Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Pszenica: światowe rynki i handel 2023

12 sierpnia 2023
Pszenica: światowe rynki i handel 2023

Amerykańska Zagraniczna Służba Rolna (FAS) aktualizuje swoją bazę danych dotyczącą produkcji, dostaw i dystrybucji (PSD) żywności, bawełny, nasiona oleiste i zboża o godz. 12 w dniu Światowej Podaży i Popytu Rolnego.

To jest miesięczny raport dotyczący lipca 2023 roku, który zawiera dane dotyczące amerykańskiego i światowego handlu, produkcji, konsumpcji i zapasów, a także analizę sytuacji i przyczyn zmian wpływających na światowy handel żywnością. Najnowszy  raport opublikowano przedstawiając dane szacunkowe (WASDE). Okólnik ten jest publikowany do godziny 12:15.

Pierwszy Portal Rolny PPR.PL cykliczne publikuje wybrane dane z tego raportu, któremogą być pomocne polskim producentom i firmom któore zajmują się produkcją i handlem żywnością. Światowe ceny i trendy w produkcji żywności mają bezpośredni wpływ na sytuację ekonomiczną polskich rolników. Zapraszamy zatem do tej niezwykle ciekawej lektury.

PSZENICA - PRZEGLĄD NA ROK 2023/24

Prognozuje się, że globalna produkcja spadnie, choć nadal będzie rekordowa, przy mniejszych uprawach w Chinach, w Europie Unii i Kanady z nawiązką kompensując większe plony na Ukrainie i w Kazachstanie. Światowy handel też prognozowany w porównaniu z rekordem z poprzedniego roku jako zmniejszony eksport do Kanady i Stanów Zjednoczonych z nawiązką zrekompensował wyższy eksport do Rosji.

Prognozuje się, że import będzie niższy przy zmniejszonym popycie Indonezja i Turcja. Przewiduje się, że światowa konsumpcja będzie niższa w związku ze spadkiem żywności, nasion i przemysłu (FSI)
wykorzystania w Chinach oraz niższe zużycie paszy i pozostałości w UE. Średnia sezonowa cena na farmie w USA pozostaje niezmieniona po 7,50 USD za buszel.

CENY PSZENICY

Krajowe: notowania w USA są mieszane od lipcowego WASDE. Największa była pszenica biała miękka (SWW). wzrost, o 18 USD/tonę do 281 USD, przy suchych warunkach panujących w niektórych kluczowych regionach produkcyjnych na Pacyfiku Północny zachód. Ceny miękkiej czerwonej zimy (SRW) praktycznie się nie zmieniły. Hard Red Winter spadł o 13 USD/tonę do 322 USD, ponieważ zbiory pszenicy ozimej osiągnęły poziom 87 procent, co oznacza nieznaczny wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem.
Pomimo niższej oceny kondycji pszenicy jarej, ceny Hard Red Spring spadły o 8 USD/tonę do 335 USD
korzystne deszcze na Północnych Równinach. Ceny HRS uległy dalszej presji spadkowej z powodu wyższych niż oczekiwano szacunków plonów pszenicy jarej z wycieczki Rady ds. Jakości Pszenicy w Północnej Dakocie.

 

pszenica w USA Raport

 

Globalnie: notowania głównych eksporterów były mieszane od lipca WASDE z rosnącą niepewnością
dotyczące przyszłości eksportu z Morza Czarnego. Notowania argentyńskie doświadczyły największego spadku 17 USD/tonę, ponieważ deszcze pod koniec lipca złagodziły niektóre skutki suszy. Notowania w USA spadły zimą o 13 USD/tonę w żniwach pszenicy. Rosyjskie notowania wzrosły o 14 USD/tonę w wyniku zwiększonego ryzyka eksportowego po strajku port Noworosyjsk w połączeniu z silnym popytem importowym z Afryki Północnej. Australijskie notowania wzrosły o 13 USD/tonę na równi ze swoimi głównymi konkurentami. Notowania w UE wzrosły o 12 USD/tonę w wyniku zwiększonego ryzyka na Morzu Czarnym i mniejszą niż oczekiwano produkcję. Kanadyjskie notowania wzrosły o 10 USD/tonę przy utrzymujących się suchych warunkach w Prowincje Prerii.

 

pszenica, światowe notowania

 

Rosja wycofuje się z Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego

Niecały rok od jej powstania, 17 lipca 2023 roku, Rosja wycofała swój udział w Morzu Czarnym
Inicjatywa zbożowa (BSGI). „Umowa zbożowa” wynegocjowana przez Turcję i ONZ pozwoliła Ukrainie
wyeksportować blisko 33,0 mln ton zboża i innych produktów rolnych ze swoich portów w Czarnomorsku,Odessie i Jużnyj. Ziarno było głównym towarem wywożonym w ramach umowy, z 8,9 mln
ton pszenicy i 16,9 mln ton kukurydzy, co stanowi większość wolumenu. Przeznaczona była przede wszystkim kukurydza dla Chin i Unii Europejskiej, natomiast pszenicę eksportowano do większej liczby krajów, w tym m.in Turcja, Bangladesz, Egipt i Unia Europejska. Na cały MÓJ 2022/23 we wszystkich
tras transportowych, USDA szacuje, że Ukraina wyeksportowała 16,8 mln ton pszenicy (lipiec-czerwiec) oraz prognozuje eksport kukurydzy na poziomie 28,0 mln ton (październik-wrzesień).
Prognozuje się, że w MY 2023/24 łączna produkcja pszenicy i kukurydzy na Ukrainie będzie taka sama jak w poprzednim roku, chociaż oczekuje się, że początkowe zapasy znacznie spadną do bardziej normalnego poziomu. W rezultacie eksport ma spaść do 10,5 mln ton pszenicy i 19,5 mln ton kukurydzy.

UKRAINA_PRODUKCJA ZIARNAOd tej publikacji porty na Dunaju na Ukrainie nadal funkcjonują jako szlaki eksportowe Ścieżki Solidarności UE. Jednak w ostatnich tygodniach Rosja przeprowadziła kilka ataków na ukraińską Odessę i porty na Dunaju, niszcząc zboże i niszcząc infrastrukturę. Rosja zasygnalizowała zamiar blokady portów Morza Czarnego, zwiększając niepewność co do przyszłości ukraińskiego eksportu drogą morską. Ukraina bada możliwości zapewnienia dalszego przepływu eksportu, w tym poprzez poprawę bezpieczeństwa na Morzu Czarnym, ulepszenia lądowych szlaków handlowych lub ekspansję do Dunaju przepustowość portu. USDA będzie nadal oceniać wszelkie widoczne zmiany w możliwościach eksportowych Ukrainy.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

fot, ppr.pl NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność, Samoobrona i OPZZRIOR piki...

28 września – Światowy Dzień Jabłka. Z tej okazji Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolni...

Wraz z nadejściem jesieni rośnie zainteresowanie konsumentów alkoholami mocnymi....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę