aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Wysyp ognisk ASF

21 lipca 2021
Wysyp ognisk ASF

Pierwsza połowa lipca przyniosła wysyp ognisk ASF w małych i dużych gospodarstwach hodujących świnie w różnych regionach kraju. Rozprzestrzenianiu wirusa sprzyja czas żniw – wraz z częstymi wyjazdami w pole łatwiej zawlec wirusa z pola, na którym bytowały chore dziki, do gospodarstwa. Wirus trafia do gospodarstw na kołach maszyn rolniczych czy na odzieży osób uczestniczących w żniwach.

W 2021 roku stwierdzono już 1830 przypadki ASF na dzikach oraz aż 24 ogniska u świń w różnych regionach kraju. ASF u trzody chlewnej stwierdzono w 10 województwach – łódzkim, lubuskim, warmińsko-mazurskim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, lubelskim, podlaskim, wielkopolskim, a także dolnośląskim.

Pierwsze ognisko na terenie Dolnego Śląska (18. w kraju w 2021 roku) stwierdzono 9 lipca w gospodarstwie znajdującym się w Cieszkowicach w gminie Wąsosz w powiecie górowskim, w którym utrzymywano 28 świń (3 lochy, 7 prosiąt, 6 tuczników, 12 warchlaków). Dzień później, 10 lipca zostało potwierdzone drugie ognisko w województwie dolnośląskim. Tym razem wirus zaatakował świnie w Chodlewie w gminie Żmigród, w powiecie trzebnickim. W chlewni tej utrzymywano 77 świń (17 loch, 28 prosiąt, 31 warchlaków, 1 knur). W gospodarstwach w których stwierdzono ASF zostały wprowadzone wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z przepisami UE oraz rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

W związku z dużym nasileniem występowania przypadków i ognisk ASF na terenie kraju hodowcy świń muszą jeszcze bardziej rygorystycznie przestrzegać zasad bioasekuracji, pomimo nasilonych prac polowych w okresie żniw i zasiewu ozimin. Więcej o ASF i zasadach bioasekuracji można przeczytać na naszej stronie internetowej:

http://www.dodr.pl/zapowiedzi,706-przestrzeganie-zasad-bioasekuracji-asf

 

dodr.pl


POWIĄZANE

W meich społecznociowych pojawiła się bardzi ciekawa, choć powszechnie znana ana...

Myjka Karcher K5 to zaawansowane urządzenie, które stanowi klucz do efektywnego ...

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę