Adama_Spyrale_1-31.05.21

Zgorzelski: PSL chce ustawowych rozwiązań wspierających rolników

27 sierpnia 2018
Zgorzelski: PSL chce ustawowych rozwiązań wspierających rolników

PSL chce ustawowego zniesienia dwóch rat tegorocznego podatku rolnego oraz utworzenia Funduszu Stabilizacji Dochodów Rolniczych. Rozwiązania te mają pomóc rolnikom m.in. w odtworzeniu dochodów utraconych w wyniku suszy – oświadczył poseł PSL Piotr Zgorzelski.

W poniedziałek w Soczewce pod Płockiem poseł uczestniczył w powiatowej konwencji PSL, która m.in. udzieliła rekomendacji Adamowi Struzikowi, jako kandydatowi tej partii do mazowieckiego sejmiku wojewódzkiego z powiatu płockiego – Struzik jest marszałkiem tego regionu od 2001 r.

Podczas konferencji prasowej, w przerwie posiedzenia konwencji PSL powiatu płockiego, Zgorzelski zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o pilne działania na rzecz polskiego rolnictwa, m.in. w związku z suszą.

„PSL apeluje do pana premiera, aby nareszcie zaczął podejmować decyzje korzystne dla polskiego rolnictwa, bowiem sytuacja jest nadzwyczajna i wymaga nadzwyczajnych rozwiązań” – oświadczył Zgorzelski. Jak dodał, ludowcy domagają się konkretnych rozwiązań, które powinny być wprowadzone ustawowo, a projekty proponowanych zmian znajdują się już w parlamencie.

Wśród postulatów PSL, Zgorzelski wymienił zmianę ustawy o podatku rolnym, która umarzałaby jego płatność przypadającą na 15 września i 15 listopada. Według ludowców, różnica w wysokości udziału we wpływach z podatku rolnego pokryta zostałaby z budżetu państwa. „Chodzi o to, aby ustawowo znieść trzecią i czwartą ratę podatku rolnego, żeby rolnicy mieli pieniądze na odtworzenie swoich zubożałych poprzez suszę dochodów” – wyjaśnił poseł PSL.

Zgorzelski zaznaczył, iż do projektu tego nawiązuje propozycja utworzenia Funduszu Stabilizacji Dochodów Rolniczych, dzięki któremu rolnicy w wyniku suszy, spadku cen, otrzymywaliby szybką rekompensatę za produkty rolne.

„Żeby walczyć skutecznie z cenami, które są bardzo niskie, proponujemy stworzyć Fundusz Stabilizacji Dochodów Rolniczych. Projekt zakłada wprowadzenie powszechnego ubezpieczenia, żeby rolnik mógł się ubezpieczyć, ale budżet państwa do tego ubezpieczenia będzie dotował do 70 proc.” – powiedział poseł PSL.

Według projektu ludowców, spadek cen, klęska suszy czy inne zdarzenia losowe, które wpływałyby na spadek opłacalności produkcji rolnej, byłyby rekompensowane z budżetu, na który w większości środki przekaże BGK.

Zgorzelski dodał, iż w ramach działań na rzecz rolnictwa, PSL oczekuje również ustawowego wprowadzenia dofinansowania z budżetu państwa dla gospodarstw rolnych, które zdecydują się na wprowadzenie pełnej bioasekuracji w celu przeciwdziałania ASF – afrykańskiemu pomorowi świń, a także uruchomienia rekompensat dla tych rolników, którzy w wyniku działania ASF będą musieli likwidować swoje stada.

PSL proponuje w regulacji, aby zwrot kosztów dotyczył np. wykonania odpowiedniego ogrodzenia oraz zakupu mat i odpowiednich środków hamujących rozprzestrzenianie się ASF.

Jak wyliczył poseł PSL, koszty wprowadzenia trzech proponowanych rozwiązań legislacyjnych, wspierających rolnictwo, to do 5 mld zł rocznie.

Obradująca w poniedziałek w Soczewce pod Płockiem powiatowa konwencja PSL, oprócz rekomendacji dla Adama Struzika w wyborach do sejmiku wojewódzkiego, udzieliła także poparcia Tomaszowi Kominkowi, jako kandydatowi tej partii na prezydenta Płocka – Kominek jest obecnie płockim radnym ludowców, dyrektorem tamtejszej delegatury urzędu marszałkowskiego; jego kandydaturę przedstawiono oficjalnie już w czerwcu.

Konwencja PSL zatwierdziła jednocześnie listy kandydatów tej partii na wójtów i burmistrzów w powiecie płockim, a także na radnych powiatowych.

 

(PAP)


POWIĄZANE

Dzisiaj rano o godzinie 8.00 w Srocku koło Piotrkowa Trybunalskiego AGROunia roz...

Zapraszamy na konferencję „Tworzenie sieci kontaktów sprzyjających innowacjom w ...

W związku z nowymi ogniskami afrykańskiego pomoru świń (ASF) zarówno w Polsce, j...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę