Z wizytą w Dreźnie

11 września 2017
Z wizytą w Dreźnie
MRiRW

6 i 7 września podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki przebywał z wizytą w Dreźnie, na zaproszenie ministra środowiska i rolnictwa Wolnego Kraju Saksonia Thomasa Schmidta. Spotkanie było kontynuacją rozmów, podjętych na początku bieżącego roku, na temat przyszłości rozwoju obszarów wiejskich.

W ramach spotkania bilateralnego ministrowie zgodnie podkreślili oczekiwania obu stron dotyczące rzeczywistego uproszczenia i uporządkowania przepisów oraz zapewnienia równowagi pomiędzy kosztami operacyjnymi związanymi z wdrażaniem PROW-u a wysokością udzielanego wsparcia. Polska i Saksonia zadeklarowały wolę ścisłej współpracy i podejmowania starań na rzecz promocji idei uproszczenia wśród krajów członkowskich i instytucji UE. Wskazano na znaczenie uproszczenia dla wspierania rozwoju gospodarstw, wdrożenia innowacji w rolnictwie, a także w zakresie podnoszenia jakości kapitału ludzkiego na obszarach wiejskich po 2020 roku.

Wiceminister Zarudzki przekazał swojemu rozmówcy dokument: „Wspólna Polityka Rolna po 2020 roku – polskie priorytety”, przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 16 maja 2017 roku. Dokument prezentuje całościowo punkt widzenia Rządu RP w odniesieniu do przyszłości polityki rolnej UE, wskazując na obszary przyszłej WPR o kluczowym znaczeniu dla Polski, w tym w szczególności na potrzebę wyrównania dopłat bezpośrednich we wszystkich państwach UE.

W ramach wizyty Ryszard Zarudzki zwiedził Instytut Materiałoznawstwa i Technologii Wiązki Laserowej Fraunhofera w Dreźnie. Instytut ten prowadzi badania na rzecz firm i wdraża innowacyjne rozwiązania z zakresu zaawansowanych technologii. Jest idealnym przykładem współpracy nauki z przemysłem. Polski wiceminister odbył również spotkania w gospodarstwie ekologicznym Vorwerk Podemus i pracowniczej Spółdzielni Rolniczej Struppen, prowadzących z sukcesem sprzedaż bezpośrednią artykułów żywnościowych.

Ministrowie zadeklarowali gotowość kontynuacji rozmów polsko-saksońskich na rzecz wypracowania lepszych i prostszych rozwiązań dla skuteczniejszego wdrażania polityki rozwoju obszarów wiejskich.

 

MRiRW


POWIĄZANE

Zastępowanie jaj w różnych produktach substancjami zamiennymi może się okazać co...

Przedstawiciele izb rolniczych biorący udział w szacowaniu strat spowodowanych p...

Praca na statkach rybackich, uprawnienia rybaków oraz obowiązki armatorów będą r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę