Adama_Spyrale_1-31.05.21

Zapraszamy na plantacje jagody kamczackiej

23 czerwca 2021
Zapraszamy na plantacje jagody kamczackiej

Rozpoczęły się zbiory jagody kamczackiej. Plantatorzy chcą pokazać jak wygląda i jak smakuje popularna kamczatka. 26-27 czerwca zapraszają na samodzielne zbiory i degustacje na plantacjach w całej Polsce. 3 lipca będzie można zrobić to w Warszawie. W praskim Centrum Koneser zobaczymy sadzonki z owocami, świeże owoce, szeroką gamę przetworów i dania znakomitych Szefów Kuchni. Wszystko to w ramach programu "Czas na polskie superowoce!". 


POLSKA_2001.png
 
Trwa organizowana już po raz drugi akcja "Czerwiec na plantacjach jagody kamczackiej". Plantatorzy łączą siły by promować smak kamczatki.
 
- Jagoda kamczacką można jeść ją świeżą, dekorować nią desery, robić z niej przetwory. Mrożona nie traci właściwości zdrowotnych. Z jagody robi się też wyśmienite wina i nalewki. Takie akcje są kapitalną okazją do promocji jej atrakcyjności - mówi Michał Lewandowski, który od czterech lat prowadzi plantację jagody kamczackiej w Opolu Lubelskim.
 
- Jagoda kamczacka to superfood, który jadamy dość rzadko. Jest to wybór ciekawy i niebanalny, zdecydowanie nie tylko od święta - mówi dr Justyna Bylinowska redaktor naczelna portalu Dietetycy.org.pl.
 
- Czas na polskie superowoce to wyjątkowa akcja. Promuje nie tylko walory jagody kamczackiej, ale wszystkie polskie owoce jagodowe. Udział w tej akcji daje nam realny wpływ na kształtowanie nowych, zdrowych nawyków żywieniowych Polaków. To misja, w której chcemy uczestniczyć - mówi Małgorzata Siłakowska, Gospodarstwo Rolne "Jagodowe Marzenie" w Chrzanowie, w województwie Pomorskim.
Pierwszą atrakcją jest możliwość samodzielnego zbioru owoców i zakupu przetworów bezpośrednio na plantacjach.
 
- Wszyscy gramy w jednej drużynie, której celem jest przekonanie wielu jak wspaniałym owocem jest jagoda kamczacka - mówi Małgorzata Jaszyk, Nutracevit.
 
- Zapraszamy na wspólny weekend z owocami jagody kamczackiej! Zaoferujemy możliwość własnoręcznego zbioru owoców oraz spacer po plantacji. Będzie słodki poczęstunek z wyrobów jagody kamczackiej, degustacje soków, konfitur i naszego specjału - wina - mówią Beata i Radosław Warulik, Gospodarstwo Haskap w Mokrej Prawej, województwo Łódzkie.
 
Oto lista plantacji zapraszających w różnych regionach Polski. Jagodowe Pole z Modliborzyc (Świętokrzyskie), U Pani Babci w Piłatce koło Janowa Lubelskiego (Podkarpackie), plantacja w Opolu Lubelskim, "Jagodowe Marzenie" w Chrzanowie (Pomorskie), Gospodarstwo Haskap w Mokrej Prawej (Łódzkie), Zdrowe Jagody w Nowej Wsi i Plantin w Muniakowicach (obie w Małopolsce), Plantacje braci Miedzińskich w Bożatkach koło Rzgowa i Gospodarstwo rolne Mieczysław Krzywda w Michałowie Drugim, gmina Opatówek (obie Wielkopolska), Gospodarstwo Jagodowe w Boglewicach (Mazowsze), Plantacja w Lublinie w okolicy lasu Stary Gaj (Lubelskie) oraz Krasne Pole (Podlaskie).

Mapa weekendu na plantacjach jagody kamczackiej

czerwiec-na-plantacjach-jagody-kamczackiej_mapa_06-15.jpg
 

Jagodę kamczacką samodzielnie zerwać z krzewu można już w najbliższy weekend 26-27 czerwca. To jednak nie koniec propozycji przygotowanych w tym roku przez producentów.  

Owocowe lato w Koneserze
Producenci superowoców zapraszają w tym roku na owocowy targ i zakupy prosto od szkółkarzy, plantatorów i przetwórców. W roli głównej jagoda kamczacka, agrest, truskawki, borówka, maliny, czarna oraz czerwona porzeczka, jeżyny i aronia. Wszystko w integrującej formule „od pola na talerz”, w jednym miejscu, dzięki współpracy plantatorów i Szefów Kuchni!

W sobotę 3 lipca producenci jagody kamczackiej zapraszają na owocowy targ i zakupy prosto od szkółkarzy, plantatorów i przetwórców. Dania z jagody kamczackiej przygotują m.in. Koneser Grill, Syreni Śpiew, ORZO people-music-nature i Bombaj Masala oraz Ferment Praski.
 
Jedną w większych atrakcji 3 lipca będą eko-warsztaty oraz 100 krzewów, na których będą jeszcze owoce. To jedyna w swoim rodzaju możliwość pokazania dzieciom zbioru owoców w centrum wielkiego miasta.
Kolejne imprezy, w podobnym formacie, odbędą się 3 lipca, 17 lipca, 31 lipca, 21 sierpnia 2021. Oto najbardziej aktualna lista wystawców, którzy pokażą kamczacką podczas Owocowego Lata w Koneserze? - link 

Otwarcie cyklu imprez Owocowego lata nastąpi 1 lipca w Centrum Praskim Koneser, na Placu Konesera w Warszawie. Będzie częścią obchodów Dnia Owoców. Producenci jagody kamczackiej będą tego dnia częstować kamczackimi koktajlami. Uczestnikom wszystkich owocowych wydarzeń na Placu Konesera grał będzie zespół Dizzy Boyz Brass Band


Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Czas na polskie superowoce! Edycja III". Projekt realizowany jest pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.pasek_logo.jpgKrajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw


POWIĄZANE

Europejski Plan Działania dla Rolnictwa Ekologicznego z 25 marca 2021 zwiastuje ...

W dniu 22 lipca 2021 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał uwagi do ...

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, działając na podstawie § 13e ust. 10  rozporzą...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę