dnikukurydzy_210818

Zachodniopomorskie/ RDLP: prawie 3,5 mln zł za blisko 1,3 tys. m sześc. najlepszego drewna

29 stycznia 2018
Zachodniopomorskie/ RDLP: prawie 3,5 mln zł za blisko 1,3 tys. m sześc. najlepszego drewna

Blisko 1,3 tys. metrów sześciennych najlepszego drewna sprzedała podczas XXVI Submisji Drewna Cennego i Tartacznego Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (RDLP) w Szczecinie. Wartość sprzedanego w przetargu ofertowym drewna to prawie 3,5 mln zł.

W tegorocznej submisji najwyższą cenę osiągnąło drewno dębowe kupione przez firmę z Austrii za 1,381 tys. euro za m sześc.

Uzyskane w submisji w tym roku średnie ceny surowca dębowego, czyli 701 euro za m sześc. są najwyższe w dwudziestosześcioletniej historii tej formy sprzedaży szczecińskiej Dyrekcji - podkreśla Bieniaś.

Na submisji wystawiono surowiec z 24 nadleśnictw szczecińskiej Dyrekcji oraz wystawiony przez Zespół Składnic Lasów Państwowych w Stargardzie. Oferta zawierała surowiec: dębowy, bukowy, olchowy, jesionowy oraz eksperymentalnie modrzewiowy.

Drewno do sprzedaży przygotowano na czterech placach składowych: w Nowinach Wielkich, Ognicy, Rokicie i Nowym Drezdenku. Tam od pierwszych dni stycznia zainteresowani mogli dokonać oględzin drewna. Do sprzedaży zaoferowano w tym roku prawie 1,3 tys. m sześc. drewna o podwyższonych parametrach jakościowo-wymiarowych.

"W tym roku wpłynęło 13 ofert zakupu od przedsiębiorców z Polski, Niemiec, Austrii, Rumunii, Czech i Estonii" - powiedział PAP naczelnik Wydziału Marketingu w RDLP w Szczecinie Stanisław Bieniaś. Jak dodał, "nie sprzedano jedynie 14 m sześc. surowca, co stanowi 98,9 proc. ogólnej masy wystawianego drewna".

"Jesteśmy zadowoleni z osiągniętego wyniku. Po raz kolejny drewno z polskich lasów zostało ocenione bardzo wysoko. Znajdzie ono swoje zastosowanie do wyrobu oklein, które następnie posłużą do uszlachetniania elementów meblowych, drzwi i płyt drewnopochodnych, a także do wyrobu mebli i stolarki otworowej z drewna litego" - dodał Bieniaś.

Łączna wartość sprzedanego w tym roku surowca z wliczoną opłatą spedycyjną to prawie 3,5 mln zł.

Pierwsza submisja w Polsce odbyła się na terenie RDLP w Szczecinie w 1993 r. i jest prowadzona przez nią corocznie.

RDLP w Szczecinie to jedna z 17 regionalnych dyrekcji w Polsce. Rozciąga się w północno-zachodniej części kraju, w granicach województw: zachodniopomorskiego lubuskiego i wielkopolskiego. Ogólna powierzchnia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie wynosi ponad 690 tys. ha, w tym powierzchnia leśna około 660 tys. ha.

 

Kacper Reszczyński, Anna Mackiewicz (PAP)


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę