aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wyjątkowy ogród dla dzieci dzięki wsparciu De Heus

6 czerwca 2017
Wyjątkowy ogród dla dzieci dzięki wsparciu De Heus

W sobotę 3. czerwca w Woźnikach (k. Zatora) odbyło się otwarcie wyjątkowej przestrzeni dla dzieci z unikalnym ogrodem i ścieżką sensoryczną. To kolejny projekt w ramach programu „Działamy i wspieramy”, realizowanego przez pracowników firmy paszowej De Heus. Otwarciu towarzyszyła moc atrakcji oraz wyjątkowi goście.

Zwieńczeniem projektu była zabawa plenerowa z wieloma atrakcjami dla dzieci i wyjątkowymi gośćmi. W uroczystości otwarcia „Zmysłogrodu” uczestniczyła społeczność szkolna, rodzice, pracownicy De Heus, aktywnie tworzący ogród oraz m.in. wiceprezes Zarządu Fundacji Jaśka Meli „Poza Horyzonty” Weronika Gurdek, wójt gminy Witold Grabowski, ks. proboszcz Tomasz Kalisz, dyrektorzy szkół, przedstawiciele OSP oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Woźnikach.

Od teraz uczniowie pobliskiej Szkoły Podstawowej w Woźnikach będą mogli uczyć się i bawić poprzez ciekawe doświadczenia. W budowę „Zmysłogrodu” oprócz pracowników De Heus, zaangażowali się również rodzice i nauczyciele. Swoje wsparcie okazała także firma Agropunkt z Zatora – dystrybutor produktów De Heus, która przekazała najlepszą dla roślin w ogrodzie ziemię oraz trawę.

Pewnie  zastanawiają się Państwo skąd nazwa? Otóż, tę decyzję pozostawiliśmy dzieciom, w końcu to miejsce stworzone z myślą o nich. Na nazwę Ogrodu Doświadczeń szkoła ogłosiła konkurs. Wygrał „Zmysłogród” – autorem tej niezwykle trafnej nazwy jest uczeń klasy IV Patryk Wiktor” – komentuje Ewelina Piszczek z De Heus.

Pomysł na stworzenie wyjątkowej przestrzeni dla dzieci wokół boisk sportowych przy szkole powstał już kilka lat temu, zabrakło jednak środków na jego realizacje. Dopiero wsparcie firmy De Heus pozwoliło wcielić projekt w życie. Na realizację ogrodu firma De Heus przeznaczyła 50 tys. zł netto. To efekt programu prospołecznego „Działamy i wspieramy” realizowanego przez firmę. Umożliwia on pracownikom zgłaszanie inicjatyw dla dzieci i ich realizację w całej Polsce. Budowa ogrodu doświadczeń w Woźnikach to jeden z najnowszych projektów. Łącznie na 2 edycje programu firma De Heus przeznaczyła 600 tys. zł netto, tworząc także place zabaw, realizując rajdy rowerowe czy też lekcje edukacyjne w tematach bezpieczeństwa i zwierząt gospodarskich.

„Zmysłogród” posiada unikalną ścieżkę sensoryczną. W ramach projektu powstało pięć sfer zmysłów: wzrokowa, słuchowa, smakowa, dotykowa i węchowa. Każda z nich pozwoli dzieciom połączyć zabawę z nauką, poprzez rozwój motoryki, równowagi oraz koordynacji ruchowej. Pobudzi także wrażenia i wyobraźnie dotykową. Obok ścieżki posadzono smakowite i pachnące roślinki, tak by dodatkowo wpłynąć na zmysły dzieci.

W tym wyjątkowym ogrodzie znalazły się również m.in. dendrofon, wiata z grami przyrodniczymi do prowadzenia lekcji przyrody i biologii na świeżym powietrzu, leśne koło fortuny, światowid przedstawiający rośliny i zwierzęta występujące w pobliżu, mapa gminy Tomice i Doliny Karpia czy zegar słoneczny.

Akcja ma charakter edukacyjny. Chcemy dać dzieciom bezpieczne miejsce do nauki i zabawy oraz uwrażliwić je na środowisko, a także zachęcić do nauki przez zabawę. Przechodząc całą ścieżkę, dzieci rozwinął i pobudzą wszystkie zmysły.  Na zielonych lekcjach przyrody będą przeprowadzać różne eksperymenty i obserwacje” -  mówi Ewelina Wardęga. „Już dziś zapraszamy do Zmysłogrodu wszystkich mieszkańców – i dużych, i małych” – dodaje.

Otwarciu ogrodu towarzyszyły ciekawe atrakcje i doświadczenia. Do dyspozycji odwiedzających były m.in. stanowiska do zabaw badawczych, wyposażone w mikroskopy, lupy, lornetki i kompasy. Od teraz uczniowie będą mogli samodzielnie opracować prognozę pogody – wszystko za sprawą stacji meteorologicznej.

Dużym zainteresowaniem cieszył się również pokaz samochodów: strażackiego oraz paszowozu De Heus. Dzieci miały niecodzienną możliwość obejrzenia i odwiedzenia charakterystycznej „beczki”, przewożącej pasze. Chętnych nie brakowało.

Dużą publiczność zgromadziła również bajka dla dzieci, przygotowana i odegrana przez rodziców, wśród których pojawili się również pracownicy firmy de Heus. Dziadek, babcia, wnuczek, kocica zaprezentowali świetne talenty aktorskie i taneczne, rozbawiając całą publiczność.

Podczas sobotniego otwarcia wręczono także nagrody laureatom konkursu plastycznego „Błękitne i zielone ku szczęściu zwierząt i przyrody ochronie”. W Oddziałach Przedszkolnych nagrody otrzymali: Klaudia Matyjasik, Natalia Dubel, Anna Chudy, Karol Piszczek, Adrian Kwarciak. W kategorii klas I - III zostali nagrodzeni: Antonina Wołek, Malwina Kachnic, Kamil Harnik, Marek Nowak, Lena Wiktor. W klasach IV - VI laureatami zostali: Maciej Bednarz, Patryk Wiktor, Mateusz Dorosz, Patryk Ziętek, Mikołaj Chowaniak.

Już dziś serdecznie zapraszamy – dzieci i rodziców na niezwykłą przygodę ze zmysłami!

Informacje o firmie

infowire.pl


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę