Zachodniopomorskie/ Trwa akcja przeciwpowodziowa w gminie Darłowo

24 sierpnia 2017
Zachodniopomorskie/ Trwa akcja przeciwpowodziowa w gminie Darłowo

Ponad 100 strażaków, żołnierzy oraz wolontariuszy pracuje przy akcji przeciwpowodziowej w gminie Darłowo (Zachodniopomorskie). Rzeki Grabowa i Bagienica wylały na okoliczne poldery i uprawy rolnicze, a ponad 40 gospodarstw zostało podtopionych.

"Z całym przekonaniem mogę powiedzieć, że sytuacja jest opanowana. Nie ma niebezpieczeństwa, nie ma zagrożenia życia" - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej we wsi Porzecze wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz.

"Znaczna część dorzecza rzeki Grabowej oraz rzeki Bagienicy wylała, częściowo przez przerwany wał na wysokości wsi Porzecze" - powiedział w rozmowie z PAP wójt gminy Darłowo Radosław Głażewski. "To była poważna sytuacja. Gdyby wały zostały zerwane to kilkanaście miejscowości mogło zostać zalanych, m.in. Wiekowo, Wiekowice, Żukowo Morskie, Dąbki czy Bobolin" - wymienił.

"Przy akcji przeciwpowodziowej pracuje ponad 100 osób: 12 jednostek straży pożarnej, pracownicy urzędu gminy, mieszkańcy. W godzinach nocnych przyłączyło się wojsko wyposażone w 2 amfibie oraz 4 samochody ciężarowe" - dodał wójt. Na miejscu przygotowano ponad 4 tys. worków z piaskiem.

"Wojsko będzie tu tak długo, jak długo będzie taka potrzeba" - zapowiedział podpułkownik Dariusz Masul z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Koszalinie. "Nasze działania polegają na tym, że rozmieszczamy worki piaskiem, do akcji został także włączony nasz helikopter" - wyjaśnił.

W akcji przeciwpowodziowej bierze udział 45 żołnierzy z 8. Pułku Przeciwlotniczego z Koszalina oraz z 8. Batalionu Saperów Marynarki Wojennej z Dziwnowa. Wykorzystywane jest także śmigłowiec z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie, wsparcie pochodzi również z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego z Siemirowic.

Wójt gminy Darłowo poinformował, że zostały powołane zespoły do oceny szkód. "Wystąpiliśmy z wnioskiem do wojewody o zapomogi dla poszkodowanych rodzin. Do tej pory otrzymaliśmy 40 wniosków o pomoc. Wstępne szkody dotyczące zalanych mieszkań są szacowane na ok. 400 tys. zł, do tego dojdą jeszcze szkody w uprawach rolniczych"” - zaznaczył Głażewski.

"Pomoc poszkodowanym jest jak najbardziej realna" - zapewnił wicewojewoda. "Mamy możliwość przekazania pieniędzy poszkodowanym w wysokości 100 tys. zł, jeśli chodzi o gospodarstwa domowe i rolne, a także przekazania jednorazowej zapomogi rodzinom w kwocie 6 tys. zł" - dodał Subocz.

 

Marta Zabłocka (PAP) / zdj. ilustr.


POWIĄZANE

Senat w piątkowym głosowaniu poparł trzy doprecyzowujące poprawki do ustawy o oc...

Na wniosek ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego Komisja Europejska przygotował...

840 tys. dolarów dotacji przeznaczył rząd kanadyjski na rozwój systemu skanowani...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę