CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Zatwierdzenie zabiegu chłodzenia w eksporcie polskich jabłek do Indii

15 listopada 2016
Zatwierdzenie zabiegu chłodzenia w eksporcie polskich jabłek do Indii
MRiRW

Ministerstwo Rolnictwa i Dobrostanu Rolników Indii poinformowało 8 listopada br., że na podstawie przeprowadzonej analizy ryzyka, strona indyjska uznaje metodę chłodzenia (cold treatment) jako zabieg alternatywny dla fumigacji bromkiem metylu dla świeżych jabłek, eksportowanych z Polski do Indii. Jak poinformowała strona indyjska, zmiany importowych wymagań fitosanitarnych dla polskich jabłek, będą wprowadzone do przepisów indyjskich i zostaną stosownie opublikowane.

Parametry zabiegu chłodzenia zostały zaakceptowane w zaproponowanym wcześniej zakresie przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Wprowadzenie embarga rosyjskiego w 2014 r. na import świeżych owoców i warzyw z krajów UE, ale również potrzeba zróżnicowania kierunków eksportu polskich produktów rolno-spożywczych, zmobilizowało polskich eksporterów do poszukiwań nowych rynków zbytu. Do Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa napływają liczne zapytania dotyczące importowych wymagań fitosanitarnych wielu krajów trzecich, w których polskie podmioty widziałyby odbiorców świeżych owoców i warzyw, a gdzie wstępnie nawiązano kontakty z potencjalnymi odbiorcami wskazanych towarów.  Aby wyjść naprzeciw potrzebom polskich eksporterów, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, przy współudziale Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz Ambasady RP w Indiach, podjął działania w celu uruchomienia rynku indyjskiego, którym zainteresowani byli liczni polscy eksporterzy.

W związku z powyższym, w końcu 2014 r. Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa wystąpił do  służby ochrony roślin Indii z wnioskiem o uznanie, jako alternatywnej dla fumigacji bromkiem metylu (jako podstawowego wymagania  w odniesieniu do jabłek pochodzących z Polski), metody chłodzenia dla polskich jabłek. Od tego czasu prowadzone były intensywne negocjacje pomiędzy stronami, w ramach których odbyło się wiele spotkań bilateralnych z udziałem Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa. W ostatnim czasie temat ten był omawiany podczas wizyty podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ewy Lech, w Indiach, w marcu br. W ramach działań popierających wnioskowaną metodę, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa przekazywał służbie indyjskiej dodatkowe opracowania odnoszące się do skuteczności proponowanej metody. W sierpniu br., na zaproszenie Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, przybyła do Polski delegacja indyjska, pod przewodnictwem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Dobrostanu Rolników Republiki Indii. W ramach tej wizyty odbyło się spotkanie z ministrem Krzysztofem Jurgielem. Podczas pobytu w Polsce delegacja indyjska  odbyła również wizytę w sadach jabłoniowych oraz przechowalniach i pakowalniach owoców na terenie województwa łódzkiego. Zostało także zorganizowane spotkanie w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach z ekspertami w zakresie produkcji i ochrony jabłek. Wizyta ta i możliwość zapoznania się na miejscu ze standardami produkcji jabłek w Polsce niewątpliwie przyczyniały się do pozytywnego zakończenia dwuletnich negocjacji.

MRiRW


POWIĄZANE

Zarząd KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi w związku z trudną s...

Sekretarz stanu Jacek Bogucki uczestniczył w minioną środę, w seminarium z okazj...

Czy obawy o inflację pomogą szerzej otworzyć rynek RPA dla importu drobiu z Euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę