Zachodniopomorskie: grypa ptaków na fermie indyków

13 stycznia 2020
Zachodniopomorskie: grypa ptaków na fermie indyków

Na fermie indyków zlokalizowanej w miejscowości Rościn, w powiecie myśliborskim, województwa zachodniopomorskiego potwierdzono ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8. Jest to pierwszy przypadek zakażenia w gospodarstwie komercyjnym w tym województwie. Służby weterynaryjne podają, że na fermie znajduje się 22,6 tys. sztuk ptaków.

Zachodniopomorskie to już trzecie województwo, w którym wykryto HPAI, od momentu potwierdzenia pierwszego ogniska w Polsce, na Lubelszczyźnie, w dniu 31 grudnia 2019 roku. Przypominamy, że w ciągu kilku dni sytuacja epizootyczna w tym regionie kraju gwałtownie się pogarszała. Liczba ognisk wzrosła do ośmiu.

Do większości zakażeń doszło na fermach indyków w strefie zapowietrzonej ustanowionej wokół ogniska pierwotnego w powiecie lubartowskim na Lubelszczyźnie. Wykryto także przypadki zachorowań u ptaków w tak zwanym chowie przyzagrodowym  w powiecie krasnostawskim w województwie lubelskim. Problemy z HPAI dotknęły także producentów z Wielkopolski - wirus został potwierdzony na fermie towarowych kur niosek w miejscowości Topola Osiedle w powiecie ostrowskim.

Łącznie, uwzględniając zgłoszenia z trzech województw, w Polsce od dnia 31 grudnia 2019 roku do dnia 10 stycznia roku 2020, możemy mówić o dziesięciu potwierdzonych przypadkach zachorowań na wysoce zjadliwy wirus grypy ptaków w gospodarstwach utrzymujących drób (w tym dwa przypadki w produkcji drobnotowarowej).

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Stowarzyszenia drobiarskie z Republiki Południowej Afryki informują, że wkrótce ...

Podczas targów FERMA, w dniach 14 – 16 lutego 2020 roku, hale Expo i MOSiR w Łod...

W Europejskim Rankingu Innowacyjności Polska jest na piątym miejscu od końca. Z ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę