Zachodniopomorskie/ RDLP: prawie 3,5 mln zł za blisko 1,3 tys. m sześc. najlepszego drewna

29 stycznia 2018
Zachodniopomorskie/ RDLP: prawie 3,5 mln zł za blisko 1,3 tys. m sześc. najlepszego drewna

Blisko 1,3 tys. metrów sześciennych najlepszego drewna sprzedała podczas XXVI Submisji Drewna Cennego i Tartacznego Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (RDLP) w Szczecinie. Wartość sprzedanego w przetargu ofertowym drewna to prawie 3,5 mln zł.

W tegorocznej submisji najwyższą cenę osiągnąło drewno dębowe kupione przez firmę z Austrii za 1,381 tys. euro za m sześc.

Uzyskane w submisji w tym roku średnie ceny surowca dębowego, czyli 701 euro za m sześc. są najwyższe w dwudziestosześcioletniej historii tej formy sprzedaży szczecińskiej Dyrekcji - podkreśla Bieniaś.

Na submisji wystawiono surowiec z 24 nadleśnictw szczecińskiej Dyrekcji oraz wystawiony przez Zespół Składnic Lasów Państwowych w Stargardzie. Oferta zawierała surowiec: dębowy, bukowy, olchowy, jesionowy oraz eksperymentalnie modrzewiowy.

Drewno do sprzedaży przygotowano na czterech placach składowych: w Nowinach Wielkich, Ognicy, Rokicie i Nowym Drezdenku. Tam od pierwszych dni stycznia zainteresowani mogli dokonać oględzin drewna. Do sprzedaży zaoferowano w tym roku prawie 1,3 tys. m sześc. drewna o podwyższonych parametrach jakościowo-wymiarowych.

"W tym roku wpłynęło 13 ofert zakupu od przedsiębiorców z Polski, Niemiec, Austrii, Rumunii, Czech i Estonii" - powiedział PAP naczelnik Wydziału Marketingu w RDLP w Szczecinie Stanisław Bieniaś. Jak dodał, "nie sprzedano jedynie 14 m sześc. surowca, co stanowi 98,9 proc. ogólnej masy wystawianego drewna".

"Jesteśmy zadowoleni z osiągniętego wyniku. Po raz kolejny drewno z polskich lasów zostało ocenione bardzo wysoko. Znajdzie ono swoje zastosowanie do wyrobu oklein, które następnie posłużą do uszlachetniania elementów meblowych, drzwi i płyt drewnopochodnych, a także do wyrobu mebli i stolarki otworowej z drewna litego" - dodał Bieniaś.

Łączna wartość sprzedanego w tym roku surowca z wliczoną opłatą spedycyjną to prawie 3,5 mln zł.

Pierwsza submisja w Polsce odbyła się na terenie RDLP w Szczecinie w 1993 r. i jest prowadzona przez nią corocznie.

RDLP w Szczecinie to jedna z 17 regionalnych dyrekcji w Polsce. Rozciąga się w północno-zachodniej części kraju, w granicach województw: zachodniopomorskiego lubuskiego i wielkopolskiego. Ogólna powierzchnia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie wynosi ponad 690 tys. ha, w tym powierzchnia leśna około 660 tys. ha.

 

Kacper Reszczyński, Anna Mackiewicz (PAP)


POWIĄZANE

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosił termin rozpoczę...

Chińskie ministerstwo handlu ogłosiło w piątek, że przerywa postępowanie antydum...

Beneficjentami podwyżek płac są głównie specjaliści, których nie są w stanie zas...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę