Z impetem wraca "wielka Brazylia"

10 stycznia 2019
Z impetem wraca "wielka Brazylia"

Dla producentów  i eksporterów mięsa drobiowego z UE powrót  konkurencji z Brazylii powinien stać się  oczywisty.  Już w drugim półroczu 2018 roku, za sprawą mechanizmu naczyń połączonych, pośrednio  skutki  napływu dostaw z Brazylii na rynek UE (obok przywozu z Ukrainy) zaczęli odczuwać krajowi producenci kurcząt rzeźnych notując drastyczne spadki cen skupu żywca. Najnowsze wyniki eksportu brazylijskich firm potwierdzają wcześniejsze spekulacje o rosnącej w siłę „starej” konkurencji.  

Brazylia zaczęła dynamicznie  odrabiać poniesione straty w sprzedaży eksportowej na rynkach zagranicznych w drugiej połowie ubiegłego  roku.

Jak donosi agencja Reuters w oparciu o dane ABPA, brazylijski przemysł mięsny sprzedał w 2018 roku 4,1 mln ton mięsa kurczaków na rynkach zagranicznych. W porównaniu do roku 2017 jest to wynik niższy o 5,1 proc.

Jednak skupiając się wyłącznie na drugim półroczu roku 2018, okazuje się, że sprzedaż eksportowa brazylijskich kurczaków  rosła do średnich miesięcznych poziomów 377.300 ton i były to najwyższe wartości osiągane od trzech lat.

Jako ostrzeżenie  dla rynku polskiego należy  traktować prognozy brazylijskich analityków, że przy użyciu licznych inicjatyw branżowych trend ten będzie kontynuowany w  nadchodzących  miesiącach.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Europejski Zielony Ład, którego plan został przedstawiony przez Komisję Europejs...

Europejskie Forum Rolnicze odbędzie się w dniach 20-21 marca 2020 w Centrum G2A ...

W dniach 17-18 lutego 2020 r. w Parlamencie Europejskim odbyło się posiedzenie K...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę