Advertisement

Zdanowska: czekamy na aprobatę rządu dla organizacji Expo Horticultural w Łodzi

22 marca 2018
Zdanowska: czekamy na aprobatę rządu dla organizacji Expo Horticultural w Łodzi

Prawa do organizacji w Łodzi Expo Horticultural w 2024 roku zostały nam przyznane, czekamy już tylko na ostatnią formalność, oficjalną aprobatę rządu Rzeczypospolitej - oświadczyła w środę prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

"Nieco ponad miesiąc temu obiecałam łodzianom +zielone Expo+ i obecnie z radością mówię, że dotrzymałam słowa. Miasto złożyło aplikację i otrzymało prawa do organizacji imprezy. Czekamy już tylko na ostatnią formalność, oficjalną aprobatę rządu Rzeczypospolitej Polskiej. Jestem przekonana, że rząd, z którym ramię w ramię walczyliśmy wcześniej o Expo 2022 udzieli nam swojego poparcia" - podkreśliła Zdanowska na konferencji zwołanej po ogłoszeniu pozytywnej decyzji wydanej przez International Association of Horticultural Producers (AIPH) - międzynarodowej organizacji wybierającej kandydatów do wystawy Expo Horticultural.

Prezydent Łodzi zaznaczyła, że walka o organizację Expo trwała niemal od pięciu lat.

"Najpierw zaproponowaliśmy organizację Expo International w 2022 roku, pod hasłem City Re:Invented - dotyczącego rewitalizacji miast. To była fascynująca przygoda i doświadczenie. W jednej chwili dołączyliśmy do prestiżowego grona miast, które w ogóle miały szansę ubiegać się o takie wyróżnienie. Te starania na zawsze zmieniły Łódź i łodzian" - przypomniała Zdanowska.

Zdaniem prezydent władze Łodzi nie chciały zmarnować "potencjału pozytywnej energii i entuzjazmu", związanego ze staraniami o tzw. małe Expo, dlatego zdecydowały się, by zawalczyć o Expo Horticultural, skupiając się na zielonej rewitalizacji, roli zieleni w projektowaniu miast i kształtowaniu miejskiego krajobrazu przy wykorzystaniu potencjału zieleni w miastach.

"Przed nami wiele pracy, musimy naszą wizję Expo przekuć w konkretne projekty. Chodzi o sam teren wystawy, czyli Centralny Park Miejski o powierzchni przeszło 70 ha, którego utworzenie będzie możliwe dzięki rozbudowie i rewaloryzacji parków 3 Maja i Baden-Powella, jak i projektowanie zielonych inwestycji w innych częściach Łodzi. Czeka nas wspólna z mieszkańcami dyskusja na ten temat, a od przyszłego roku prace nad realizacją pomysłów i przygotowaniem tego największego święta w historii Łodzi" - dodała.

Expo Horticultural to jedno z tzw. małych EXPO, organizowanych między światowymi edycjami EXPO, poświęcone wyłącznie tematyce wykorzystania zieleni i kształtowania krajobrazu w mieście. Najbliższe "zielone" Expo odbędzie się w przyszłym roku w Pekinie (Chiny), kolejne - w 2022 roku zaplanowane jest w Holandii, natomiast Łódź zorganizuje wystawę pod hasłem "Nature of the City - Natura Miasta" w 2024 roku.

Jak szacują twórcy projektu łódzkiego Expo Horticultural, przygotowanie wystawy będzie wiązać się z inwestycjami wartymi nawet 100 mln zł. W ciągu pięciu miesięcy Łódź może odwiedzić ok. 4 mln osób, co - według władz Łodzi - pozwoli na promocję miasta na niespotykaną dotąd skalę.

Decyzja AIPH musi zyskać formalną akceptację Międzynarodowego Biura Wystaw Światowych (BIE) z siedzibą w Paryżu.

 

Agnieszka Grzelak-Michałowska (PAP)


POWIĄZANE

Z dniem 31 października 2019 r. mija ustawowy termin uregulowania należnych skła...

W dniach 16-17 października 2019 r. w Warszawie odbyła się konferencja pn. „Nowe...

Samojezdne sieczkarnie polowe John Deere serii 8000 i 9000 zostały zaktualizowan...


Komentarze

Bądź na bieżąco
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę