aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wzrost importu art. rolno-spożywczych do UE w październiku 2022 r

31 stycznia 2023
Wzrost importu art. rolno-spożywczych do UE w październiku 2022 r

Miesięczne przepływy handlowe produktów rolno-spożywczych w UE osiągnęły w październiku 2022 r. rekordową wartość 36,5 mld euro. Udział importu produktów rolno-spożywczych do UE wzrósł, osiągając w tym miesiącu 15,7 mld euro. Oznacza to 3% różnicę w stosunku do poprzedniego miesiąca. Wpłynęły na to wyższe ceny śruty sojowej, rzepaku, pszenicy i oleju słonecznikowego. Mimo niewielkiego miesięcznego spadku eksport produktów rolno-spożywczych z UE utrzymuje się na wysokim poziomie i wynosi 20,7 mld euro. Ogólnie rzecz biorąc, pomimo zwiększonego importu, bilans handlowy UE pozostaje dodatni i wynosi 5 mld euro. To główne ustalenia najnowszego miesięcznego raportu o handlu artykułami rolno-spożywczymi, opublikowanego 31 stycznia 2023 przez Komisję Europejską.

W najnowszym miesięcznym raporcie dotyczącym handlu artykułami rolno-spożywczymi szczególną uwagę zwrócono również na ewolucję produkcji i spożycia pszenicy i kukurydzy w różnych regionach świata.

Eksport

Pod względem wartości unijny eksport produktów rolno-spożywczych spadł o 1,2% w ujęciu miesięcznym. Spadek unijnego eksportu wynika głównie ze spadku eksportu wyrobów spirytusowych i likierów oraz serów i twarogów. Wzrost eksportu do Chin o 3% częściowo zrekompensował spadek eksportu do Stanów Zjednoczonych (-5%) i Wielkiej Brytanii (-2%). Pomimo tego miesięcznego spadku eksport produktów rolno-spożywczych z UE do Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii nigdy nie był wyższy.

W pierwszych dziesięciu miesiącach 2022 r. eksport z UE do USA osiągnął wartość 24,4 mld euro. To o 29% więcej niż średnia z trzech lat dla tego samego okresu. Podobnie unijny eksport do Wielkiej Brytanii od stycznia do października 2022 r. o wartości 39,5 mld euro jest o 15 proc. wyższy niż w 2021 r.

Import

Brazylia i Ukraina to dwa największe kraje importu produktów rolno-spożywczych do UE. Import z Brazylii spadł w październiku 2022 r. o 17% w porównaniu z poprzednim miesiącem. Jednak import z Ukrainy wzrósł w tym miesiącu o 25%, przy czym kukurydza, olej słonecznikowy, nasiona słonecznika i rzepak stanowiły 70% importu do UE. Wartość importu z Ukrainy i Brazylii jest o 20% wyższa niż trzeciego co do wielkości dostawcy produktów rolno-spożywczych do UE, czyli Wielkiej Brytanii.

Wolumen importowanego oleju palmowego spadł o 16% w porównaniu z tym samym okresem w 2021 r., podczas gdy import kukurydzy wzrósł o 66%.

Struktura produkcji i spożycia pszenicy i kukurydzy w regionach świata

Pandemia COVID-19, a ostatnio rosyjska inwazja na Ukrainę, zagroziły światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu i źródłom utrzymania milionów ludzi na całym świecie. Komisja Europejska współpracuje z partnerami na wszystkich poziomach, aby wspierać wysiłki na rzecz dostarczania żywności tym, którzy jej najbardziej potrzebują, oraz pomagać poszkodowanym rolnikom. Dzisiejszy raport zawiera sekcję przedstawiającą historyczne zmiany (od 1961 do 2019 r.) konsumpcji i produkcji pszenicy i kukurydzy w Europie, Azji Środkowej, Azji i Oceanii, Afryce i obu Amerykach.

Podsumowując:

Azja miała deficyt pszenicy z powodu zwiększonej konsumpcji od lat 60. XX wieku, która została tylko częściowo uzupełniona wyższymi wielkościami produkcji. W Afryce deficyt pogłębił się szczególnie od 2000 roku z podobnych powodów. Pozostałe regiony świata są eksporterami netto. W przypadku kukurydzy UE ma niewielki deficyt produkcji w stosunku do swoich potrzeb konsumpcyjnych, podczas gdy Ameryka jest zdecydowanie największym regionem eksportującym (głównie Stany Zjednoczone, Brazylia i Argentyna).

Więcej spostrzeżeń oraz szczegółowe tabele są dostępne poniżej w najnowszym wydaniu miesięcznego raportu o handlu produktami rolno-spożywczymi w UE 

Monitorowanie handlu produktami rolno-spożywczymi w UE: zmiany do października 2022 r j.ang.

źródło: KE, grafika: KE/oprac.redakcja ppr.pl


POWIĄZANE

4 czerwca o godzinie 12:00 w Brukseli odbędzie się protest europejskich rolników...

Jak informuje KOWR,  Celem programu jest nawiązanie współpracy między amerykańsk...

[DANE Z CEIDG] Zakładanie firm na lekkim minusie. Za to wznawianie działalności ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę