Advertisement

Zarząd KRIR wystąpił ws. interpretacji przepisów dla poddziałania "Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej"

20 maja 2019
Zarząd KRIR wystąpił ws. interpretacji przepisów dla poddziałania "Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej"

W związku z sygnałami otrzymywanymi od rolników w dniu 16 maja 2019 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z zapytaniem, czy rolnik, który podpisał umowę w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej” – typ operacji „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych” w ramach PROW 2014-2020, może zakupionym w ramach dofinansowania sprzętem wykonywać pracę (usługi wewnętrzne) we własnym gospodarstwie rolnym.

Powyższe zapytanie zostało skierowane w kontekście informacji przekazywanych przez pracowników ARiMR, z których wynika, że działanie takie jest niedopuszczalne.

Zdaniem Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych taka sytuacji doprowadza do absurdu, kiedy to rolnik posiadający odpowiedni do prac polowych sprzęt, zmuszony byłby do korzystania z usług w innej firmie lub do posiadania drugiego zestawu maszyn do pracy w swoim gospodarstwie.

Wydaje się, że jest to sprzeczne z przepisami Ustawy o swobodzie wykonywania działalności gospodarczej, gdyż powszechnie uznawane jest świadczenie tzw. usług wewnętrznych.

Nie należy też pomijać faktu, że do zakupionego w ramach projektu sprzętu rolnik dołożył przecież min. 50% wkładu własnego.

 

krir.pl


POWIĄZANE

Rada Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa UE obradowała 14 -15 października br. w L...

Pojawi się konieczność dopełniania przez przedsiębiorców standardowych formalnoś...

W dniu 10 października Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ...


Komentarze

Bądź na bieżąco
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę