biogaz_09_2025

Rozmawialiśmy z Bogdanem Dombrowskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji

3 grudnia 2015

Czy Internet dostępny jest już na każdej polskiej wsi ?

Bogdan Dombrowski: - Niestety nie jest jeszcze wszędzie dostępny. Obecnie dostęp do sieci internetowych ma już około 60 % Polaków. Jednak dostęp ten nie jest jeszcze o takich parametrach, które byśmy sobie życzyli i które narzuca nam Europejska Agenda Cyfrowa czyli zapewnienie możliwości dostępu do Internetu o prędkości 30Mb/s dla wszystkich gospodarstw domowych do końca 2020 roku i doprowadzenie da faktycznego korzystania z usług dostępu do internetu o prędkości 100 Mb/s przez 50 % gospodarstw domowych do końca 2020 roku. Daleko nam jeszcze do tego.



Jakie działania podejmuje nasz rząd , aby sytuacje tę poprawić ?

Bogdan Dombrowski: - W obecnej perspektywie budowane są sieci szkieletowe. W ramach 14 dużych projektów wojewódzkich buduje się blisko 46 tysięcy światłowodu plus urządzenia dostępowe . Jest to tzw. infostrada czyli szkielet. W ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na zbudowanie niezbędnej infrastruktury telekomunikacyjnej przeznaczono ponad 2 mln euro, w tym 1 mln euro na budowę sieci dostępowej. Pieniądze te zostaną przeznaczone między innymi na wsparcie dla przedsiębiorstw telekomunikacyjnych , które będą budować tzw. ostatnią milę czyli dostęp Internetu do domu odbiorcy.



Dlaczego tak ważny jest dostęp do internetu na wsi ?

Bogdan Dombrowski: - Nadal utrudniony jest na obszarach wiejskich dostęp do wielu instytucji publicznych.. aby do nich się dostać trzeba dojechać i to często wiele kilometrów. Dzięki dostępowi do Internetu wiele spraw będziemy mogli załatwić w domu i nie będzie trzeba się w tym celu specjalnie udawać do urzędu. Dzięki budowie sieci internetowych w pełni, jak już wspomniałem zostanie wykorzystany potencjał informatyzacji administracji publicznej. To usprawni jego działanie i obniży koszty dla mieszkańców , biznesu i samych urzędów. Dzięki pełnej dostępności szybkich usług wzrośnie konkurencyjność całego kraju i regionów, szybciej będzie rósł PKB, produktywność i zatrudnienie wynikające z szerszego zastosowania Internetu i technik informatycznych.



Jeśli chodzi o rolników to Internet ułatwi im życie , pomoże w pracy ?

Bogdan Dombrowski: - Zdecydowanie tak, jak w każdym innym zawodzie. W tej chwili jest to już duża rewolucja technologiczna w rolnictwie. Dzisiaj już wielu rolników, mając dostęp do szybkiego internetu, z niego efektywnie korzysta



Bardzo ważna jest nie tylko budowa na wsi sieci internetowych , ale również dobrych dróg . Co będzie szybciej – internet czy dobre drogi na wsi ?

Bogdan Dombrowski: - Budowa sieci internetowych jak i dróg powinna przebiegać równolegle. Myślę , że w perspektywie kilkunastu lat powinien być już w każdym miejscu w Polsce dostępny już szybki internet . Jak również nie powinno być problemów z dojazdem do każdej wsi czy pola.


POWIĄZANE

Po rozpoznaniu jawnym Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego...

Save the date! III Forum Polskiej Organizacji Biometanu Już 29 października Wars...

Za nami XXXI Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie, która odbyła się z sukc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę