Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Zakaz „greenwashingu”

12 maja 2023
Zakaz „greenwashingu”

W czwartek posłowie do PE poparli projekt przepisów mających na celu poprawę etykietowania i trwałości produktów oraz położenie kresu wprowadzającym w błąd twierdzeniom.

Przy 544 głosach za, 18 przeciw i 17 wstrzymujących się, zgromadzenie plenarne zatwierdziło wniosek dotyczący nowej dyrektywy w sprawie wzmocnienia pozycji konsumentów w zakresie ekologicznej transformacji. Jej głównym celem jest pomoc konsumentom w dokonywaniu wyborów przyjaznych dla środowiska i zachęcanie firm do oferowania im trwalszych i zrównoważonych produktów.

Zakaz wprowadzających w błąd reklam i ogólnych twierdzeń środowiskowych

Zatwierdzony przez Parlament mandat negocjacyjny przewiduje zakaz stosowania ogólnych stwierdzeń środowiskowych, takich jak „przyjazny dla środowiska”, „naturalny”, „biodegradowalny”, „neutralny dla klimatu” lub „eko”, jeśli nie są one opatrzone szczegółowymi dowodami. Ma również na celu zakazanie roszczeń środowiskowych, które opierają się wyłącznie na programach kompensacji emisji dwutlenku węgla. Inne wprowadzające w błąd praktyki, takie jak składanie twierdzeń dotyczących całego produktu, jeśli twierdzenie jest prawdziwe tylko w odniesieniu do jego części, lub twierdzenie, że produkt wystarczy na określony czas lub może być używany z określoną intensywnością, jeśli nie jest to prawdą , będzie również zabronione.

Aby uprościć informacje o produktach, posłowie do PE przewidują zezwolenie na stosowanie wyłącznie etykiet zrównoważonego rozwoju opartych na oficjalnych systemach certyfikacji lub ustanowionych przez władze publiczne.

Walka z przedwczesnym starzeniem się

Aby produkty działały dłużej, Parlament chce zakazać wprowadzania cech konstrukcyjnych, które ograniczają żywotność produktu lub prowadzą do przedwczesnego nieprawidłowego działania towarów. Ponadto producentom nie powinno się pozwalać na ograniczanie funkcjonalności produktu, gdy jest on używany z materiałami eksploatacyjnymi, częściami zamiennymi lub akcesoriami (np. ładowarkami lub wkładami atramentowymi) wyprodukowanymi przez inne firmy.

Aby pomóc ludziom w wyborze trwalszych i nadających się do naprawy towarów, kupujący musieliby zostać poinformowani o wszelkich ograniczeniach dotyczących naprawy przed dokonaniem zakupu. Dodatkowo eurodeputowani proponują nową etykietę gwarancyjną wskazującą nie tylko długość wymaganej prawem gwarancji, ale także długość ewentualnego przedłużenia gwarancji oferowanego przez producentów. Pomogłoby to wyróżnić towary wysokiej jakości i zmotywować firmy do większego skupienia się na trwałości.

Cytat

Po głosowaniu sprawozdawca Biljana Borzan (S&D, HR) powiedziała: „Przemysł nie będzie już czerpał korzyści z wytwarzania towarów konsumpcyjnych, które psują się w chwili, gdy kończy się okres gwarancji. Konsumentom trzeba będzie w jasny sposób informować o możliwościach i kosztach naprawy. Etykiety produktów będą informować obywateli, które towary mają gwarancję dłuższej trwałości, a producenci, których towary są trwalsze, odniosą korzyści. Dżungla fałszywych twierdzeń środowiskowych skończy się, ponieważ dozwolone będą tylko certyfikowane i uzasadnione twierdzenia ekologiczne”.

Następne kroki

Rada UE przyjęła swój własny mandat negocjacyjny 3 maja. Oznacza to, że wkrótce mogą rozpocząć się negocjacje między Parlamentem a państwami członkowskimi w sprawie ostatecznej treści i brzmienia dyrektywy.

Tło

Proponowana dyrektywa jest częścią pierwszego pakietu dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym, wraz z rozporządzeniem w sprawie ekoprojektu , rozporządzeniem w sprawie wyrobów budowlanych oraz sprawozdaniem z własnej inicjatywy w sprawie strategii UE na rzecz zrównoważonych tekstyliów o obiegu zamkniętym . Toruje drogę dla nowej dyrektywy w sprawie zielonych oświadczeń , która dokładniej określi warunki składania oświadczeń środowiskowych w przyszłości.

Przyjmując ten akt prawny, Parlament odpowiada na oczekiwania obywateli dotyczące zrównoważonej konsumpcji, opakowań i produkcji, a także zrównoważonego wzrostu i innowacji wyrażone we wnioskach 5 ust. 1, 7 i 10 oraz 11 ust. 2 konkluzji konferencji w sprawie przyszłości Europy.

oprac. redakcja ppr.pl na podst źródło : Parlament Europejski


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę