Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Zapraszamy na Polskie Forum Żywności Ekologicznej: 6-8 X 2022

29 września 2022
Zapraszamy na  Polskie Forum Żywności Ekologicznej: 6-8 X 2022

Eko = dbanie o planetę. Jak wynika z sondażu IPSOS przeprowadzonego na początku tego roku, aż 75 procent mieszkańców naszego globu chce zakazu stosowania jednorazowych opakowań z plastiku . Zwykli konsumenci nie decydują się więc już na nieekologiczne pudełka, sztućce czy słomki. Co jednak robią producenci? Jakie są trendy w eko? I co ogranicza producentów? Między innymi o tym porozmawiają prelegenci oraz uczestnicy czwartego już Polskiego Forum Żywności Ekologicznej, które odbędzie się 6-8 października podczas Targów BIOEXPO w Nadarzynie.

 

 


Rozszerzona Odpowiedzialność Producentów to ustawa, która ma w większym stopniu angażować przedsiębiorców w gospodarowanie odpadami. Z czym to się dokładnie wiąże? Całość jest oparta na koncepcji „zniechęcania rynku” do stosowania plastikowych produktów. Producenci będą zobowiązani m.in. do prowadzenia ewidencji liczby nabytych i wydawanych jednorazowych opakowań czy finansowania publicznych kampanii edukacyjnych, jeżeli wprowadzają do użytku przedmioty z tworzywa sztucznego. Alternatywą dla takich opakowań, są opakowania ekologiczne.

Jak mówił Karmenu Vella, europejski komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa – „W sytuacji, gdy niedawno przynosiliśmy do domu rybę w reklamówce, teraz reklamówkę przynosimy w rybie, musimy działać szybko”. Tworzywa sztuczne, często potocznie określane jako plastikowe, mogą rozkładać się od 100 do 100 lat. Przykładowo reklamówka plastikowa rozkłada się ok 400 lat, papierkom po cukierku zajmuje to 450 lat. Dlatego powinniśmy całkowicie zrezygnować z opakowań i przedmiotów plastikowych jednorazowego użytku i używać np. opakowań i alternatyw kompostowalnych. Tworzywo jest z odnawialnych źródeł pochodzenia roślinnego, a taka reklamówka, czy np. papierek po cukierku rozkłada się 3-8 tygodnia i nie posiada żadnych szkodliwych substancji oraz mikroplastiku – mówi Sebastian Kossakowski, z Green Tree.

Dogonić Europę

Łączna powierzchnia upraw ekologicznych w Polsce to ok. 3,4%powierzchni rolnej w całym kraju. W Austrii to już teraz 26%. Duńczyk na żywność eko w ciągu roku wydaje 344 euro, podczas gdy Polak 8 euro . O dobrych praktykach z innych krajów podczas Polskiego Forum Żywności Ekologicznej opowiedzą goście z Austrii, Danii czy IFOAM Organics Europe. Ta ostatnia to europejska federacja zajmująca się żywnością i rolnictwem ekologicznym. Reprezentuje i ma wpływ na europejską politykę rolnictwa ekologicznego, wspiera transformację żywności oraz rolnictwa. Zrzesza ponad 200 organizacji członkowskich z 34 krajów europejskich.

W tym roku na Polskim Forum Żywności Ekologicznej stawiamy na międzynarodową debatę. W Europie są kraje, w których mieszkańcy już wiedzą, czym żywność ekologiczna różni się od konwencjonalnej i jak ją rozróżnić, na czym polega certyfikacja, a rynek jest od lat wspierany mądrymi, systemowymi działaniami. Dzięki panelowi Rynek BIO w Europie dowiemy się, jak funkcjonują ekorynki u naszych sąsiadów, co wpłynęło na sukces tych rynków oraz czego możemy się od nich nauczyć – mówi Krystyna Radkowska, prezes Polskiej Izby Żywności Ekologicznej.

Polskie Forum Żywności Ekologicznej

Tworzymy rynek eko, jak dołączyć do rynku eko, trendy w eko, zrównoważony rozwój – to tematy, które zostaną poruszone na tegorocznym Polskim Forum Żywności Ekologicznej.
Pierwszy z paneli, TWORZYMY RYNEK EKO, będzie podzielony na dwie części.

W trakcie pierwszej, „Rynek bio w Europie” (w języku angielskim) przedstawiciele największych europejskich organizacji, w tym IFOAM Organics Europe opowiedzą o dobrych praktykach w krajach, w których żywność europejska zyskała już wysoką pozycję na rynku.

Druga część (w języku polskim) będzie poświęcona zmianom w przepisach polskich. Słuchacze poznają m.in. plany ministerstwa związane z rozwojem rynku BIO w Polsce oraz dowiedzą się, jak nowe unijne przepisy funkcjonują w polskiej rzeczywistości.

JAK DOŁĄCZYĆ DO RYNKU EKO to panel przeznaczony dla osób zainteresowanych przejściem na rolnictwo ekologiczne. Uczestnicy dowiedzą się, jak funkcjonuje gospodarstwo ekologiczne od środka, jak międzynarodowe firmy wspierają ekorolników, czy to się opłaca oraz jak wygląda formularz zgłoszenia działalności w zakresie rolnictwa ekologicznego.

Część TRENDY W EKO również będzie podzielona na dwie części: Ekologiczne opakowania oraz Trendy na różnych rynkach.

Przedstawiciele REKOPOL-u i innych organizacji opowiedzą o tym, jak sprzedawać ekoopakowania, jak je promować, jak prowadzić kampanie edukacyjne oraz o zmianach w zakresie gospodarowania odpadami i opakowaniami. Natomiast w drugiej części panelu prelegenci poruszą tematy rynku zagranicznego, oraz porozmawiamy o sprzedaży BIO online.

ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ to panel, który zaciekawi nie tylko osoby zajmujące się żywnością ekologiczną na co dzień, ale także konsumentów, dietetyków czy dziennikarzy. Jak skład eko przekłada się na nasz organizm? Jak dbać o dobrostan zwierząt? Dlaczego eko jest warte zamieszania? Jak produkcja żywności wpływa na nasza Planetę? Na te pytania odpowiedzą prelegenci w ramach ostatniego z paneli.

Jak wziąć udział w Polskim Forum Żywności Ekologicznej?

Jak co roku Polskie Forum Żywności Ekologicznej odbędzie się podczas Targów BIOEXPO w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie 6-8 października 2022 roku.

Żeby wziąć udział, wystarczy zarejestrować się na targi tutaj: https://bioexpo.pl/rejestracja-b2b/ oraz wypełnić formularz tutaj: https://forms.gle/89AkWEKwo9pm8Wku5. Pełen program Forum jest dostępny tutaj: www.jemyeko.com/polskie-forum-zywnosci-ekologicznej-2022/

Udział jest bezpłatny.

Polskie Forum Żywności Ekologicznej w 2022 roku odbywa się w ramach projektu „Przestaw się na eko – szukaj Euroliścia”. Dofinansowane przez Unię Europejską.

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub KOWR. Unia Europejska ani organ przyznający dotację nie ponoszą za nie odpowiedzialności

Polskie Forum Żywności Ekologicznej
6-8 października 2022
PTAK WARSAW EXPO, Nadarzyn, k. Warszawy


POWIĄZANE

fot.ppr.pl Łącznie 70 minlionów dolarów Stany Zjednoczone i Norwegia przeznaczą ...

Konkurs miniPAKT to gminne pracownie komputerowe - „miniPAKT, to konkurs grantow...

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę