Zaczynali od 7 hektarów, dziś to czołowe gospodarstwo w regionie

19 czerwca 2019
Zaczynali od 7 hektarów, dziś to czołowe gospodarstwo w regionie

W połowie lat 90. gospodarstwo znane dziś jako Ekowar liczyło zaledwie 7 ha ziemi uprawnej pod Warszawą. Obecnie jest ponad 100 razy większe, a właściciele mogą pochwalić się świetnymi wynikami w hodowli krów.

 

Prężny rozwój w kilku lokalizacjach

Gospodarstwo rolne Henryka Frączkiewicza zostało założone w 1995 roku i na początku liczyło około 7 ha ziemi uprawnej w Głoskowie, koło Warszawy. Na tym obszarze była prowadzona  produkcja specjalna w postaci uprawy drzewek iglastych. W kwietniu 2000 roku gospodarstwo zostało powiększone o 125 ha w miejscowości Marynin koło Radzynia Podlaskiego na Lubelszczyźnie, gdzie uprawiana była pszenica i hodowano świnie. To bardzo ważny krok w rozwoju gospodarstwa, które w nowej lokalizacji prężnie się rozwijało.

– Półtora roku później do istniejącego areału rolnego dokupiliśmy 450 ha  w Tarnogrodzie (pow. biłgorajski) pod uprawę: buraków, pszenicy, rzepaku, jęczmienia i kukurydzy na paszę dla bydła. Jednocześnie prowadziliśmy hodowlę krów mlecznych rasy holsztyńsko-fryzyjskiej i świń-tuczników – mówi Henryk Frączkiewicz, właściciel Gospodarstwa Ekowar.

Na początku hodowla krów liczyła około 100 sztuk, co przynosiło w granicach 1000 litrów mleka dziennie. Ilość trzody chlewnej w najlepszym okresie to 300 tuczników. W lipcu 2002 roku gospodarstwo zostało powiększone o kolejne 287 ha położone w miejscowości Dobcza (pow. przeworski w woj. podkarpackim).

Nowy areał zwiększył możliwości w zakresie poszerzenia upraw na paszę, gdzie na początku głównie uprawiano kukurydzę i rzepak, a obecnie koniczyny oraz trawę do hodowli bydła.

 

Imponująca zawartość kazeiny

Obecnie gospodarstwo położone jest w województwach: lubelskim i podkarpackim, natomiast główną siedzibą pozostaje Tarnogród, gdzie utrzymywane są  krowy mleczne, zaś w Dobczy – jałówki hodowlane.  Dziś gospodarstwo to około 800 ha powierzchni, z czego w Tarnogrodzie około 500 ha i tu uprawiany jest jęczmień, pszenica, buraki, a reszta areału to trawy z przeznaczeniem na pastwisko i sianokiszonki.

Z roślin uprawnych dominuje pszenica ozima, buraki cukrowe,  jęczmień, lucerna i trawy na sianokiszonki. – W gospodarstwie mamy 1100 sztuk bydła, średnio w sezonie zbieramy 12 tys. sztuk balotów sianokiszonki, pozyskujemy wysłodki z KSC, i to stanowi bazę pasz objętościowych dla zwierząt. Średnia wydajność mleczna waha się w granicach 8 tyś litrów. I taki wynik uzyskujemy bez skarmiania bydła kiszonkami z kukurydzy. Specyficzna dawka pokarmowa daje możliwość uzyskania bardzo dobrych parametrów mleka o zawartości białka 3,7-3,8% i rewelacyjną zawartością kazeiny 3,01%, co z kolei pozwala proponować dobrą cenę za mleko a to zarazem przekłada się na dobry bilans finansowy gospodarstwa. Produkcja mleka w ostatnim roku wyniosła 2 500 000 litrów rocznie. – dodaje Wojciech Karwacki. W gospodarstwie przeważa bydło rasy holsztyńsko-fryzyjskiej (czarno-białej, ale też czerwono-białe). Krowy w Tarnogrodzie żywione są TMR, jałówki hodowlane w okresie letnim są pastwiskowane, zaś w okresie zimowym karmione (TMR).

 

Wsparcie nowoczesnych maszyn i dealera

Prężny rozwój gospodarstwa jest wspierany przez nowoczesne maszyny rolnicze.

– Dominuje u nas John Deere, korzystamy z 10 ciągników tej marki, kombajnu zbożowego (model W650) i opryskiwacza samojezdnego (R440i). Mniejsze ciągniki John Deere (modele: 6010 i 6220) wykorzystywane są przy pracach związanych ze stadem krów. Z kolei większe modele ciągników (8410, 6920S, 6830) użytkowane są przy pracach rolnych i w polu, często z dużym obciążeniem. Ciągniki wyższych serii John Deere angażowane są w prace z maszynami zielonkowymi (modele 7730,7350). Staramy się stale modernizować nasz park maszyn, starsze maszyny zastępować nowymi, to pozwala nam stale podnosić wydajność naszego gospodarstwa, co ma wpływ na kondycję finansową, a jednocześnie korzystanie z nowoczesnych maszyn to większy komfort operatora – kontynuuje Wojciech Karwacki.

Obecnie gospodarstwo przechodzi metamorfozę pod kątem zarządzania i organizacji pracy. Kluczowe było wdrożono nowoczesnych technologii w zakresie rolnictwa precyzyjnego.

– Przykładowo wykorzystywanie opryskiwacza samojezdnego John Deere R440i i przynosi oszczędność czasu oraz mniejsze zużycie paliwa. Opryskiwacz wyposażony jest także w system JD Link, który umożliwia bieżące i zdalne monitowanie pracy maszyny. Przydatny będzie również system AutoTrack Universal, który będzie wykorzystywany do prac polowych siewu i uprawy – opowiada Henryk Frączkiewicz.

Dla właścicieli i dyrekcji gospodarstwa bardzo ważna jest też bieżąca opieka i współpraca z dealerem z regionu – Agro Wanicki, dzięki czemu mogą liczyć na specjalistyczny serwis w razie potrzeby, ale też na elastyczność przy kolejnych zakupach w przypadku potrzeby rozszerzenia floty.

– Zakup maszyn oraz sprzętu u dealera daje też możliwości stałego kontaktu i opieki ze strony serwisu w przypadku ewentualnej awarii. Szybka i skuteczna reakcja sprawia, że w pracy gospodarstwa nie odnotowuje się większych przestojów. Wsparcie, jakie nam okazuje i wiedza, która posiadają technicy serwisu jest naprawdę imponująca. Zapewnienie odpowiedniej obsługi serwisowej jest jednym z głównym aspektów, który kieruje nas do marki John Deere i dealera Wanicki Agro – dodaje Wojciech Karwacki.

Nawiązanie współpracy z jednym dealerem i w przeważającym zakresie inwestowanie w daną markę maszyn rolniczych przede wszystkim gwarantuje stabilność i bezpieczeństwo prac. Nieoceniona staje się relacja budowana z dealerem przez lata, przy zakupach kolejnych maszyn, ich serwisowaniu, obsłudze posprzedażowej.

 

Biuro prasowe John Deere Polska


POWIĄZANE

Od początku uruchomienia mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla produc...

19. Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej to najważniejsze wydarzeni...

Władze Malezji podtrzymały zapowiadaną w maju decyzję o wprowadzeniu od czerwca ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę