aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wymiana doświadczeń między polskimi i francuskimi izbami rolniczymi

25 sierpnia 2016
Wymiana doświadczeń między polskimi i francuskimi izbami rolniczymi
PAP / Rafał Guz

Francuskie i polskie rolnictwo jest oparte na gospodarstwach rodzinnych, dlatego Francja jest najlepszym partnerem do współpracy - powiedział szef Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz. W czwartek odbyło się spotkanie polskich i francuskich izb rolniczych.

Według ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, izby rolnicze w Polsce powinny mieć wyższą rangę, na wzór przedwojennych, powinny przygotowywać rolników do zawodu i współdziałać z rządem w realizacji tych zadań - mówił minister na konferencji prasowej w trakcie spotkania polskich i francuskich izb rolniczych.

"Chcę, byśmy wspólnie wypracowywali różne działania i czuli się za nie odpowiedzialni" - powiedział. Dodał, że nie wystarczy krytykować rząd, ale trzeba konstruktywnie wypracowywać rozwiązania, które ułatwią funkcjonowanie rolników.Zwrócił też uwagę, że współpraca z francuskimi organizacjami rolniczymi trwa od lat 90. ubiegłego wieku i wiele francuskich doświadczeń adaptowanych jest do polskich rozwiązań.

"Mamy dwa bardzo ważne tematy do omówienia: obecna i przyszła Wspólna Polityka Rolna, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej" - powiedział prezes Stałego Zgromadzenia Francuskich Izb Rolniczych Guy Vasseur. Dodał, że istotną sprawą jest określenie roli i miejsce izb rolniczych. Zwrócił też uwagę na trudną sytuację na rynkach rolnych i zauważył, że w przeciwieństwie do rolników z Unii Europejskiej, amerykańscy rolnicy mają ochronę cen.

"To co jest potrzebne (we współpracy), to wypracowanie wspólnej pozycji na poziomie unijnym i wizji UE, która obecnie się chwieje wobec wyjścia z niej Wielkiej Brytanii" - powiedział Vasseur.

(PAP)


POWIĄZANE

22 kwietnia NCBR ogłosiło nabór wniosków na wspólne projekty naukowców i przedsi...

Copa i Cogeca zwracają się do negocjatorów ds. opakowań o znalezienie wykonalneg...

Wkrótce rozpocznie się sezon działkowy, a wraz z nim czas przygotowania do letni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę