aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rolnicy wzywają posłów do PE, aby poparli sektor rolnictwa

21 czerwca 2023
Rolnicy wzywają posłów do PE, aby poparli sektor rolnictwa

Przyjęto ogólne podejście Rady ds. Odnowy Przyrody – wszystkie oczy skierowane są teraz na Parlament Europejski. Wczoraj Rada Europejska osiągnęła porozumienie (podejście ogólne) w sprawie projektu ustawy o odtwarzaniu przyrody (KRL); Copa i Cogeca są przerażone niefortunną porażką Rady ds. Środowiska w odrzuceniu propozycji KLR. To ogólne podejście, które zostało osiągnięte podczas prezydencji szwedzkiej 20 głosami za, przy 5 głosach przeciw i 2 wstrzymujących się; jest godne uwagi ze względu na fakt, że wśród tych, którzy głosowali przeciwko, była obecna Szwecja, która odrzuciła propozycję prezydencji dotyczącą podejścia ogólnego.

Jest to przykład ogromnej presji, jaką wywierano na tę sprawę w ramach procedur, aby rzeczywiście znaleźć podejście ogólne przed końcem prezydencji; naciski, które kontynuują dążenie do zakończenia tej procedury przed końcem mandatów Komisji Europejskiej i Parlamentu, o co prosił również komisarz Sinkevičius. Dzieje się tak pomimo sygnałów ze stolic państw członkowskich, że należy odroczyć i ewentualnie dokonać ponownej oceny wniosku i jego procedur.

Oprócz tego wybitni naukowcy stwierdzili, że sama ustawa jest błędnie oparta na art. 192 ust. 1 TFUE, zamiast na art. 192 ust. 2, który dotyczy środków wpływających na użytkowanie gruntów, gospodarkę zasobami wodnymi oraz planowanie przestrzenne i krajowe. Tym samym fundamentalnie zmieniając podstawę prawną tej ustawy i jej późniejsze procedury w Radzie.

Copa i Cogeca liczą zatem na to, że Parlament Europejski poprze wniosek o odrzucenie ustawy w Komisji Ochrony Środowiska 27 czerwca.

 Wzywamy posłów do Parlamentu Europejskiego, aby poparli sektor rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa w odrzuceniu wniosku, ponieważ w obecnej formie jest on gorszy niż wniosek Komisji, i w związku z tym odesłali go Komisji do ponownej oceny, odtworzenie oceny skutków oraz bardziej realistyczne i racjonalne wnioski dotyczące ustalania celów.

***

Copa i Cogeca to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE. Wspólnie zapewniamy zrównoważone, innowacyjne i konkurencyjne rolnictwo UE, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo żywnościowe 500 milionom ludzi w całej Europie.

oprac. e-mk na podst źródło: Capa Cogeca


POWIĄZANE

Rada Europy formalnie przyjęła  pierwsze tego rodzaju rozporządzenie w sprawie o...

Trzy belgijskie organizacje rolnicze – Boerenbond, ABS i FWA – osiągnęły porozum...

Rada Europy przyjęła  zmianę rozporządzenia w sprawie Wspólnego Przedsięwzięcia ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę