Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Zarzuty dla byłego Wiceministra Polityki Rolnej Ukrainy

24 sierpnia 2023
Zarzuty dla byłego Wiceministra Polityki Rolnej Ukrainy

Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) i Wyspecjalizowana Prokuratura Antykorupcyjna (SAP) ogłosiły podejrzenia wobec Pierwszego Wiceministra Polityki Agrarnej i byłego Wiceministra Gospodarki. Podejrzewa się ich o defraudację ponad 62 mln hrywien podczas zakupu produktów-poinformowało susplinemedia w oparciu informacje zamieszczone przrez służbę prasową NABU w Telegramie.


śledztwo dotyczy nadużyć na kwotę ponad 62 mln UAH podczas pozyskiwania pomocy humanitarnej. Chodzi o dwa odcinki.

W pierwszym przypadku śledczy wskazują na zakup produktów na koszt „Ukrzaliznycji” dla ludności ośmiu obwodów i miasta Kijowa. Przetrzymywano je rzekomo po cenach 2–3 razy wyższych od cen rynkowych. Jednocześnie dokonywano zakupów od polskiej firmy, ale przez pośrednika. W wyniku realizacji programu od marca do sierpnia 2022 r. „UZ” poniósł straty w wysokości 28,8 mln hrywien.

Z dochodzenia wynika, że organizatorem programu był pierwszy wiceminister polityki rolnej i żywności. Od 2021 roku funkcję tę pełni Taras Wysocki.

Drugi odcinek dotyczy zakupu produktów od zagranicznego producenta w Turcji w tym samym okresie. Z dochodzenia wynika, że zakupów dokonano przy udziale Wysockiego. Dzięki zaangażowaniu kontrolowanych spółek w program doszło do zawyżenia cen. Jednocześnie stróże prawa twierdzą, że w realizację programu zaangażowany był także były wiceminister gospodarki. W tym przypadku „Ukrzaliznycja” poniosła straty w wysokości 33,7 mln hrywien.

Nazwisko urzędnika NABU i SAP nie jest podane, jednak zdaniem Centrum Antykorupcyjnego z rejestru sądowego wiadomo, że w 2022 r. detektywi przeszukali ówczesnego wiceministra gospodarki Oleksandra Hrybana w ramach śledztwa ws. nadużyć związanych z dystrybucją pomocy humanitarnej. Następnie funkcjonariuszowi skonfiskowano 19 800 euro i 55 602 dolarów, laptop Apple MacBook Pro 13 oraz telefon komórkowy Apple iPhone X. Pod koniec czerwca 2023 roku Hryban został na własną prośbę odwołany ze stanowiska

Obecnie rozstrzygana jest kwestia wyboru środków zapobiegawczych wobec podejrzanego. Śledztwo przedprocesowe jest kontynuowane, ustalani są kolejni potencjalni uczestnicy przestępstwa.

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło: suspilne.media


POWIĄZANE

Hipermarkety najtańsze na rynku. Wzrost cen rok do roku spadł tam już do jednocy...

Centralny Rejestr Wyborców ułatwi obywatelom głosowanie, urzędnikom organizację ...

 W Strategii zrównoważonego rozwoju wsi rolnictwa i rybactwa 2030 bezpieczeństwo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę