dnikukurydzy_210818

Zachodniopomorskie/ Świnoujska plaża po raz 13. z Błękitną Flagą

13 czerwca 2018
Zachodniopomorskie/ Świnoujska plaża po raz 13. z Błękitną Flagą

Plaża w nadmorskim Świnoujściu (Zachodniopomorskie) otrzymała po raz 13. z rzędu Błękitną Flagę; po raz 10. Flaga powieje także nad tamtejszym portem jachtowym. Na całym Pomorzu Zachodnim Flagi przyznano w tym roku kilkunastu kąpieliskom i marinom.

Świnoujście jest jedynym polskim kąpieliskiem, które otrzymuje to prestiżowe wyróżnienie nieprzerwanie od 13 lat - wynika z przesłanych we wtorek informacji świnoujskich służb prasowych.

Uroczyste wciągnięcie na maszt Błękitnej Flagi zaplanowano na świnoujskiej plaży w najbliższy poniedziałek.

"Aby otrzymać to międzynarodowe wyróżnienie, trzeba spełnić wiele warunków dotyczących przede wszystkim bezpieczeństwa i czystości kąpieliska" – podkreśla rzecznik prezydenta Świnoujścia Robert Karelus. - "Jest w tym również ogromna zasługa dyrekcji i pracowników Ośrodka Sportu i Rekreacji Wyspiarz, szczególnie tych, którzy bezpośrednio zajmują się plażą i naszym portem jachtowym" - dodał.

Błękitna Flaga przyznawana jest w dwóch kategoriach kąpieliskom oraz marinom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych.

W tym roku Błękitną Flagę na Pomorzu Zachodnim wyróżniono łącznie kilkanaście plaż i marin. Obok Świnoujścia znalazły się w tym gronie kąpieliska m.in. w Międzyzdrojach, Międzywodziu, Dziwnowie, Dziwnówku, Trzęsaczu i Dźwirzynie. Flaga powieje także nad marinami w Świnoujściu, Szczecinie, Wapnicy, Kołobrzegu i Darłowie.

Na poziomie krajowym rekomendacji do przyznania Błękitnej Flagi udziela jury krajowe. Ostateczną decyzję o przyznaniu Błękitnej Flagi podejmuje jury międzynarodowe z siedzibą w Kopenhadze, składające się z przedstawicieli Światowej Organizacji Turystycznej (WTO), Programu Ochrony Środowiska ONZ (UNEP), Międzynarodowej Rady Przemysłu Morskiego (ICOMIA), Międzynarodowej Federacji Ratownictwa Wodnego (ILS), Światowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), Komisji ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego (EU), Europejskiej Unii na Rzecz Ochrony Wybrzeży (EUCC) oraz Fundacji na Rzecz Edukacji Ekologicznej (FEE).

To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest nie tylko w Europie, ale również plażom leżącym w tak egzotycznych miejscach jak: Republika Południowej Afryki, Karaiby, Maroko czy Nowa Zelandia.

Świnoujska plaża należy do najpiękniejszych nad Bałtykiem - uważa Karelus. Jak podaje, w ubiegłym roku plaża trafiła do rankingu Skyscannera jako jedno z dwudziestu pięciu najwspanialszych nadmorskich zakątków świata.

Błękitna Flaga przyznawana jest tylko na jeden sezon. Aby móc ponownie ubiegać się o wyróżnienie, kąpieliska i mariny muszą co roku poddawać się rygorystycznym kontrolom.

 

Kacper Reszczyński (PAP)


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę