aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

XIX Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne rozstrzygnięty

30 września 2022
XIX Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne rozstrzygnięty

Wczoraj, 29 września w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie odbyła się gala finałowa XIX Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, podczas której poznaliśmy zwycięzców tegorocznego konkursu.

W wydarzeniu z udziałem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka oraz Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg wzięło udział ponad 150 osób z całej Polski, w tym laureaci konkursu wraz z rodzinami, przedstawiciele kierownictwa instytucji działających na rzecz rolnictwa, współorganizatorzy oraz fundatorzy nagród w konkursie. Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego reprezentowali Prezes Aleksandra Hadzik, Zastępca Prezesa Monika Rzepecka oraz Zastępca Prezesa Marek Surmacz.

Konkurs przebiegał pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Właścicielami najbezpieczniejszego gospodarstwa w kraju w 2022 r. zostali Państwo Grażyna i Paweł Leńscy z województwa wielkopolskiego. Rolnicy zajmują się hodowlą kaczek, na 70 ha gruntów uprawiają kukurydzę, pszenżyto, pszenicę i użytki zielone.

Laureaci otrzymali główną nagrodę w konkursie – ciągnik rolniczy, ufundowany przez Prezesa KRUS.

Drugie miejsce zdobyło gospodarstwo Państwa Justyny i Marka Patalonów z województwa warmińsko-mazurskiego.

Miejsce trzecie, ex aequo, przyznano gospodarstwom Państwa Renaty, Wiesława oraz Szymona Kowalczyków z województwa opolskiego oraz Państwa Eweliny i Mariusza Kusiów z województwa lubelskiego.

Chciałabym dziś Państwu pogratulować wspaniałych osiągnięć. Państwa działania to nie tylko troska o bezpieczeństwo pracy w gospodarstwach rolnych, lecz także dbałość o ich estetykę. Dzięki Państwu pozytywnie zmienia się obraz polskiej wsi, która pięknieje z roku na rok. Starania te są inspiracją dla innych, dla Państwa stanowią natomiast kolejne wyzwania. Stale podnoszą Państwo sobie poprzeczkę – cieszy mnie to, ponieważ o bezpieczeństwo powinno się dbać nieustannie – powiedziała Prezes KRUS Aleksandra Hadzik do laureatów konkursu.

Nagrodę specjalną Głównego Inspektora Pracy za stosowanie udogodnień i rozwiązań technicznych zwiększających bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym otrzymali Państwo Izabela i Marek Sakowscy z województwa podlaskiego.

Wyróżnienia specjalne w konkursie otrzymali:

-za organizację siedliska gospodarstwa rolnego oraz aranżację miejsca do wypoczynku rodziny Państwo Justyna i Tomasz Prokopowie z województwa małopolskiego

-za stosowanie pionierskich metod prowadzenia sadu jabłoniowego i nowoczesnych biologicznych rozwiązań w jego ochronie przed chorobami grzybowymi i szkodnikami Państwo Grażyna, Jan oraz Cezary Rokiccy z województwa łódzkiego

-za stosowanie rozwiązań służących ochronie środowiska naturalnego oraz za zagospodarowanie wód opadowych Państwo Elżbieta i Andrzej Armatowscy z województwa pomorskiego.

Wyróżnienia Prezesa KRUS za udział w finale konkursu i stosowanie w praktyce zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym otrzymali:

Państwo Jolanta i Lesław Kretowie z województwa dolnośląskiego
Państwo Danuta i Henryk Fałkowscy z województwa kujawsko-pomorskiego
Państwo Barbara i Adrian Weinoldowie z województwa lubuskiego
Państwo Jadwiga i Wojciech Kempisty z województwa mazowieckiego
Państwo Małgorzata i Grzegorz Szewczykowie z województwa podkarpackiego
Państwo Ilona i Bernard Strokowie z województwa śląskiego
Państwo Anna i Konrad Grochalowie z województwa świętokrzyskiego
Państwo Sabina i Zenon Liberowie z województwa zachodniopomorskiego.

Fundatorami nagród dla laureatów etapu centralnego XIX edycji konkursu byli: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Główny Inspektor Pracy, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, AGRO Ubezpieczenia – Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, SWIMER Sp. z o.o., Bayer Crop Science Sp. z o.o., Kingspan Water & Energy Sp. z o.o., Syngenta Polska Sp. z .o.o., LOTOS OIL Sp. z o.o., Krajowa Rada Izb Rolniczych, Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, Krajowa Grupa Spożywcza S.A., Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników, PPO PP Strzelce Opolskie, Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach, Platforma Informacyjna AgroNews.com.pl, portal Gospodarz.pl, magazyny rolnicze Agroprofil, Rolniczy Przegląd Techniczny i Wieści Rolnicze oraz Tygodnik Poradnik Rolniczy.

Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne to jedno z wielu działań prewencyjnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na rzecz poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach rolnych. Od 2003 r. w konkursie wzięło udział ponad 22 tysiące gospodarstw indywidualnych, w tym 994 w jego tegorocznej edycji.

Współorganizatorami Konkursu w 2022 r. byli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Patronat medialny nad konkursem sprawowali: TVP Info, Agro Profil, Tygodnik Poradnik Rolniczy, Rolniczy Przegląd Techniczny, Platforma Informacyjna AgroNews.com.pl oraz portale: miesięcznik i portal wiescirolnicze.pl i gospodarz.pl.

Partnerem strategicznym przedsięwzięcia były AGRO Ubezpieczenia – Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, a partnerem wspierającym – Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Realizację konkursu wspierały samorządy terytorialne, jednostki ochotniczej straży pożarnej, policji, izby rolnicze, ośrodki doradztwa rolniczego, organizacje zawodowe i społeczne rolników
oraz producenci środków dla branży rolniczej.

Więcej o konkursie - https://www.krus.gov.pl/artykul/inauguracja-xix-ogolnokrajowego-konkursu-bezpieczne-gospodarstwo-rolne/

 

 

 


POWIĄZANE

Czy kiedykolwiek doznałeś kontuzji podczas surfowania we Francji i potrzebowałeś...

Faktograf i IPI uruchamiają zasób dla dziennikarzy, opracowany po 18 miesiącach ...

We wtorek europosłowie ponownie wybrali Robertę Metsolę (EPP, MT) na przewodnicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę