aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zaczęła rosnąć cena ukraińskiej pszenicy

11 kwietnia 2024
Zaczęła rosnąć cena ukraińskiej pszenicy

Ukraińska pszenica, na którą jest duży popyt na rynku światowym, zaczęła drożeć. Tendencję tę zauważyli na odprawie analitycy spółdzielni PUSK, utworzonej w ramach Ogólnoukraińskiej Rady Rolnej – podała 10 kwietnia służba prasowa VAR.

„W kwietniu wyeksportowano już 541 tys. ton pszenicy. Część produktów, których nie udało się wyeksportować w marcu, zostanie wysłana z Ukrainy w kwietniu. Tym samym w tym miesiącu możemy osiągnąć poziom eksportu na poziomie 3 mln ton – stanie się to dzięki marcowym kontraktom. Importerzy są gotowi poczekać na podaż pszenicy, na którą popyt rośnie!” – przewidują analitycy.

Zauważyli także, że wzrostowi popytu na ukraińskie zboże sprzyjają prognozy spadku produkcji pszenicy w UE, USA i na Ukrainie, tj. od niemal wszystkich kluczowych eksporterów. Tak więc, jeśli w zeszłym sezonie Ukraina dużo eksportowała ze względu na duże rezerwy, to w tym roku nie przekroczą one 1 miliona ton, ponieważ porty są otwarte. Jednocześnie zmniejsza się powierzchnia zasiewów i mniej pszenicy zostanie zebranych. Pierwsze szacunki potencjału eksportowego ukraińskiej pszenicy w nowym sezonie zostały już obniżone o 3-4 mln ton.

„I choć w zeszłym tygodniu nastąpił spadek cen na ukraińskim rynku CPT, rynek się ożywia, ceny wracają do poprzedniego poziomu i będą nadal rosły. Cena naszego głównego konkurenta, rosyjskiej pszenicy, wzrosła w ostatnich tygodniach o 8–10 dolarów za tonę. Do końca tygodnia ceny ukraińskiej pszenicy wzrosną o co najmniej 2-3 dolary za tonę” – zauważają eksperci.

Według ich prognoz warunkowe ceny pszenicy na bazie CPT do końca tygodnia wyniosą około 175 dolarów za tonę w portach naddunajskich, 170 dolarów za tonę w portach głębinowych i 198-203 dolarów za tonę na bazie DAP w Konstancy.

„Oczekuje się, że popyt na pszenicę będzie w dalszym ciągu napędzał rynek pszenicy” – dodają analitycy.

oprc, e-mk,ppr.pl na podst źródło APKINFORM


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę