aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zaprawa Madron 50 FS – teraz także do nasion roślin strączkowych

14 marca 2023
Zaprawa Madron 50 FS – teraz także do nasion roślin strączkowych

Zaprawianie materiału siewnego jest pierwszym, podstawowym zabiegiem ochrony roślin. Choć może kojarzyć się przede wszystkim z zabezpieczaniem ziarna zbóż czy nasion rzepaku, przeznaczonych do wysiewu, ma również zastosowanie w innych uprawach – np. strączkowych, w których brakowało bezpiecznej substancji do tego celu.

Zastosowanie odpowiednich preparatów grzybobójczych jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji pozwala na zwalczenie chorób, które mogłyby zagrozić wschodzącym roślinom. Gdy są one wolne od patogenów, mają szansę, by wykorzystać potencjał genetyczny zawarty w nasionach. Taki zabieg to najprostszy, najbezpieczniejszy dla środowiska i jednocześnie najtańszy sposób zabezpieczenia upraw. Cena zapraw jest niewspółmiernie niska w porównaniu z innymi środkami fungicydowymi, a relatywnie nieduże nakłady finansowe przekładają się na wymierne korzyści – niewielka ilość zaprawy aplikowanej na materiał siewny ochroni plantację przed wystąpieniem porażenia grzybami chorobotwórczymi.

Nasiona roślin strączkowych: zaprawiaj, nie ryzykuj

Jeżeli materiał siewny nie zostanie zaprawiony, patogeny mogą stanowić duże zagrożenie dla młodych upraw. W przypadku roślin strączkowych do najważniejszych chorób grzybowych należą zgorzel siewek (fuzarioza siewek) oraz askochytoza (zgorzelowa plamistość). Źródłem chorobotwórczych patogenów mogą być zarówno zainfekowane nasiona, jak i resztki pożniwne w glebie.

Sprawcy chorób powodujących zgorzel siewek uaktywniają się już w początkowych fazach rozwoju upraw, powodując ich osłabienie. Rośliny wolniej rozwijają się, mają upośledzony system korzeniowy, często są przebarwione. Na plantacji można też obserwować braki w obsadzie, co wpływa na obniżenie przyszłego plonu. Grzyby rodzaju Fusarium, które są głównym źródłem zgorzeli siewek, mogą uaktywnić się także w późniejszych fazach rozwojowych roślin. Jeśli chodzi o askochytozę, jest to choroba, która występuje powszechnie w rejonach, gdzie prowadzona jest intensywna uprawa różnych gatunków roślin strączkowych. Atakuje ona nadziemne i podziemne części roślin przez cały okres wegetacji. Najbardziej wrażliwe są młode, wschodzące rośliny – porażone siewki mogą zamierać, powodować braki w obsadzie i stanowić źródło infekcji wtórnych. Właśnie dlatego zaprawianie nasion jest nieodzownym elementem ochrony fungicydowej.

Madron 50 FS w uprawach małoobszarowych

Plantatorzy wielu upraw małoobszarowych, w tym roślin strączkowych, mogą teraz skorzystać z jednoskładnikowej zaprawy nasiennej Madron 50 FS z oferty INNVIGO. Zawiera ona fludioksonil – substancję czynną o działaniu kontaktowym, która zakłóca przekazywanie sygnałów osmotycznych w komórkach grzyba, co powoduje hamowanie kiełkowania zarodników i ogranicza wzrost grzybni.

Preparat może być stosowany m.in. w bobiku, bobie, fasoli zwykłej i wielokwiatowej, grochu zielonym i zwyczajnym (uprawianym na suche nasiona), grochu zwyczajnym pastewnym (peluszce), wyce, soczewicy jadalnej – do zwalczania takich chorób, jak zgorzel siewek (fuzarioza siewek) oraz askochytoza. Natomiast w łubinie wąskolistnym, żółtym, białym, a także w ciecierzycy pospolitej i soi Madron 50 FS ma rejestrację przeciwko zgorzeli siewek.

Jeśli chodzi o dawkowanie zaprawy Madron 50 FS w roślinach strączkowych, zazwyczaj jest to 100 ml na każde 100 kg materiału siewnego, a tylko w przypadku soi 120 ml na 100 kg. Niezbędna do wykonania zabiegu ilość wody to 700 ml na 100 kg nasion. Aby proces zaprawiania przebiegał właściwie, należy bezwzględnie zadbać o czystość materiału siewnego. Musi być on pozbawiony pośladu i pyłu, aby zaprawa została dokładnie naniesiona na okrywy nasienne.

Warto dodać, że jedną z upraw małoobszarowych, w której Madron 50 FS również ma rejestrację, jest słonecznik zwyczajny, coraz bardziej popularny w Polsce. W słoneczniku zaprawa od INNVIGO zwalcza takie choroby, jak: alternarioza, szara pleśń, zgnilizna twardzikowa oraz zgorzel siewek (fuzarioza siewek), a dawka to 300 ml środka na 100 kg nasion.

 

 


POWIĄZANE

W pierwszych 12 dniach czerwca wolumen załadunku zboża na ukraińskiej sieci kole...

Według wyników pierwszych czterech miesięcy 2024 roku Ukraina zaimportowała towa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę