Co to jest Copa ?
Rudolf Schwarzbock: Copa jest organizacją europejskich związków rolniczych , która uznana została przez władze Unii Europejskiej za rzecznika całego sektora rolnego. Zrzesza dziś ponad 10 milionów rolników z 25 krajów – członków Unii Europejskiej
Czy członkami Copy są również organizacje rolnicze z Polski ?
Rudolf Schwarzbock: Pan Serafin jest wiceprzewodniczącym Copy, ale z powodów tarapatów finansowych w jakich się obecnie znajduje jego funkcja została zawieszona do czasu aż te trudności zostaną wyjaśnione lub usunięte. Natomiast obecnie prowadzone są rozmowy aby od stycznia 2006 roku Krajowa Rada Izb Rolniczych została członkiem Copy.
Jakie obecnie najważniejsze zadania stoją przed Copą ?
Rudolf Schwarzbock: Przede wszystkim pracujemy nad reformą polityki rolnej w Europie oraz zreformowaniem rynku ziemi w Austrii . Pracujemy również nad wypracowaniem zasad rozwoju produkcji rolnej dla celów niespożywczych takich jak produkcja biopaliw czy też dostarczanie alternatywnych źródeł energii z produkcji rolnej.
Czy Pana zdaniem polscy rolnicy jak i farmerzy z krajów takich jak Niemcy czy Francja powinni mieć takie same dopłaty bezpośrednie do produkcji rolnej ?
Rudolf Schwarzbock: Uważam , ze rolnicy z Europu środkowo – wschodniej powinni otrzymywać takie same dopłaty jak ich koledzy z innych państw Unii Europejskich. . Jednak to nie zależy od nas bowiem to nie my ustalamy zasady polityki oraz kształt budżetu Unii Europejskiej.
Jakie jest Pana zdanie na temat reformy produkcji cukru w Europie ?
Rudolf Schwarzbock: Uważamy, że reforma, którą zaproponowała Komisja Europejska jest zbyt daleko idąca. Ponadto proponowana obniżka ceny cukru o 50 % jest zbyt gwałtowna i zbyt duża.
Jak Pan ocenia role polskiego samorządu rolniczego w kształtowaniu wspólnej polityki rolnej w Unii Europejskiej ?
Rudolf Schwarzbock: Polska jest największym krajem rolniczym pośród nowych państw członkowskich. Dlatego też powinna odgrywać dużą rolę w kształtowaniu europejskiej polityki rolnej. Teraz polskie organizacje rolnicze stoją przed dużym wyzwaniem – muszą ustalić swoją wewnętrzną organizację i swoje wspólne stanowisko zanim przemówią wspólnym głosem bo tylko wtedy na europejskim forum mogą być słyszane. Polskie organizacje rolnicze powinny być reprezentowane w Brukseli. Mamy tam wiele do zrobienia i są nam potrzebne.
Jaką rolę pełni Austriacka Izba Rolnicza w kształtowaniu polityki rolnej państwa ?
Rudolf Schwarzbock: Wydaje mi się , że bardzo dużą, ponieważ mamy poparcie 58 % wszystkich rolników w Austrii. Dlatego też stale współpracujemy z rządem, a minister rolnictwa często przychodzi do nas i dyskutujemy na różne tematy między innymi dotyczące również kierunków i zasad polityki rolnej. Dla nas nie ważne jest jakie partie tworzą koalicję, ale to jak będzie wyglądała przyszłość polityki rolnej Austrii.
Jakie widzi Pań różnice pomiędzy rolnikiem polskim a austriackim ?
Rudolf Schwarzbock: Mamy zupełnie inne strukturę agrarną. Inny rodzaj gospodarki rolnej, a także inne sieci zajmujące się doradztwem rolniczym. W Austrii silniejsza jest też pozycja rolniczych związków zawodowych.
Czy widzi Pan możliwość współpracy pomiędzy rolnikami polskimi i austriackimi ?
Rudolf Schwarzbock: Współpracę te teoretycznie już rozpoczęliśmy, a teraz potrzeba przejść jedynie do praktycznej jej części .
Dziękuję za rozmowę