aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Z klimatem i bliżej przyrody – eko-warsztaty dla dzieci z terenów wiejskich

1 września 2022
Z klimatem i bliżej przyrody – eko-warsztaty dla dzieci z terenów wiejskich

Pod znakiem eko warsztatów i dobrej zabawy upłynął sierpień dla blisko 180 dzieci z kilkunastu małych miejscowości w Polsce. „Warsztaty z klimatem”, których organizatorem jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, adresowane są do dzieci z terenów wiejskich z 4 województw: mazowieckiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.

Przez pięć dni uczestniczyły one w zabawach edukacyjnych, w wycieczkach i prostych doświadczeniach przyrodniczych, poznając w ten sposób elementy ekologii i dowiadując się m.in. jak funkcjonuje eko gospodarstwo rolne. Udział w zajęciach był dla nich doskonałą okazją do bezpośredniego kontaktu z przyrodą i bioróżnorodnością, a także do kształtowania w nich postaw proekologicznych.

„Warsztaty z klimatem” to 5-dniowe warsztaty ekologiczne dla osób w wieku 6-10 lat, których celem jest poszerzanie wiedzy z zakresu bioróżnorodności, rolnictwa ekologicznego oraz kreowania postaw proekologicznych wśród dzieci z terenów wiejskich. W czasie warsztatów, poprzez gry, zabawy oraz proste doświadczenia, dzieci poznają mechanizmy zachodzące w przyrodzie, uczą się, czym jest woda, z czego składa się gleba, jakie zwierzęta dzikie są pożyteczne na obszarach wiejskich, jak chronić powietrze, skąd rośliny czerpią wodę oraz jak i po co segregować śmieci.

Ideą warsztatów było pogłębienie wiedzy wśród dzieci o tym, jak dbać o przyrodę i ją chronić już od najmłodszych lat.

„Warsztaty z klimatem” realizowane były w sierpniu br. W półkoloniach brały udział dzieci z 12 różnych miejscowości wiejskich (położonych na terenie gmin wiejskich i wiejsko-miejskich do 20 tys. mieszkańców).

Wykaz podmiotów realizujących warsztaty:
1. Gmina Koneck (Koneck) kujawsko-pomorskie
2. Biblioteka Centrum Kultury w Bodzanowie (Bodzanów) mazowieckie
3. Szkoła Podstawowa w Ińsku (Ińsko) zachodniopomorskie
4. Szkoła Podstawowa w Wierzchowie (Wierzchowo) zachodniopomorskie
5. Towarzystwo-Nasze Boguty (Boguty-Pianki) mazowieckie
6. Gminna Biblioteka Publiczna w Krasnem (Krasne) mazowieckie
7. Sołectwo Sadłóg (Sadłóg) kujawsko-pomorskie
8. Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie (Brzeźno) wielkopolskie
9. KGW Spokozdunki (Zduny) wielkopolskie
10. Szkoła Podstawowa w Bieganowie (Bieganowo) wielkopolskie
11. Biblioteka Publiczna Gminy Wolin (Wolin) zachodniopomorskie
12. Gminna Biblioteka Publiczna w Szczuce (Szczuka) kujawsko-pomorskie

- Ideą przewodnią „Warsztatów z klimatem” jest ekologia, która stanowi bardzo ważny element walki z szybko postępującymi zmianami klimatycznymi, co widać również na wsi. Podniesienie świadomości ekologicznej wśród młodych ludzi to jedno z najważniejszych zadań, przed jakimi dzisiaj stoimy. Celem „Warsztatów z klimatem” było zbliżenie dzieci do świata przyrody poprzez doświadczenia, obserwacje, wycieczki, a także spotkania z rolnikami. W trakcie wakacyjnych zajęć dzieci dowiedziały się, co oznacza ekologia, czym jest bioróżnorodność, jak funkcjonuje gospodarstwo ekologiczne - mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Więcej informacji o projekcie dostępnych jest na stronie: www.efrwp.pl.

Instytucją odpowiedzialną za treść komunikatu jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

***

Organizatorem „Warsztatów z klimatem” jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Instytucją odpowiedzialną za treść komunikatu jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Operacja realizowana w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (EFWRP) jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od ponad 30 lat pomaga zmienić jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wspieraniu inwestycji w zakresie infrastruktury technicznej i rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz na działaniach społecznych i edukacyjnych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie (www.efrwp.pl).

 


POWIĄZANE

Przywódcy państw członkowskich nie doszli wczoraj do porozumienia w sprawie obsa...

Jak wynika z danych przekazanych przez GIP PIP, w I kw. 2024 r. wpłynęło 255 ska...

Nvidia wyprzedza Apple i Microsoft pod względem kapitalizacji rynkowej, stając s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę