aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zachodniopomorskie i Małopolska najpopularniejszymi polskimi regionami turystycznymi

14 lipca 2017
Zachodniopomorskie i Małopolska najpopularniejszymi polskimi regionami turystycznymi

Pomorze Zachodnie i Małopolska to najpopularniejsze polskie regiony turystyczne spośród najchętniej odwiedzanych w Unii Europejskiej - wynika z lipcowego raportu unijnego urzędu statystycznego Eurostat.

Raport, gromadzący najnowsze dostępne dane, dotyczy najchętniej odwiedzanych miejsc w państwach Unii Europejskiej w 2015 roku.

Jak wynika z opublikowanych przez Eurostat danych, w Zachodniopomorskiem turyści wykupili w 2015 r. 12,3 mln noclegów, zaś w województwie małopolskim - 10,9 mln. Pomorze Zachodnie, jak wynika z raportu, było chętniej odwiedzane niż np. Malta, czy najpopularniejsze regiony turystyczne Bułgarii, Belgii czy Finlandii.

"Dlaczego inne polskie regiony nie są tak chętnie odwiedzane jak Zachodniopomorskie i Małopolskie? Otóż Zachodniopomorskie i Małopolskie to regiony w zasadzie całoroczne. Zachodniopomorskie (czyli takie miasta jak Świnoujście, Międzyzdroje czy Kołobrzeg) kojarzy nam się głównie z wypoczynkiem latem. Ale to przecież miejsce, gdzie jest bardzo duży napływ Niemców i Skandynawów w innych miesiącach niż te, na które przypadają nasze wakacje. Goście z tych krajów wypoczywają m.in. w sanatoriach" - powiedział PAP prezes Izby Turystyki RP Marek Ciechanowski. Dodał, że trzeba też uwzględnić to, że Polacy coraz chętniej spędzają wczasy w Polsce.

"Głównymi wyjeżdżającym są nadal pracownicy dużych zakładów z Górnego Śląska. Gros osób, które wypoczywa na polskim wybrzeżu otrzymuje jakieś formy dofinansowania np. z funduszów socjalnych" - wskazał rozmówca PAP.

Zdaniem Ciechanowskiego, inaczej wygląda sytuacja w przypadku Małopolski. "W tym regionie znajdują się +ikony+ polskiej turystyki: Wieliczka, Kraków, Bochnia, Zakopane, Krynica, Nowy Sącz. Dzięki temu ruch turystyczny jest tu bardzo duży" - zauważył. Ponadto, jak zaznaczył, Kraków jest miastem kongresów, a jego popularność dodatkowo wzrosła m.in. po Światowych Dniach Młodzieży.

"Na październik 2017 r. zapowiadany jest kongres biur pielgrzymkowych, który będzie się odbywał w Krakowie. Po tej imprezie turystyka religijna, która kwitnie na terenie Małopolski, dostanie dodatkowy impuls, który przyniesie jeszcze większe zainteresowanie regionem" - ocenił Ciechanowski. Ekspert zwrócił też uwagę, że Kraków ma bardzo dużo połączeń lotniczych. "Rozwija się zatem turystyka oparta na tanich liniach lotniczych, zwłaszcza z regionu Wielkiej Brytanii" - wskazał.

Jak wynika z danych Eurostatu, wśród 30 najbardziej popularnych regionów UE odwiedzanych przez turystów przeważają miejsca w Hiszpanii, Francji, Włoszech. Rekordzistą 2015 r. były Wyspy Kanaryjskie (nocleg wykupiło tam ponad 90 mln turystów).

"Są to kierunki popularne od lat" - ocenił Ciechanowski. Ekspert wskazał, że bardzo wysokie miejsce zajmuje też chorwacka Riwiera Makarska. "W jej wypadku dobre wyniki są związane z tym, że w tym okresie Chorwacja wchodziła do UE. Kraje, które mają wstąpić w najbliższym czasie do UE są odwiedzane częściej przez innych mieszkańców Unii" - powiedział ekspert. Dodał, że na popularność turystyczną Chorwacji wpłynęła też sytuacja polityczna na świecie. "Zamachy w Turcji czy Egipcie spowodowały, że Chorwacja wydaje się krajem bezpiecznym, a Makarska miała markę i była promowana od dość dawna. Dla Polaków może to nie najlepiej, bo wzrosły ceny w Chorwacji" - zaznaczył.

Jak ocenił Ciechanowski, w tym roku możemy się spodziewać wzrostu popularności zarówno najchętniej odwiedzanych regionów w Polsce: małopolskiego i zachodniopomorskiego, jak i miejsc takich, jak wyspy Kanaryjskie. "W 2016 roku turyści wybierali te rejony, które uznawali za bezpieczne, albo takie, gdzie nie było zamachów terrorystycznych. np. na wyspach Kanaryjskich, Balearach czy w Katalonii. Myślę, że Hiszpania, Włochy, Chorwacja pozostaną również w tym roku popularnymi kierunkami. Trochę stracić pod względem popularności turystycznej może natomiast Londyn, który w rankingu Eurostatu zamykał pierwszą dziesiątkę" - wskazał.

Według danych Eurostatu, unijni obywatele podróżujący poza UE najchętniej wyjeżdżali do Stanów Zjednoczonych i Turcji. Jak wynika z opublikowanych danych, w 2015 r. turyści wykupili w USA 13,8 proc. noclegów spośród wszystkich noclegów wykupionych poza państwami Unii, a w Turcji 10,4 proc. "W 2016 roku i 2017 r. Turcja będzie miała bardzo duże spadki. Stany Zjednoczone powinny natomiast zanotować wzrost. Europejczycy będą nadal chętnie zwiedzać ten kraj i wypoczywać tam - głównie na Hawajach i Florydzie" - ocenił Ciechanowski.

Jak wynika z danych Eurostatu, Polacy, którzy podróżowali poza Unię Europejską, najchętniej wybierali w 2015 r. Stany Zjednoczone (17,2 proc. noclegów wykupionych poza UE), Turcji (14,3 proc.), Norwegii (11,5 proc.). "Do Turcji jeździliśmy chętnie na wczasy. Do USA podróżowaliśmy, bo łatwiej w ostatnim czasie jest uzyskać wizę do tego kraju. Ale nie był to raczej kraj docelowy dla osób jadących do pracy. Natomiast Norwegia - tak. Polacy wyjeżdżają tam do pracy" - skomentował.

(PAP)


POWIĄZANE

Kampania #PlantHealth4Life powraca! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrow...

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione przez Orga...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę