Czy rolnictwo może być zaangażowane społecznie?

26 października 2015
20 października w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Gdańsku odbyła się konferencja agroturystyczna  pt. „Gospodarstwa opiekuńcze w koncepcji rolnictwa  zaangażowanego społecznie”. Obecni na niej byli m.in. reprezentanci oraz studenci z pomorskich uczelni, przedstawiciele stowarzyszeń turystycznych, kwaterodawcy świadczący  usługi turystom na wsi, członkowie sieci zagród edukacyjnych, panie z Kół Gospodyń Wiejskich i inni zainteresowani mieszkańcy wsi.

Tematyka konferencji wprowadziła nowe zagadnienie, jakim jest rolnictwo społeczne. – Ten termin oznacza szereg działań określanych jako: rolnictwo dla zdrowia, rolnictwo opiekuńcze, zielona opieka lub zielone terapie – mówi Aleksander Mach, Dyrektor PODR w Gdańsku. – Te określenia odnoszą się do różnych działań w obszarze opieki, reintegracji społecznej, rehabilitacji społecznej i zawodowej osób w trudnej sytuacji oraz szkolenia osób o szczególnych potrzebach. Podejmowanie takich działań przyczynia się do lepszego samopoczucia osób w trudnej sytuacji poprawiając ich stan zdrowia i włączenie społeczne.

Krystyna Drąg, wiceprezes Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”, przestawiła rolę instytucji, którą reprezentuje, w kształtowaniu usług turystycznych na obszarze wiejskim. Z kolei Aleksandra Bielińska z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie zaprezentowała swoje doświadczenia dotyczące tworzenia gospodarstw opiekuńczych. Okazuje się, że mogą one być także formą wsparcia dla pieczy zastępczej. Wykład na ten temat przedstawiła Anna Toby z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tucholi. Swoim doświadczeniem podzielił się także Tadeusz Adamejtis – były dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

Konferencja nie mogłaby się odbyć bez wystąpień osób, które gospodarstwo ekologiczne założyły lub zamierzają założyć.
- Rolnictwo społeczne jest ściśle powiązane z wielofunkcyjnym charakterem rolnictwa i wpisuje się w rozwój obszarów wiejskich, ponieważ umożliwia rolnikom dywersyfikację dochodów, a to oznacza przedłużenie sezonu turystycznego i tworzenie nowych miejsc pracy – mówi Aleksander Mach. - Systematycznie rosnąca populacja osób w wieku emerytalnym wymusza nowy zakres uregulowań prawnych w zakresie opieki. Rolnictwo społeczne uznane jest w wielu krajach europejskich przez organy publiczne. Z pewnością w Polsce w najbliższym czasie też tak się stanie.  
Miłym akcentem dla podniebienia był pyszny poczęstunek przygotowany przez KGW „Grabinianki” dla uczestników konferencji.

Organizatorami konferencji byli: Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” oraz Gdańskie Stowarzyszenie Agroturyzmu.

POWIĄZANE

Zbilansowana dieta jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizm...

Wilczyca, która wtargnęła do restauracji hotelowej w wiosce Przedni Labska w cze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę