a_bio_expo_Ptak

Z Ukrainy wywieziono w grudniu via-TIR 219 tys ton ziarna

12 stycznia 2023
Z Ukrainy wywieziono w grudniu via-TIR 219 tys ton ziarna

Według danych, jakie podała ukraińska agencja informacyjno-analityczna, transportem drogowym TIR(*) z Ukrainy wywieziono w grudniu 215,5 tys. ton głównych zbóż, czyli o 26% mniej niż w listopadzie (291,8 tys. ton). W sumie 116,8 tys. ton kukurydzy, 86,6 tys. ton pszenicy i 12,1 tys. ton jęczmienia.

W omawianym okresie największe ilości zboża wywieziono z Ukrainy przez przejścia graniczne z Rumunią (Porubne-Siret) i Polską (Jagodyn-Dorohusk). Przez te dwa punkty kontrolne dostarczono 27% ogólnego wolumenu kukurydzy, 35% pszenicy i 30% jęczmienia.

Oznacza to, że tylko przez te dwa przejścia wjechało w grudniu 2022 roku odpowiednio:

- 31 tysięcy 536 ton kukurydzy

- 30 tysięcy 310 ton pszenicy

- 3 tysiące 630 ton jęczmienia

Zakładając że ciężarowy samochód z naczepą ma ładowność 24 tony to odpowiednio

przez obydwa przejścia graniczne w Polsce i Rumunii wjechało w grudniu 2022 roku: 

- 1314 aut ciężarowych z kukurydzą

- 1216 aut ciężarowych z pszenicą

- 151 aut ciężarowych z jęczmieniem

Niestety agencja nie podaje oddzielnie jaki był wolumen wwiezionego ziarna transportem drogowym na przejściu granicznym Jagodo-Dorohusk w Polsce oraz Porubne-Siret w RumuniI.

Biorąc pod uwagę mniejszą produkcję głównych zbóż oraz zawieszenie większości portów morskich w związku z agresją militarną Rosji na terytorium Ukrainy, agencja informacyjno-analityczna prognozuje eksport pszenicy na poziomie 13,5 mln ton w 2022/23 RM (-28% r/r) , jęczmienia 2,4 mln ton (-28%) i kukurydzy 23 mln ton (-15%).

Zobaczymy czy te prognozy się sprawdzą i jaki będzie wolumen trransportu drogowego ziarna w styczniu 2023 roku przez przejścia graniczne w Polsce i Rumunii. Wówczas będziemy mogli porównaćc i ocenić, czy działania polskich władz, doprowadziły w jakimś stopniu do ograniczania importu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy do Polski, czego domagają się polscy rolnicy. Wynik nie będzie jednak miarodajny, dlatego że, cytowana przez nas ukraińska agencja podaje jednynie dane dotyczące dwóch (polskich irumuśkich) przejść granicznych łącznie.

Przypomnijmy, że w dniu 1 lipca 2022 roku w Dorohusku oddano do użytku budynek służb fitosanitarnych. Obiekt ten, na drogowym przejściu granicznym Dorohusk-Jagodzin miał uprościć i przyspieszyć procedury odprawy, a jednocześnie wzmocni kontrolę i bezpieczeństwo fitosanitarne produktów przewożonych przez granicę państwową.

Łączny koszt robót budowlanych wyniósł prawie 12 mln zł. Oficjalne otwarcie było okazją do zwiedzania obiektu i zaprezentowania sprzętu wykorzystywanego na co dzień do pracy służb fitosanitarnych.

Krzysztof Saczka – Główny Inspektor Sanitarny mówił wówczas tak:
"My jako inspekcja sanitarna, łącznie z innymi inspekcjami skutecznie współpracując, dokonamy wszelkich starań, aby usprawnić przepływ towarów przez granicę. Działania wojenne nałożyły przed nami nowe wymagania, którym musieliśmy bardzo szybko sprostać, by poprawić płynność przejść granicznych. Otwarcie tego budynku jest jednym z takich elementów. Cieszę się, że ten obiekt powstał i będzie służył w zakresie naszego działania. Będziemy mogli podnieść bezpieczeństwo zdrowia publicznego, na którego straży stoimy. Patrząc choćby przez pryzmat epidemii musimy mierzyć się z ryzykiem, a że jesteśmy granicą Unii Europejskiej przepisy wymagają od nas szczególnych warunków ochrony." (Źródło: www.lublin.uw.gov.pl)

 

(*)- skrót TIR pochodzi z języka francuskiego i nie jest wcale nazwą samochodu, a międzynarodowej konwencji celnej z 1975 r. Jej pełna nazwa brzmi Transport International Routier – czyli Międzynarodowy Transport Drogowy.

oprac. redakcja ppr.pl na podst. źródło: ukraińska agencja informacyjno-analityczna


POWIĄZANE

31 marca br. podczas prestiżowego Poznań Motor Show odbędzie się finał XII Ogóln...

Kukurydza niezmiennie jest jednym z najbardziej popularnych gatunków uprawnych w...

W 2022 roku GK Gobarto wypracowała blisko 120 mln zł zysku EBITDA (zysk operacyj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę