aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Zamiast wniosku do Komisji Europejskiej przepychanki

2 marca 2023
Zamiast wniosku do Komisji Europejskiej przepychanki
Jak podaje Związazek Zwodowy Rolników "KORONA", Polska powinna wystąpić do Komisji Europejskiej z wnioskiem o zastosowanie art.4 Rozporządzenia UE, jednak do dnia dzisiejszego taki wniosek nie został złożony. Artykuł 4 mówi o tym, że kraje UE jednostronnie mogą wprowadzać ochronę rynku w przypadku jego destabilizacji. Wówczas Polska mogła by wprowadzać cła, kontygenty, opłaty wyrównawcze itp. w przypadku gdy napływające do naszego kraju towary były by zagrożeniem dla polskich producentów i chwiały by cenami na rynku np. zbóż, mąki, drobiu czy innych artykułów. Tymaczasem powstał spór kometencyjny, bo jak twierdzi ZZR "KORONA" 19 stycznia 2023 roku Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk  wystosował do Ministra Rozwoju i Technologii pismo o złożenie takiego wniosku do KE. Jednak do dziś, najprawdpodobniej taki wniosek nie został złożony.

Treśćc rozporządzenia znajduje się TUTAJ

Poniżej prezentujemy pełną treść komunikatu ZZR "KORONA".

"Do Polski według danych celnych od 1 lipca napłynęło blisko 2 mln ton zboża, głównie kukurydzy i pszenicy. W sytuacji rekordowych zbiorów i dużych zapasów z ubiegłego roku, przy słabszym eksporcie, doprowadziło do trudności ze sprzedażą zbóż przez rolników. Z tych powodów, Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" występował o zastosowanie art.4 rozporządzenia Parlamentu i Rady UE 870/2022 tj. tzw. klauzul ochronnych. Do tej pory jednak brak informacji o złożeniu stosownego wniosku do Komisji Europejskiej. 

W piśmie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka do Komisarza ds. rolnictwa Pana Janusza Wojciechowskiego z grudnia 2022 r przytoczone są argumenty uzasadniające wniosek i potwierdzające trudną sytuację polskich rolników, jednakże wniosku o zastosowanie art.4 nie przedstawiono. 

Jak się okazało Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk 19 stycznia przesłał pismo dotyczące złożenia wniosku o zastosowanie art.4 do Ministra Rozwoju i Technologii pana Waldemara Budy (poniżej). Ww. procedurę w piśmie do ZZR KORONA z 2 lutego br. Minister Rolnictwa uzasadnia faktem, iż Ministerstwo Rozwoju i Technologii jest wiodące w sprawach polityki handlowej.

Minister Rozwoju i Technologii, jak do tej pory, nie poinformował o złożeniu jakiegokolwiek wniosku w/s zastosowania art.4 rozporządzenia UE. Dlatego też 20 lutego Związek zwrócił się do Premiera Mateusza Morawieckiego o informację nt. planowanego terminu złożenia wniosku przez Ministra Rozwoju i Technologii (lub innego organu rządowego) do Komisji Europejskiej. Trwa oczekiwanie na odpowiedź.

Zamiast złożenia wniosku do Komisji, trwają przepychanki między ministrami o złożenie wniosku?

Zdaniem ZZR KORONA, rząd powinien zagwarantować sobie w związku z propozycją Komisji Europejskiej przedłużenia liberalizacji handlu z Ukrainą po 4 czerwca 2023 r., możliwość jednostronnego wprowadzenia ceł (bez konieczności uzyskania zgody na forum UE) w sytuacji, w której zboże i inne produkty rolno-spożywcze ukraińskie destabilizowałyby ponownie rynek krajowy. I dlatego też tak ważne jest wystąpienie o zastosowanie klauzuli ochronnej."- czytamy w komunikacie ZZR KORONA.

POWIĄZANE

W meich społecznociowych pojawiła się bardzi ciekawa, choć powszechnie znana ana...

Myjka Karcher K5 to zaawansowane urządzenie, które stanowi klucz do efektywnego ...

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę