Bayer_dekalb_lipiec_2020

Zachodniopomorskie/ 160 tys. zł dla Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

6 kwietnia 2018
Zachodniopomorskie/ 160 tys. zł dla Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

Umowę gwarantującą 160 tys. zł dla zachodniopomorskiego WOPR podpisano w czwartek w Urzędzie Marszałkowskim w Szczecinie. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na szkolenia dla ratowników i edukację osób odpoczywających nad wodą.

"Mamy świadomość, że pewnie nigdy nie uda nam się wyeliminować wypadków. W ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z 38 ofiarami utonięć, ale z drugiej strony możemy to zestawić z 467 osobami, którym Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe udzieliło pomocy. Dlatego rokrocznie staramy się wspierać WOPR jako największą służbę zabezpieczającą nasze plaże, kąpieliska, wybrzeże i pojezierza, żebyśmy czuli się bezpieczniej" – powiedział w czwartek dziennikarzom marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Środki mają zostać przeznaczone m.in. na zakup sprzętu do baz i zaopatrzenie w sprzęt szkoleniowy Centrum Symulacji Rescue Lab w Szczecinie. Mają też być przeprowadzone działania edukacyjne i informacyjne.

"Od kilku lat obserwujemy, że zwiększa się liczba turystów w naszym województwie, natomiast nie zwiększyła się liczba utonięć. Mimo to jest to nadal stan niezadowalający. Każde wsparcie pozwala na podniesienie kompetencji ratowników, dokupienie niezbędnego sprzętu i profilaktykę" - powiedział prezes zachodniopomorskiego WOPR Tomasz Zalewski. Dodał, że wśród turystów i mieszkańców widoczne jest coraz bardziej świadome korzystanie z akwenów, "ale to wciąż niewystarczające".

"Przyczynami utonięć nadal są najczęściej brawura, zbytnia pewność siebie w zetknięciu z żywiołem i niestety – wciąż alkohol" – powiedział Zalewski. Podkreślił, że WOPR będzie prowadzić programy profilaktyczne przede wszystkim dla młodzieży, m.in. "Błękitny Patrol" w szkołach oraz "Zawsze ratuję" związany z nauką udzielania pierwszej pomocy. Prowadzone też będą akcje skierowane do dorosłych, m.in. na plażach.

Dotacja w wysokości 160 tys. zł pochodzi z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego na 2018 r.

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego powstało w 1968 r. Jest organizacją non-profit, odpowiedzialną za bezpieczeństwo na obszarach wodnych Pomorza Zachodniego. Dysponuje 18 jednostkami terenowymi, w których działają członkowie, ratownicy i instruktorzy WOPR. Na terenie Pomorza Zachodniego funkcjonuje 16 mobilnych grup interwencyjnych ratowników wodnych wyposażonych w ratowniczy sprzęt motorowodny, specjalistyczny sprzęt medyczny oraz cyfrową łączność bezprzewodową. Do koordynacji sił i środków ratowników na terenie województwa utworzono Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Szczecinie.

 

Elżbieta Bielecka (PAP)


POWIĄZANE

W dniu 27 lipca 2020 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Preze...

Borówka zdobyła tytuł „Najlepszego owocu świata 2020 według dietetyków”. Plebisc...

Zarząd KRIR realizując wniosek z IV Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych, kt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę