Zdanowska: czekamy na aprobatę rządu dla organizacji Expo Horticultural w Łodzi

22 marca 2018
Zdanowska: czekamy na aprobatę rządu dla organizacji Expo Horticultural w Łodzi

Prawa do organizacji w Łodzi Expo Horticultural w 2024 roku zostały nam przyznane, czekamy już tylko na ostatnią formalność, oficjalną aprobatę rządu Rzeczypospolitej - oświadczyła w środę prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

"Nieco ponad miesiąc temu obiecałam łodzianom +zielone Expo+ i obecnie z radością mówię, że dotrzymałam słowa. Miasto złożyło aplikację i otrzymało prawa do organizacji imprezy. Czekamy już tylko na ostatnią formalność, oficjalną aprobatę rządu Rzeczypospolitej Polskiej. Jestem przekonana, że rząd, z którym ramię w ramię walczyliśmy wcześniej o Expo 2022 udzieli nam swojego poparcia" - podkreśliła Zdanowska na konferencji zwołanej po ogłoszeniu pozytywnej decyzji wydanej przez International Association of Horticultural Producers (AIPH) - międzynarodowej organizacji wybierającej kandydatów do wystawy Expo Horticultural.

Prezydent Łodzi zaznaczyła, że walka o organizację Expo trwała niemal od pięciu lat.

"Najpierw zaproponowaliśmy organizację Expo International w 2022 roku, pod hasłem City Re:Invented - dotyczącego rewitalizacji miast. To była fascynująca przygoda i doświadczenie. W jednej chwili dołączyliśmy do prestiżowego grona miast, które w ogóle miały szansę ubiegać się o takie wyróżnienie. Te starania na zawsze zmieniły Łódź i łodzian" - przypomniała Zdanowska.

Zdaniem prezydent władze Łodzi nie chciały zmarnować "potencjału pozytywnej energii i entuzjazmu", związanego ze staraniami o tzw. małe Expo, dlatego zdecydowały się, by zawalczyć o Expo Horticultural, skupiając się na zielonej rewitalizacji, roli zieleni w projektowaniu miast i kształtowaniu miejskiego krajobrazu przy wykorzystaniu potencjału zieleni w miastach.

"Przed nami wiele pracy, musimy naszą wizję Expo przekuć w konkretne projekty. Chodzi o sam teren wystawy, czyli Centralny Park Miejski o powierzchni przeszło 70 ha, którego utworzenie będzie możliwe dzięki rozbudowie i rewaloryzacji parków 3 Maja i Baden-Powella, jak i projektowanie zielonych inwestycji w innych częściach Łodzi. Czeka nas wspólna z mieszkańcami dyskusja na ten temat, a od przyszłego roku prace nad realizacją pomysłów i przygotowaniem tego największego święta w historii Łodzi" - dodała.

Expo Horticultural to jedno z tzw. małych EXPO, organizowanych między światowymi edycjami EXPO, poświęcone wyłącznie tematyce wykorzystania zieleni i kształtowania krajobrazu w mieście. Najbliższe "zielone" Expo odbędzie się w przyszłym roku w Pekinie (Chiny), kolejne - w 2022 roku zaplanowane jest w Holandii, natomiast Łódź zorganizuje wystawę pod hasłem "Nature of the City - Natura Miasta" w 2024 roku.

Jak szacują twórcy projektu łódzkiego Expo Horticultural, przygotowanie wystawy będzie wiązać się z inwestycjami wartymi nawet 100 mln zł. W ciągu pięciu miesięcy Łódź może odwiedzić ok. 4 mln osób, co - według władz Łodzi - pozwoli na promocję miasta na niespotykaną dotąd skalę.

Decyzja AIPH musi zyskać formalną akceptację Międzynarodowego Biura Wystaw Światowych (BIE) z siedzibą w Paryżu.

 

Agnieszka Grzelak-Michałowska (PAP)


POWIĄZANE

Od czwartku 7 maja rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane ...

Jak donosi agencja Reuters, chińskie władze wprowadziły tymczasowy zakaz importu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę