Adama_15.08-30.09.2021

Czy rolnictwo może być zaangażowane społecznie?

26 października 2015
20 października w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Gdańsku odbyła się konferencja agroturystyczna  pt. „Gospodarstwa opiekuńcze w koncepcji rolnictwa  zaangażowanego społecznie”. Obecni na niej byli m.in. reprezentanci oraz studenci z pomorskich uczelni, przedstawiciele stowarzyszeń turystycznych, kwaterodawcy świadczący  usługi turystom na wsi, członkowie sieci zagród edukacyjnych, panie z Kół Gospodyń Wiejskich i inni zainteresowani mieszkańcy wsi.

Tematyka konferencji wprowadziła nowe zagadnienie, jakim jest rolnictwo społeczne. – Ten termin oznacza szereg działań określanych jako: rolnictwo dla zdrowia, rolnictwo opiekuńcze, zielona opieka lub zielone terapie – mówi Aleksander Mach, Dyrektor PODR w Gdańsku. – Te określenia odnoszą się do różnych działań w obszarze opieki, reintegracji społecznej, rehabilitacji społecznej i zawodowej osób w trudnej sytuacji oraz szkolenia osób o szczególnych potrzebach. Podejmowanie takich działań przyczynia się do lepszego samopoczucia osób w trudnej sytuacji poprawiając ich stan zdrowia i włączenie społeczne.

Krystyna Drąg, wiceprezes Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”, przestawiła rolę instytucji, którą reprezentuje, w kształtowaniu usług turystycznych na obszarze wiejskim. Z kolei Aleksandra Bielińska z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie zaprezentowała swoje doświadczenia dotyczące tworzenia gospodarstw opiekuńczych. Okazuje się, że mogą one być także formą wsparcia dla pieczy zastępczej. Wykład na ten temat przedstawiła Anna Toby z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tucholi. Swoim doświadczeniem podzielił się także Tadeusz Adamejtis – były dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

Konferencja nie mogłaby się odbyć bez wystąpień osób, które gospodarstwo ekologiczne założyły lub zamierzają założyć.
- Rolnictwo społeczne jest ściśle powiązane z wielofunkcyjnym charakterem rolnictwa i wpisuje się w rozwój obszarów wiejskich, ponieważ umożliwia rolnikom dywersyfikację dochodów, a to oznacza przedłużenie sezonu turystycznego i tworzenie nowych miejsc pracy – mówi Aleksander Mach. - Systematycznie rosnąca populacja osób w wieku emerytalnym wymusza nowy zakres uregulowań prawnych w zakresie opieki. Rolnictwo społeczne uznane jest w wielu krajach europejskich przez organy publiczne. Z pewnością w Polsce w najbliższym czasie też tak się stanie.  
Miłym akcentem dla podniebienia był pyszny poczęstunek przygotowany przez KGW „Grabinianki” dla uczestników konferencji.

Organizatorami konferencji byli: Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” oraz Gdańskie Stowarzyszenie Agroturyzmu.

POWIĄZANE

Jak poinformowało biuro prasowe AGROunii, spotkanie jej lidera Michała Kołodziej...

Würth Polska sukcesywnie rozwija swoją sieć sprzedaży. Hasłem przyświecającym ma...

Trwają obchody Jubileuszu 25-lecia działalności odrodzonych Izb Rolniczych w Pol...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę