aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

XIV Posiedzenie KRIR m. innymi o nawozach

6 grudnia 2022
XIV Posiedzenie KRIR m. innymi o nawozach

1 grudnia 2022 r. w Parzniewie odbyło się XIV Posiedzenie KRIR, podczas którego przyjęto stanowisko dotyczące aktualnej sytuacji w rolnictwie. Gośćmi posiedzenia byli: Krzysztof Jurgiel – Poseł PE, Marek Surmacz – Zastępca Prezesa KRUS oraz Tomasz Kuśnierek – p.o. Zastępcy Prezesa ARiMR.

Członkowie KRIR zwrócili uwagę, że obecna sytuacja na rynku nawozów nie zmienia się na lepsze, ceny nawozów są bardzo wysokie, co skutkuje obniżeniem opłacalności produkcji, a rolnicy mają problem z ich zakupem. Sytuacja ta w okresie długofalowym z pewnością wpłynie negatywnie na produkcję i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego kraju, ze względu na ograniczanie nawożenia przez wielu rolników co przełoży się na ograniczenie produkcji.

KRIR wnosi o dalszą pracę nad nowelizacją ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w zakresie możliwości łączenia lat pracy w ZUS i KRUS do nabywania praw emerytalnych oraz proporcjonalnego naliczania emerytur do liczby kwartałów ubezpieczenia w KRUS.

Krajowa Rada wyraża stanowisko, że ceny energii elektrycznej dla rolników powinny pozostać na poziomie zamrożonej, zeszłorocznej ceny 70% zużycia zeszłorocznego, a nie dla każdego gospodarstwa 3000 KW. Gospodarstwa zostały potraktowane równo a nie sprawiedliwie niezależnie od wielkości i kierunków produkcji. Dlatego powyższa propozycja KRIR zapewni sprawiedliwą pomoc jak dla innych grup społecznych.

W związku z opublikowanym w Dzienniku Ustaw rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 listopada 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 2022 poz. 2315), KRIR zwraca uwagę, że dokument ten nie był konsultowany z samorządem rolniczym i wprowadzono w nim wiele nieprzemyślanych i w konsekwencji niekorzystnych przepisów dla rolników. Dlatego też wnioskuje się o przesyłanie do uzgodnień projektów aktów prawnych do Krajowej Rady Izb Rolniczych zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o izbach rolniczych, co w przyszłości zapobiegnie wejściu w życie niekorzystnych dla rolników przepisów.

W związku z pojawiającymi się informacjami, że w programie pomocy na wymianę pokryć dachowych z materiałów szkodliwych dla zdrowia lub środowiska w gospodarstwach rolnych (w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności) ma być wprowadzone kryterium dochodów, Krajowa Rada wyraża sprzeciw wobec takim planom. Jasne zasady udzielania pomocy winny być określone przed ogłoszeniem naboru wniosków, a nie w trakcie.

Krajowa Rada postuluje o jak najszybsze przekazanie do konsultacji społecznych projektów rozporządzeń do Krajowego Planu Strategicznego, w celu wypracowania jak najlepszych rozwiązań, aby rolnicy mogli otrzymać płatności.

W związku z drastycznie wzrastającą wysokością oprocentowania do kredytów, gdzie przyznane środki nie pokrywają dofinansowania do odsetek kredytów preferencyjnych przyznanych Bankom (ARiMR dopłaca 3%, a resztę płaci rolnik – w obecnej chwili wychodzi to minimum 8,5% - to już nie są preferencyjne warunki), Krajowa Rada Izb Rolniczych wnosi o podjęcie działań, aby utrzymać płynność finansową gospodarstw rolnych, ponieważ rolnicy nie są w stanie płacić zwiększonych rat. Taką sytuacją są zaniepokojone też banki, które udzieliły kredytów - obawiają się, że część kredytobiorców nie będzie w stanie spłacać kredytów ze zwiększonymi odsetkami.

 

źródło: KRIR; fot. PPR.PL


POWIĄZANE

Wybór odpowiednich krzeseł do ogrodu jest niezwykle istotny dla każdego, kto pra...

JA Solar to wiodący światowy producent zajmujący się produkcją paneli fotowoltai...

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę