aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Z czego produkowana jest karma dla kota?

2 lutego 2024
Z czego produkowana jest karma dla kota?

Dbanie o kota to też dbałość o to, co nasz ulubieniec je. Dlatego warto wiedzieć, jakie karmy dla naszych mruczących pupili są najlepsze i z czego tak naprawdę powstają. Im będziemy bardziej świadomi pewnych faktów, tym łatwiej będzie nam wybrać karmę idealną. Taką, dzięki której nasz kot nie tylko nie będzie głodny, ale i będzie dobrze odżywiony.

Marek karm dla kotów (a także dla psów) jest co niemiara. Większość właścicieli kotów wybiera jedzenie dla swojego zwierzaka spośród mokrych karm. A to dlatego, że właśnie takie służą zdrowiu zwierzęcia najlepiej. Dzięki szerokiej ofercie można wybrać karmę dla kota, która nie tylko będzie odpowiadała składem naszemu pupilowi, ale też będzie spełniać wymogi, jeśli chodzi o dobranie odpowiedniego dla zdrowia kota składu. Taki skład to dobre odżywienie kota, lepsza jego kondycja, samopoczucie i wygląd. A przede wszystkim to lepsze zdrowie i długie życie. Dlatego warto wiedzieć nie tylko, czego używa się do produkcji kociej karmy, ale i jak przebiega produkcja karm i jaki ich skład jest najbardziej dla kota zalecany. Między innymi o tym w dalszej części tekstu.

Czego używa się do produkcji karmy dla kota

Głównymi składnikami karm dla kotów są mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Co wchodzi w skład produktów pochodzenia zwierzęcego? Otóż należą do nich te elementy innych zwierząt, które nie dają się do spożycia przez ludzi. Pod ta nazwą kryją się również: wątroby, serca czy nerki czy mączki odzwierzęce (skoncentrowane i wartościowe źródło białka – pod warunkiem, że wykorzystane przy produkcji karmy mączki mięsne i mączki mięsno-kostne są wysokiej jakości). W skład karmy dla kotów wchodzą też: witaminy, minerały, oleje, tłuszcze, różnego rodzaju produkty roślinne: warzywa i roślinne ekstrakty białkowe i mączki zbożowe. Jeśli chodzi o mięso, to to, które tworzy pełnoporcjowe karmy suche i pełnoporcjowe karmy mokre (czyli takie, które zaspokajają wszystkie potrzeby żywieniowe danego gatunku) może być różnych rodzajów. Do najczęściej spotykanych należą: kurczak, indyk, wołowina, cielęcina i królik. Jeśli chodzi o ryby, to w składach możemy trafić na: tuńczyka, łososia czy sardynki i makrele. Gotowe karmy to więc bardzo szeroki wybór smaków.

 Jak przebiega proces produkcji karm

Jeśli chodzi mokrą karmę, to cały proces zazwyczaj rozpoczyna się od doboru surowców (wśród których powinno się znaleźć świeże mięso). Potem następuje ich odmierzanie i przygotowywanie. Karmie jest też nadawana odpowiednia forma, np.: paszteciku, musu, kawałków w sosie czy kawałków w galarecie. Następnie trafia ona do puszek czy saszetek, a one są szczelnie zamykane i poddawane obróbce cieplnej. Przy karmach suchych po obróbce cieplnej, nadaje się masie odpowiednie kształty i rozmiary, tak by granulki suchej karmy były odpowiednio dostosowane do różnej wielkości kocich pyszczków. Produkcja karmy suchej to także „przepuszczenie jej" przez bardzo nagrzany piec, w celu wysuszenia karmy. Potem karma jest powlekana warstwą wysokiej jakości tłuszczu i składników smakowych. Następnie karma jest chłodzona i pakowana.

Idealny skład karmy dla kota – czyli jaki

Kupując karmy dla psów i kotów oraz innych zwierząt domowych, należy zwrócić uwagę na ich skład. Im krótszy i bardziej naturalny, tym dla naszego zwierzęcia lepiej. Niezależnie od tego, czy jest to sucha karma (mniej polecana dla kotów) czy karma mokra. Na pierwszym miejscu składu powinno oczywiście znaleźć się mięso uzupełnione dodatkiem podrobów i tłuszczem zwierzęcym. Dobra karma dla kotów powinna zawierać także dodatek warzyw, które pozytywnie działają na układ trawienny kota. Niewskazane są natomiast zboża. Dobrze, gdy karma zawiera też np. olej z łososia i zamiast sztucznych konserwantów – te naturalne.

Kamy dla kotów, tak jak inne produkty dla zwierząt https://www.mediaexpert.pl/artykuly-dla-zwierzat, warto wybierać spośród tych wysokiej jakości i z pewnego źródła. To inwestycja, która na pewno zaprocentuje zdrowiem i bardzo dobrym samopoczuciem naszych podopiecznych.

 

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Pomimo wielu prób torpedowania, dezinformacji i wrzucania do sieci fake newsów, ...

Na ukraińskich aukcjach sprzedaży przesyłek w transporterach zbożowych CTL wszys...

Unia Europejska zaostrzy kontrolę przestrzegania umów przez przewoźników eksport...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę