dnikukurydzy_210818

Wrocław/ Podpisano deklarację działań na rzecz czystego powietrza

26 stycznia 2018
Wrocław/ Podpisano deklarację działań na rzecz czystego powietrza

Deklarację działań na rzecz czystego powietrza podpisali we Wrocławiu wiceminister energii Andrzej Piotrowski, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak i prezes firmy Tauron Filip Grzegorczyk. To element walki ze smogiem i promocji ekologicznych systemów grzewczych.

Podpisanie deklaracji było częścią dolnośląskiej edycji programu realizowanego przez firmę Tauron na rzecz czystego powietrza, który ruszył w czwartek we Wrocławiu. Polega on na promowaniu tzw. oferty antysmogowej, czyli zmiany systemu grzewczego w domach na bardziej ekologiczny. Chodzi przede wszystkim o wykorzystanie do tego celu energii elektrycznej, ale też gazu i ekogroszku po atrakcyjnie niższych cenach.

Wiceminister energii Andrzej Piotrowski podkreślił, że sam rząd nie jest w stanie doprowadzić do skutecznego ograniczenia niskiej emisji i potrzeba do tego współpracy z obywatelami, którzy otrzymują atrakcyjne oferty do rozważenia.

„Pracując wspólnie z koncernami energetycznymi wymyśliliśmy jak potanić energię elektryczną do celów grzewczych, znaleźliśmy pewne rezerwy. I to jest spadek o rząd wielkości, oczywiście ograniczony do godzin nocnych, ale udało nam się to zrobić na warunkach rynkowych” - powiedział Piotrowski.

Dodał, że propozycja nowych atrakcyjnych taryf nocnych dla tych, którzy z palenia paliwami stałymi chcą przejść na ogrzewanie elektrycznością, ma wspierać przede wszystkim obywateli i jest ofertą obecnego rządu na skuteczne zwalczanie niskiej emisji.

„Tę nową możliwość musicie państwo jako obywatele przeanalizować i spróbować się w nią wpisać. Sam rząd nie jest w stanie zlikwidować problemu smogu, możemy to zrobić razem. Do czego gorąco zachęcam. Wydaje się, że po raz pierwszy mamy ogromny potencjał do walki ze smogiem” - powiedział Piotrowski.

Prezes zarządu Tauron Polska Energia Filip Grzegorczyk poinformował, że do końca I kwartału br. jego firma przedstawi klientom specjalny pakiet grzewczy, który zakłada w nocnej taryfie spadek cen energii do celów grzewczych o 90 proc. w taryfie dystrybucyjnej i o 40 proc. w taryfie sprzedażowej.

„Ten kompleksowy projekt wpisuje się w rządową Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i jest ukierunkowany zarówno na edukację, jak i wsparcie technologiczne. Dzisiaj jako pierwsi przedstawiamy naszą ofertę produktową, która pokazuje jak walczyć ze smogiem. To konkretne rozwiązania Taurona dedykowane mieszkańcom i partnerom samorządowym” - powiedział prezes.

Wyjaśnił, że jego firma oferuje nie tylko tanią energię w nocy, ale też tańszy gaz i ekogroszek do pieców, jako ofertę ekologiczną. Fachowcy Taurona bezpłatnie doradzą klientowi, jakie rozwiązanie techniczne jest najlepsze, wybiorą odpowiedniego dostawcę i wykonają montaż. Firma oferuje też nieoprocentowany kredyt na zakup urządzeń i instalacji.

 

Roman Skiba, Dorota Skrobisz (PAP)


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę