Wzrost cen na aukcji GDT wyraźnie spowolnił

21 lutego 2019
Wzrost cen na aukcji GDT wyraźnie spowolnił

We wtorek odbyła się aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dairy Trade (GDT) w Nowej Zelandii.

Indeks cen GDT zwiększył się na niej do 1014 pkt. wobec 1005 pkt. na poprzedniej aukcji przeprowadzonej 6 lutego (wzrost o 0,9%), co było znacząco poniżej oczekiwań rynku przybliżanych kontraktami terminowymi na pełne mleko w proszku, odtłuszczone mleko w proszku oraz bezwodny tłuszcz mleczny na giełdzie w Nowej Zelandii. Niemniej była to już 6 aukcja z rzędu, na której odnotowano wzrost indeksu. Kolejna aukcja odbędzie się 5 marca.

Wzrost cen miał szeroki zakres i dotyczył 6 z 9 produktów wchodzących w skład indeksu GDT. Najsilniej zdrożały ser Cheddar (+2,9%), odtłuszczone mleko w proszku (+2,8%) oraz kazeina podpuszczkowa (+2,7%). Wolumen sprzedanych towarów zwiększył się do 25 324 ton wobec 23 326 ton na poprzedniej aukcji (+8,6%).

Wyraźne spowolnienie wzrostu cen na aukcji GDT może sugerować, że negatywny wpływ fali upałów, jaka wystąpiła w Nowej Zelandii na produkcję mleka w tym kraju został już wyceniony przez uczestników rynku. W kolejnych miesiącach uwaga rynku w coraz większym stopniu skupiona będzie na produkcji mleka w UE, gdzie w maju nastąpi sezonowy szczyt skupu.

Przy założeniu przeciętnych na tle historycznym warunków agrometeorologicznych oczekujemy wyraźnego zwiększenia dynamiki skupu mleka w UE, co będzie oddziaływało w kierunku spadku cen produktów mlecznych. Stąd uważamy, że obserwowany od początku 2019 r. silny wzrost indeksu GDT jest przejściowy.

 

Credit Agricole Bank Polska S.A. / GDT


POWIĄZANE

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 12 sierpnia 2019 r. do Ministra Rol...

Międzyplony i okrywa zielona mają zasadnicze znaczenie dla zagwarantowania skute...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę