Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Zachodniopomorskie/ 160 tys. zł dla Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

6 kwietnia 2018
Zachodniopomorskie/ 160 tys. zł dla Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

Umowę gwarantującą 160 tys. zł dla zachodniopomorskiego WOPR podpisano w czwartek w Urzędzie Marszałkowskim w Szczecinie. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na szkolenia dla ratowników i edukację osób odpoczywających nad wodą.

"Mamy świadomość, że pewnie nigdy nie uda nam się wyeliminować wypadków. W ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z 38 ofiarami utonięć, ale z drugiej strony możemy to zestawić z 467 osobami, którym Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe udzieliło pomocy. Dlatego rokrocznie staramy się wspierać WOPR jako największą służbę zabezpieczającą nasze plaże, kąpieliska, wybrzeże i pojezierza, żebyśmy czuli się bezpieczniej" – powiedział w czwartek dziennikarzom marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Środki mają zostać przeznaczone m.in. na zakup sprzętu do baz i zaopatrzenie w sprzęt szkoleniowy Centrum Symulacji Rescue Lab w Szczecinie. Mają też być przeprowadzone działania edukacyjne i informacyjne.

"Od kilku lat obserwujemy, że zwiększa się liczba turystów w naszym województwie, natomiast nie zwiększyła się liczba utonięć. Mimo to jest to nadal stan niezadowalający. Każde wsparcie pozwala na podniesienie kompetencji ratowników, dokupienie niezbędnego sprzętu i profilaktykę" - powiedział prezes zachodniopomorskiego WOPR Tomasz Zalewski. Dodał, że wśród turystów i mieszkańców widoczne jest coraz bardziej świadome korzystanie z akwenów, "ale to wciąż niewystarczające".

"Przyczynami utonięć nadal są najczęściej brawura, zbytnia pewność siebie w zetknięciu z żywiołem i niestety – wciąż alkohol" – powiedział Zalewski. Podkreślił, że WOPR będzie prowadzić programy profilaktyczne przede wszystkim dla młodzieży, m.in. "Błękitny Patrol" w szkołach oraz "Zawsze ratuję" związany z nauką udzielania pierwszej pomocy. Prowadzone też będą akcje skierowane do dorosłych, m.in. na plażach.

Dotacja w wysokości 160 tys. zł pochodzi z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego na 2018 r.

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego powstało w 1968 r. Jest organizacją non-profit, odpowiedzialną za bezpieczeństwo na obszarach wodnych Pomorza Zachodniego. Dysponuje 18 jednostkami terenowymi, w których działają członkowie, ratownicy i instruktorzy WOPR. Na terenie Pomorza Zachodniego funkcjonuje 16 mobilnych grup interwencyjnych ratowników wodnych wyposażonych w ratowniczy sprzęt motorowodny, specjalistyczny sprzęt medyczny oraz cyfrową łączność bezprzewodową. Do koordynacji sił i środków ratowników na terenie województwa utworzono Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Szczecinie.

 

Elżbieta Bielecka (PAP)


POWIĄZANE

Zasoby wód powierzchniowych w Polsce wynoszą około 1,6 tys. m3/rok/osobę, podcza...

Firma Tyson Foods Inc. negocjuje w Pekinie za zniesieniem „banu” eksportowego dl...

Temat GMO wciąż budzi wiele obaw ze strony konsumentów. Coraz więcej osób zwraca...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę