Zarudzki: ministerstwo rolnictwa będzie wspierało rolnictwo ekologiczne

12 grudnia 2018
Zarudzki: ministerstwo rolnictwa będzie wspierało rolnictwo ekologiczne

Resort rolnictwa będzie wspierał rolnictwo ekologiczne, które jest jednym z istotnych elementów poprawy dochodów rolniczych - poinformował we wtorek wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.

Jak mówił, resort rolnictwa produkcję ekologiczną postrzega jako element produkcji żywności wysokiej jakości. "Chcemy wzmacniać rolę producentów rolnych, zwiększając ich dochody w łańcuchu żywnościowym, tj. od producenta do konsumenta" - tłumaczył. Dodał, że m.in. chodzi o wyeliminowanie pośredników, czemu sprzyjają ułatwienia w sprzedaży bezpośredniej czy też sprzedaż przez internet.

"Równie ważnym elementem jest skuteczna promocja i zapewnianie kanałów dystrybucji (...) Wspieramy rozwój rolnictwa ekologicznego, promując gospodarstwa ekologiczne produkujące na rynek" - podkreślił Zarudzki na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa, która po raz kolejny zajmowała się problemami rolnictwa ekologicznego.

1. sierpnia 2014 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjął „Ramowy Plan Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego na lata 2014-2020. 5 czerwca 2018 r. kierownictwo Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjęło zaktualizowany „Ramowy Plan Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego w Polsce na lata 2014–2020”. Jego celem jest rozwój rolnictwa ekologicznego i rynku żywności ekologicznej w Polsce.

Według tego dokumentu, cel ma być osiągnięty poprzez m.in. zwiększenie podaży żywności ekologicznej, rozwój przetwórstwa takiej żywności, wzrost wiedzy konsumentów nt. żywności ekologicznej, utrzymanie poziomu certyfikacji produktów ekologicznych.

Zdaniem ekspertki w dziedzinie rolnictwa ekologicznego Doroty Metery, na razie jednak w rolnictwie ekologicznym nie dzieje się dobrze, a powodem są niestabilne, różne interpretacje przepisów, częste zmiany wymogów, różne podejście jednostek certyfikacyjnych, brak wspólnej jednolitej dokumentacji i brak jednolitej, wieloletniej polityki państwa w obszarze działania sytemu rolnictwa ekologicznego.

Metera uważa, że niezbędne są zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich, który jest zbyt skomplikowany, potrzebne są także zmiany w przepisach dotyczących środków ochrony roślin i nawozów, w celu umożliwienia polskim rolnikom ekologicznym korzystania z takich samych środków i nawozów, z których korzystają rolnicy ekologiczni w innych krajach UE.

Jak mówiła, "trzeba wyznaczyć krajowy celu rozwoju rolnictwa ekologicznego, wzorem innych krajów UE i do niego dążyć. Może to być np. osiągnięcie 20 proc. powierzchni pod uprawami ekologicznymi. Jednym z kluczowych elementów rozwoju jest też poprawa systemu doradztwa dla rolników ekologicznych przez zmianę priorytetów Ośrodków Doradztwa Rolniczego czy powołanie jednej kompetentnej służby kontrolnej (jedna inspekcja bezpieczeństwa żywności) - wyliczała.

Inni uczestnicy posiedzenia komisji wskazywali na zbyt skomplikowane egzaminy na inspektora ekologicznego, postulowali powołanie departamentu ds. rolnictwa ekologicznego w resorcie rolnictwa, mówili o zwiększeniu dopłat do takiej produkcji czy o rekompensatach za przypadkowe zanieczyszczenia upraw ekologicznych.

Obecnie w Polsce jest ok. 520 tys. hektarów upraw ekologicznych, prowadzonych przez 25-27 tys. gospodarstw. Certyfikacją upraw i produktów ekologicznych zajmie się 12 jednostek certyfikujących.

We wrześniu br. powołana została Rada Rolnictwa i Produkcji Ekologicznej, której zadaniem jest m.in. opiniowanie propozycji zawartych w ramowym planie działania.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

Dlaczego powinniśmy zainteresować się globalnym Południem? ● Około 768 milionów ...

Ubezpieczyciele notują rekordową liczbę szkód spowodowanych zjawiskami pogodowym...

Aż 40 proc. Polaków deklaruje ograniczenie spożycia mięsa. Prawie połowa Europej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę