Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Za późno, niewystarczająco, niespójnie

21 marca 2023
Za późno, niewystarczająco, niespójnie

Janusz Wojciechowski, Komisarz ds. Rolnictwa Unii Europejskiej, ogłosił wczoraj na Twitterze, że Komisja przedstawia miarę wsparcia o wartości 56,3 miliona euro dla bułgarskich, polskich i rumuńskich rolników. Ponadto, te trzy kraje mogą uzupełnić to wsparcie UE do 100% o fundusze krajowe, co stanowiłaby całkowitą pomoc finansową w wysokości 112,6 mln EUR dla dotkniętych rolników.

Copa i Cogeca, już w dniu 18 marca 2023 roku, odnosząc się do niewystarczających i mocno spóźnionych działań Komisji Europejskiej w sprawie niezbędnego wsparcia dla upadających gospodarstw rolnych w UE w związku z niekontrolowanym napływem artykułów rolno-spożywczych z Ukrainy, wydała Oświadczenie w którym czytamy:

 

Za późno, niewystarczająco, niespójnie - Komisja UE musi już sprawdzić swoją propozycję wsparcia awaryjnego dla rolników dotkniętych ukraińskim eksportem

Copa i Cogeca wspierają ukraińskie społeczności rolnicze od czasu rozpoczęcia wojny przez Rosję przyjmującą pasy solidarne i usunięcie taryf na import towarów rolniczych. W związku z tym rosnący import z Ukrainy stwarza poważne wyzwania dla rolników i spółdzielni w graniczących regionach, za pośrednictwem których towary przechodzą. W tym kontekście wsparcie Unii Europejskiej w tych regionach sąsiedzkich jest kluczowe i było obiecywane przez Komisję Europejską. W miarę omawiania pierwszego regulacji wdrażania, dziś jasne jest, że obiecane wsparcie nie spełnia oczekiwań i wyraźnie nie będzie spójność.

Europejskie grunty rolne otaczające Ukrainę mają strategiczne znaczenie dla całej Europy. Rolnicy i spółdzielnie w tych regionach musieli poradzić sobie z skumulowanymi skutkami kryzysu Covida, rosnącymi energią i kluczowymi cenami nakładów i poważnymi sukietkami w 2022 r. Ponadto zakłócenia związane z ukraińskim eksportem sprawiły, że sytuacja w krajach takich jak Czech Republika, Węgry, Polska, Rumunia i Słowacja.

W tym kontekście Komisja Europejska ogłosiła, prezentując swoje inicjatywy na temat „Solidarności UE-UKRAINE”, ustanawiania wyjątkowego wsparcia awaryjnego dla rolników, których dotknięto tę politykę społeczności. Dziś omawiane są pierwsze elementy rozporządzenia wdrażania i pojawiają się pierwsze liczby. Copa i Cogeca są przerażone proponowanymi kwotami, które są całkowicie nieproporcjonalne, biorąc pod uwagę skalę zakłóceń, przed którymi stoją rolnicy w krajach otaczających Ukrainę! Ponadto nie wszystkie dotknięte kraje zostały rozważone za otrzymanie pomocy awaryjnej. Wreszcie, fundusze powinny być płatnością jednorazową, opublikowaną w trzecim kwartale roku, pozostawiając społeczności rolnicze w tych regionach w zawieszeniu do tego czasu.

Chociaż Komisja Europejska musi być konsekwentna w swoim awaryjnym wsparciu dla ukraińskich rolników, nie może zapomnieć o własnych rolnikach! Ta propozycja regulacji wdrażania musi zostać w pełni sprawdzona, aby społeczność rolnicza była w pełni potraktowana. Ponadto rolnicy nie tylko muszą otrzymywać rekompensatę za straty już poniesione, ale w przyszłości potrzebna będzie dalsza pomoc, ponieważ sytuacja nie zniknie w najbliższym czasie. Wreszcie, aby ograniczyć przyszły wpływ, należy zachować inwestycje w infrastrukturę pasów solidarnościowych, podczas gdy należy zachować rygorystyczne kontrole SPS.

O nas - Copa i Cogeca to United Voice of Farmers i Agri -Cooperative w UE. Razem zapewniamy, że rolnictwo UE jest zrównoważone, innowacyjne i konkurencyjne, jednocześnie gwarantując bezpieczeństwo żywnościowe dla 500 milionów ludzi w całej Europie. >>> Więcej informacji www.copa-cogeca.eu

 

 

oprarc. redakcja ppr.pl na podst źródło: COPA COGECA


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę