRiOR wspólnie z posłem Jarosławem Sachajko (KUKIZ) występują w parlamencie z...

Na świecie trwa coraz większe zainteresowanie mięsem hodowanym w laboratorach. A...

Jak podaje rosyjskie stowarzyszenie mleczarskie Sojuzmoloko za swoim centrum ana...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę