Z klimatem i bliżej przyrody – eko-warsztaty dla dzieci z terenów wiejskich

1 września 2022
Z klimatem i bliżej przyrody – eko-warsztaty dla dzieci z terenów wiejskich

Pod znakiem eko warsztatów i dobrej zabawy upłynął sierpień dla blisko 180 dzieci z kilkunastu małych miejscowości w Polsce. „Warsztaty z klimatem”, których organizatorem jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, adresowane są do dzieci z terenów wiejskich z 4 województw: mazowieckiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.

Przez pięć dni uczestniczyły one w zabawach edukacyjnych, w wycieczkach i prostych doświadczeniach przyrodniczych, poznając w ten sposób elementy ekologii i dowiadując się m.in. jak funkcjonuje eko gospodarstwo rolne. Udział w zajęciach był dla nich doskonałą okazją do bezpośredniego kontaktu z przyrodą i bioróżnorodnością, a także do kształtowania w nich postaw proekologicznych.

„Warsztaty z klimatem” to 5-dniowe warsztaty ekologiczne dla osób w wieku 6-10 lat, których celem jest poszerzanie wiedzy z zakresu bioróżnorodności, rolnictwa ekologicznego oraz kreowania postaw proekologicznych wśród dzieci z terenów wiejskich. W czasie warsztatów, poprzez gry, zabawy oraz proste doświadczenia, dzieci poznają mechanizmy zachodzące w przyrodzie, uczą się, czym jest woda, z czego składa się gleba, jakie zwierzęta dzikie są pożyteczne na obszarach wiejskich, jak chronić powietrze, skąd rośliny czerpią wodę oraz jak i po co segregować śmieci.

Ideą warsztatów było pogłębienie wiedzy wśród dzieci o tym, jak dbać o przyrodę i ją chronić już od najmłodszych lat.

„Warsztaty z klimatem” realizowane były w sierpniu br. W półkoloniach brały udział dzieci z 12 różnych miejscowości wiejskich (położonych na terenie gmin wiejskich i wiejsko-miejskich do 20 tys. mieszkańców).

Wykaz podmiotów realizujących warsztaty:
1. Gmina Koneck (Koneck) kujawsko-pomorskie
2. Biblioteka Centrum Kultury w Bodzanowie (Bodzanów) mazowieckie
3. Szkoła Podstawowa w Ińsku (Ińsko) zachodniopomorskie
4. Szkoła Podstawowa w Wierzchowie (Wierzchowo) zachodniopomorskie
5. Towarzystwo-Nasze Boguty (Boguty-Pianki) mazowieckie
6. Gminna Biblioteka Publiczna w Krasnem (Krasne) mazowieckie
7. Sołectwo Sadłóg (Sadłóg) kujawsko-pomorskie
8. Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie (Brzeźno) wielkopolskie
9. KGW Spokozdunki (Zduny) wielkopolskie
10. Szkoła Podstawowa w Bieganowie (Bieganowo) wielkopolskie
11. Biblioteka Publiczna Gminy Wolin (Wolin) zachodniopomorskie
12. Gminna Biblioteka Publiczna w Szczuce (Szczuka) kujawsko-pomorskie

- Ideą przewodnią „Warsztatów z klimatem” jest ekologia, która stanowi bardzo ważny element walki z szybko postępującymi zmianami klimatycznymi, co widać również na wsi. Podniesienie świadomości ekologicznej wśród młodych ludzi to jedno z najważniejszych zadań, przed jakimi dzisiaj stoimy. Celem „Warsztatów z klimatem” było zbliżenie dzieci do świata przyrody poprzez doświadczenia, obserwacje, wycieczki, a także spotkania z rolnikami. W trakcie wakacyjnych zajęć dzieci dowiedziały się, co oznacza ekologia, czym jest bioróżnorodność, jak funkcjonuje gospodarstwo ekologiczne - mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Więcej informacji o projekcie dostępnych jest na stronie: www.efrwp.pl.

Instytucją odpowiedzialną za treść komunikatu jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

***

Organizatorem „Warsztatów z klimatem” jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Instytucją odpowiedzialną za treść komunikatu jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Operacja realizowana w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (EFWRP) jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od ponad 30 lat pomaga zmienić jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wspieraniu inwestycji w zakresie infrastruktury technicznej i rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz na działaniach społecznych i edukacyjnych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie (www.efrwp.pl).

 


POWIĄZANE

Bardzo aktywny ostatnio jest Związek Zawodowy Rolników "KORONA". Tym razem organ...

Od nowego roku ceny prądu wzrastają, co może powodować, że wielu z nas zacznie s...

Fermentowane produkty mleczne zawierające żywe kultury bakterii stanowią doskona...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę