aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kulinaria, wzornictwo i koncerty na Dniu Polski podczas EXPO

14 września 2015
Od rana w niedzielę na wystawie światowej EXPO w Mediolanie odbywał się Dzień Polski. Uroczystościom przy polskim pawilonie towarzyszyły pokazy kulinarne, wystawy sztuki użytkowej i wzornictwa oraz koncerty.

Mimo panującej niepogody, polska prezentacja cieszyła się wielkim zainteresowaniem zwiedzających. Owacje gości wywołało przejście orkiestry Wojska Polskiego główną aleją wystawy. Z uwagą przyjęto poświęconą polskiemu wzornictwu wystawę „Stół polski”.

 
Dzień Polski zainaugurowali wicepremier Janusz Piechociński oraz włoski minister środowiska Gianluca Galletti.

 
Wiceszef polskiego rządu podkreślił, że na włoskim EXPO nie mogło zabraknąć Polski. Przypomniał o przemianach gospodarczych ostatniego ćwierćwiecza, które spowodowały, że Polska stała się szóstą pod względem wielkości gospodarką Europy. Zwrócił również uwagę, że Polska wciąż potrafi przyciągać inwestycje, również włoskie, a mimo kryzysów – utrzymać wzrost gospodarczy.

 
Piechociński wspomniał także o polskim rolnictwie, które wpisuje się w temat tegorocznego EXPO: „Wyżywienie planety, energia dla życia”. „Niech o sile naszych dokonań świadczy wynik zeszłorocznego eksportu: 21,5 mld euro eksportu polskiej żywności. W tym 6,5 mld to nadwyżka handlowa” – mówił.

 
Galletti nawiązał do związków historycznych, gospodarczych i kulturowych, które łączą Polskę i Włochy. Wyraził przekonanie, że Dzień Polski przyczyni się do wzmocnienia łączących oba kraje relacji, szczególnie wobec stojących przed Unią Europejską wyzwań – napływającej fali uchodźców i zagrożenia terrorystycznego.

 
Włoski minister podkreślił też, że do silnych kontaktów politycznych należy dodać silne związki gospodarcze. Przypomniał, że w Polsce działa 1,3 tys. włoskich firm, reprezentujących niemal wszystkie sektory gospodarki, Włosi są piątym pod względem wielkości obrotów partnerem handlowym Polski – wymiana handlowa sięga 17 mld euro w 2014 roku - oraz szóstym w kolejności inwestorem zagranicznym.

 
Według najnowszych danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która odpowiada za organizację polskiej wystawy, Pawilon Polski od 1 maja odwiedziło już ponad 920 tys. osób. Jak podkreśla PARP, zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów.

 
Organizatorzy podkreślają, że EXPO stanowi wyjątkową okazję do promocji polskiej gospodarki, kultury, turystyki i kreatywności.

 
„Co najmniej od kilku dni przychodzi do nas po 20 tys. osób dziennie. Ten pawilon już więcej zwiedzających nie wytrzyma” – powiedział w niedzielę dziennikarzom PAP i IAR komisarz generalny sekcji polskiej Wystawy Światowej EXPO 2015, a jednocześnie szef PAIiIZ Sławomir Majman.

 
„Planowaliśmy, że w ogóle przez całe EXPO odwiedzi nas 800 tys. osób. Ten wynik mamy przekroczony” – dodał.

 
Majman zaznaczył, że polski dzień ma na celu jeszcze bardziej przyciągnąć uwagę do polskiej wystawy na EXPO. Stwarza szanse, by pokazać, że Polska na mapie Europy jest „nowym imperium w produkcji i eksporcie żywności”.

 
Polski pawilon jest czwartym co do wielkości pawilonem na EXPO 2015. Jego elewacja nawiązuje do skrzynek na jabłka, których Polska jest największym eksporterem w świecie. Znalazł się w nim też sad jabłoni oraz romantyczny ogród, restauracja, sklep z polskimi produktami, sala kinowa, prezentacja polskiej produkcji spożywczej oraz różne wystawy czasowe.

 
Gościom pawilonu rozdano już kilka ton jabłek. Zwiedzający polską wystawę mogą też jednak spróbować innych smakołyków znad Wisły. W czasie Dnia Polski warszawski garnizon wojskowy serwuje np. grochówkę i pierogi.

 
Nieodłącznym elementem polskiej wystawy są także koncerty chopinowskie. Odbywają się trzy razy dziennie i nawiązują do XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który rozpocznie się w Warszawie w październiku.

 
Przy okazji Dnia Polski w polskim pawilonie otwarto wzbogaconą o multimedialny pokaz wystawę „Stół polski”, poświęconą produktom polskiego wzornictwa przemysłowego związanym z kulturą stołu i jedzenia.

 
„Na tym stole widzimy laureatów konkursu +Dobry wzór+, czyli produkty, które zostały ocenione już przez ekspertów. (…) Można to kupić, to są konkretni producenci – polskie firmy, które sprzedają te produkty” – powiedziała PAP prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Bożena Gargas.

 
Oprócz producentów porcelany użytkowej, takich jak Ćmielów i Krosno, są także sztućce Hefry, czy dzieła młodych projektantów. Wystawę będzie można oglądać do 27 września.

 
W Pawilonie Polski są także występy zespołów ludowych, koncerty młodych polskich muzyków, m.in. Mariki. Jest też oferujący polskie produkty sklep. Wielkim zainteresowaniem dzieci cieszy się pociąg z czekolady.

 
Na wieczór zaplanowano koncert Orkiestry Filharmonii Narodowej. Po raz pierwszy we Włoszech wykona ona IV symfonię Henryka Góreckiego.

 
Światowe wystawy EXPO uznawane są za najbardziej prestiżowe wydarzenia promocyjne na świecie. Organizowane są od 1851 r. Hasłem EXPO w Mediolanie jest „Wyżywienie planety, energia dla życia”. Stąd dużo uwagi zwrócono problemom produkcji żywności i jej sprawiedliwej dystrybucji, a także sprawom zdrowego odżywiania.

POWIĄZANE

Wczoraj o godzinie 9.00 odbyła się rozprawa w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Rol...

Ukrińskie media rozpisują się o wywiadzie, jakiego udzieliła Monika Piątkowska, ...

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką udali się z wizytą do Stanów Zjednoczonych i K...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę