aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Zakończył się 8. Bella Skyway Festival

2 września 2016

Największe wydarzenie kulturalne w Toruniu dobiegło końca. Podczas 8. edycji Bella Skyway Festival, która odbyła się w dniach 23–28 sierpnia 2016 roku, zaprezentowano aż trzynaście świetlnych instalacji i siedem projekcji, festiwalowi towarzyszyły także trzy akcje specjalne oraz niesamowite wieczorne pokazy lotnicze. Festiwal odwiedziło ponad 350 000 widzów, a szacunkowa wartość doniesień medialnych na temat wydarzenia przekroczyła 1 500 000 zł. Instalacje świetlne i mappingi 3D przygotowane specjalnie dla konkretnych przestrzeni toruńskiej starówki zaprezentowali artyści z Portugalii, Niemiec, Chorwacji, Holandii, Francji, Izraela, Łotwy, Estonii, Słowenii i Polski. Międzynarodowy charakter wydarzenia podkreśliły grupy lotnicze z Wielkiej Brytanii.

Pełna fotorelacja autorstwa Adriana Chmielewskiego (k35 photo) jest dostępna w serwisie Flickr.

Ważnym wydarzeniem tegorocznej edycji było wodne kino 360 stopni„Water Concept Cinema” grupy Water Concept. Bogumił Palewicz, Robert Kusik, Karolina Jacewicz i Michał Jabłoński stworzyli na toruńskich Jordankach spektakularne dzieło, które przyciągnęło tłumy widzów. Niepowtarzalna iluminacja na imponującej konstrukcji, której mecenasami byli Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Toyota Bednarscy, została zaprezentowana po raz pierwszy na świecie, właśnie w Toruniu i z pewnością nadała festiwalowi szczególnego charakteru.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu — Główny Partner Naukowy 8. Bella Skyway Festival — przygotował dla festiwalowych gości moc świetlnych atrakcji. Przy stoisku UMK, które stanęło w pobliżu „Water Concept Cinema”, można było spotkać błyskotliwą Profesor Oświeconą oraz jej świetlnych pomocników. Mogliście ich poznać po promiennych uśmiechach i odblaskowych strojach. Na spragnionych oświecenia czekał również zestaw naukowych ciekawostek poświęconych światłu.

Frekwencyjny sukces zanotowały wieczorne pokazy lotnicze „Night Air Show”, które prezentowane były na Bulwarze Filadelfijskim przez dwa festiwalowe dni. Łącznie ponad 60 tysięcy widzów zobaczyło podniebny spektakl w wykonaniu międzynarodowych grup lotniczych. Dynamiczne i bardzo efektowne figury akrobacyjne różnorodnych samolotów stworzyły niepowtarzalne widowisko z wykorzystaniem materiałów pirotechnicznych oraz oświetlenia LED. Prędkość ponad 300 km/h, zwinność, precyzja w lataniu w szyku, a przede wszystkim sporo ognia, iskier i fajerwerków — dzięki sponsorowi pokazów, firmie Wizja Multimedia, wciąż jeszcze wielu z nas jest pod wrażeniem teatru, który mogliśmy zobaczyć na toruńskim niebie.

W tym roku fasadą budynku Collegium Maximum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika poruszyła francuska grupa Aglagla swoim mappingiem 3D „Anooki”. Projekcja w sposób szczególny była adresowana do rodzin z dziećmi, nawiązując do popularnych w internecie animacji. Barwne widowisko dopełnione melodyjnym śpiewem zostało wsparte przez sponsora tytularnego festiwalu — markę Bella oraz Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych.

Ocubo, jeden z najpopularniejszych zespołów zajmujących się wideomappingiem, powrócił do Torunia! W tym roku wraz z projekcją „You Rock The World”, której partnerem było Województwo Kujawsko-Pomorskie. Ogromne, kolorowe radio z wielobarwnymi wizualizacjami, dopełnione muzyką minionych lat i toruńskim akcentem — piosenkami zespołu Republika, wypełniło nie tylko fasadę Urzędu Marszałkowskiego, ale i gigantyczną, specjalnie na tę okazję przygotowaną, ustawioną przed gmachem konstrukcję 3D.

„Trance Ball” było ciekawą projekcją polskiej artystki Agnieszki Koc. Ten audiowizualny projekt, zainspirowany pomnikiem Zegara Słonecznego, łączył w sobie motywy kuli disco, kosmosu oraz muzyki trance. Sponsorem projekcji była firma EDF.

Już po raz kolejny Bella Skyway Festival wspiera Bank Millennium. W tym roku był sponsorem instalacji „locoMOTION”, która zaczarowała Kościół Świętego Ducha. Na jego fasadzie zobaczyliśmy wyjątkową, metaforyczną podróż, pełną zawirowań i zwrotów akcji. Dzięki bogatej symbolice, której zrozumienie wzniosło odbiorców na wyższy poziom artyzmu i skłoniło do licznych refleksji, audiowizualne widowisko na długo pozostanie w pamięci odbiorców.

Interdyscyplinarną instalację o tematyce ekologicznej można było obejrzeć na Błoniach Nadwiślańskich. „Czyste powietrze nad Wisłą”autorstwa Bogumiła Palewicza unaoczniło, jak ważne dla środowiska są nasze codzienne, na pozór nieważne zachowania. Dodatkowo, na platformie internetowej został przygotowany specjalny quiz, którego celem jest ukazanie, jak szybko i łatwo można zamienić codzienne nawyki na bardziej proekologiczne i tym samym ograniczyć emisję indywidualnych emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Wciąż jeszcze możesz się przekonać, czy Twoje codzienne wybory są dobre dla planety!

Rozwiąż quiz i przekonaj się, czy Twoje codzienne wybory są dobre dla naszej planety!

Duże wrażenie na publiczności zrobiła instalacja „Angels of Freedom”. Interaktywne dzieło izraelskiej OGE Creative Group mogliśmy podziwiać przy Bramie Klasztornej. Pięć gigantycznych skrzydlatych aniołów z białymi aureolami zainspirowało wielu widzów do zrobienia sobie z nimi zdjęcia i udostępnienia ich w mediach społecznościowych. Sponsorami instalacji byli Nord Partner i Warta.

W tym roku Ruiny Podominikańskie, dzięki Fundacji Sztuki Świata, stały się centrum kinetycznego eksperymentu sztuki światła opartego na prawach fizyki i matematyki. Wszystko to za sprawą instalacji „Large Pendulum Wave” autorstwa Holendra Ivo Schoofsa. Taneczny spektakl wahadeł zgromadził wielu widzów i zachwycił nawet tych najbardziej wymagających.

Multimedialny pokaz astronomiczny autorstwa Piotra Majewskiego zabrał wszystkich zgromadzonych w fosie Zamku Krzyżackiego w kosmiczną podróż. „Światła Wszechświata”, łączące w sobie bogactwo najpiękniejszych ilustracji kosmosu oraz dźwiękową narrację, stworzyły magiczny klimat i zauroczyły widzów. Partnerami pokazu byli Hotel Głęboczek Vine Resort & SPA, Villa Park MED & SPA oraz znana z wcześniejszych edycji Bella Skyway Festival firma Energizer.

Duże zainteresowanie u zwiedzających wzbudziły mniejsze instalacje, które można było zobaczyć w nietypowych miejscach toruńskiej starówki. „Magic Garden” chorwackiej grupy Visualia Group przeniósł nas do ogrodu pełnego kolorowych magicznych grzybów. Instalacja „Home” autorstwa Macieja Słomińskiego, Anny Galas i Aleksandra Sawickiego stworzyła iluzoryczny obraz domu, a projekt„Aquapolis” pokazał, jak można przedłużyć cykl życiowy plastikowych butelek. W przyjemny stan spokoju i relaksu wprowadziła nas Ilona Plewa za sprawą instalacji „Razem i osobno”. Czarne i białe pióra miały na celu uchwycenie nieładu, niespójności i braku jakiejkolwiek przewidywalności w toku życia.

Drzewo Słońca — „The Tree of the Sun” — przygotowane przez Łotyszy gromadziło energię słoneczną w ciągu dnia w bateriach wbudowanych w swoich liściach i włączało świecące diody w nocy, oświetlając otaczającą przestrzeń. Astronomiczne dokonania Mikołaja Kopernika mogliśmy zobaczyć, oglądając instalację Anity Ackermann. „Epicyclets” to hołd oddany wybitnemu astronomowi. Bijące z zaułka ulicy Ciasnej źródło eksplodujące kaskadą barwnych sznurków poruszających się wraz z nurtem świetlnej rzeki to „Wodospad” autorstwa Matyldy Sałajewskiej — instalacja, do której w ciągu sześciu festiwalowych dni ustawiały się naprawde długie kolejki. Z kolei kinetyczne światło i dźwiękową rzeźbę inspirowane obserwacją i badaniem ruchu orbit zatytułowane „Light Oscillator” przygotował Tilen Sepič ze Słowenii.

„Green Marvellous Opulence” przygotowane przez francuski duet ukazywało kwestię przepływu produkcji, marzenia o trwałym bogactwie przyczyniającym się do różnorodnych niebezpieczeństw w humorystyczny sposób. Wszyscy, którzy przybyli na Rynek Nowomiejski, mogli zobaczyć kapustę czy sałatę, wykonane z plastikowych toreb na zakupy. Eksperymentowanie z graffiti uwidoczniło się w instalacji Marka Pielenko zatytułowanej „Miłość”. Swoją pracę autor poświęcił więzom międzyludzkim i tolerancji, która buduje niepowtarzalną atmosferę miejsca propagującego działania alternatywne. Instalacja świetlna„Skanowanie” Joachima Fleischera urzekła odwiedzających swoim minimalizmem. Zawieszone w przestrzeni lampy, proste bryły z przezroczystego pleksiglasu i drucianych siatek, obracały się wokół własnej osi, kreśląc jednocześnie oryginale cienie na ścianie.

Motywem tegorocznej edycji Bella Skyway Festival był „Kalejdoskop zmian” — starannie dobieraliśmy instalacje tak, aby pasowały do hasła przewodniego. Mieliśmy więc okazję zobaczyć niesamowite mappingi 3D, które zmieniły fasady budynków w audiowizualne widowiska, oraz dyskretne instalacje, które zamieniły najpiękniejsze zakamarki toruńskiej starówki w oryginalną świetlną przestrzeń. Ta edycja festiwalu przyciągnęła do Torunia ponad 350 tysięcy widzów — to bardzo duże osiągnięcie. Musimy jednak pamiętać, że sukces festiwalu zawdzięczamy także projektom, które Toruńska Agenda Kulturalna realizuje z powodzeniem od lat. Tym razem to „Spectrum 2016 — Transnational Light” i „Czyste powietrze nad Wisłą” wsparły Bella Skyway Festival — komentuje Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Bella Skyway Festival jest częścią projektu Spectrum 2016 — Transnational Light. To międzynarodowy projekt z zakresu współczesnej sztuki światła, wspierający wymianę dzieł i artystów między partnerami — organizatorami czterech międzynarodowych festiwali światła odbywających się w otwartej przestrzeni miast europejskich: Bella Skyway Festival (Toruń, Polska), Lumina Cascais (Cascais, Portugalia), Visualia Festival (Pula, Chorwacja), Lighting Guerrilla Festival (Ljubljana, Słowenia). Światło, jako środek artystyczny pozwala na zniesienie różnic socjo-kulturowych, czyniąc każdego z odbiorców równym. Zapewnienie bezpłatnego dostępu do prezentowanych w przestrzeni publicznej dzieł, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, umożliwia dotarcie do szerszej publiczności. Celem projektu jest zorganizowanie wydarzeń, w których specjaliści i studenci, mieszkańcy miasta i turyści będą mogli doświadczyć nowych i inspirujących sposobów pracy ze światłem. Projekt współfinansowany przez Program Kreatywna Europa Unii Europejskiej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jeden z najważniejszych festiwali światła w Europie porusza także ważne społecznie kwestie, np. ochrony środowiska. Wraz z początkiem 2016 roku Fundacja Rozwoju Regionalnego „Prometheus” rozpoczęła realizację projektu pn. „Czyste powietrze nad Wisłą”. Jego celem jest edukacja ekologiczna społeczeństwa w zakresie zmian klimatycznych, wpływu naszej konsumpcji na środowisko naturalne oraz sposobów ograniczania tych zmian. Projekt ma unaocznić, jak ważne dla naszej Planety są nasze codzienne, na pozór nieważne zachowania. Jednym z dwóch zadań projektu jest instalacja autorstwa Bogumiła Palewicza. Projekt „Czyste powietrze nad Wisłą” dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, realizowany w ramach programu priorytetowego nr 5.5 „Edukacja Ekologiczna”. Projekt realizowany jest od 1 stycznia do 31 października 2016 roku.

Pełna fotorelacja autorstwa Adriana Chmielewskiego (k35 photo) jest dostępna w serwisie Flickr.

* * *

Organizatorami Bella Skyway Festival są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Sponsorem tytularnym wydarzenia jest TZMO S.A. i Marka Bella.
Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

Informacje o firmie

infowire.pl


POWIĄZANE

Wołodymyr Zełenski- Prezydent Ukrainy, na platformie "X" zwrócil się do rządu po...

Prezydium NSZZ RI Solidarność dnia 9 lutego 2024 ogłosiło 30 dniowy strajk gener...

Indie zaoferowały gwarantowane wsparcie dla cen roślin strączkowych, kukurydzy i...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę