aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Zielony Ład w rolnictwie - należy odejść od ideologii

14 września 2023
Zielony Ład w rolnictwie - należy odejść od ideologii

Oświdczenie COPA i COGECA.

Wszyscy zaangażowani w sektor rolny i leśny wyczekiwali ostatniego przemówienia o stanie Unii Europejskiej wygłoszonej przez Ursulę von der Leyen. Copa i Cogeca miały nadzieję, że przewodnicząca Komisji Europejskiej zwróci szczególną uwagę na sektory i zostaliśmy wysłuchani!

Oprócz wzmianki o uznaniu pracy i odporności europejskiej społeczności rolniczej w obliczu kryzysów, które naznaczyły jej kadencję, Copa i Cogeca odnotowały potwierdzenie odnowionego pragnienia dialogu i zmiany metod na szczycie Komisji. Potwierdza to misję przekazaną zaledwie kilka dni temu nowemu komisarzowi odpowiedzialnemu za Zielony Ład, Marošowi Šefčovičowi.„Potrzebujemy więcej dialogu i mniejszej polaryzacji” – to przesłanie, które przekazujemy od miesięcy i podobnie jak przewodniczący Komisji, Copa i Cogeca również są „przekonane, że rolnictwo i ochrona przyrody mogą iść w parze”.Dlatego z radością przyjmujemy dzisiejszą poranną zapowiedź rozpoczęcia „dialogu strategicznego” na temat przyszłości rolnictwa w Europie i jesteśmy gotowi wnieść swój wkład.
Nadal czekamy na dalsze szczegóły dotyczące ram tego dialogu, które powinny stanowić część prac przygotowawczych dla przyszłej WPR. Aby uniknąć polaryzacji, należy odejść od rozwiązań/celi ideologicznych i spojrzeć realnie na konsekwencje inicjatyw politycznych, wykorzystując wpływ naukowyoceny.Mamy zatem nadzieję, że ten strategiczny dialog rozpocznie się analizą przedstawionych już polityk Zielonego Ładu oraz że wszelkie nowe propozycje zostaną poddane ocenie wykonalności i ocenie budżetowej, aby ambicje UE zrównały się z jej zasobami.

Na koniec z zadowoleniem przyjmujemy zapowiedzi dotyczące utworzenia unijnego wysłannika ds. MŚP oraz Szczytu Partnerów Społecznych. Jednakże nadal jesteśmy zaniepokojeni wypowiedzią przewodniczącego Komisji który ma determinację do zakończenia negocjacji handlowych z blokiem Mercosur. 
Potrzebujemy zdecydowanego zaangażowania tych krajów w zrównoważony rozwój środowiska.

***
Copa i Cogeca to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE. Razem zapewniamy, że rolnictwo UE będzie zrównoważone, innowacyjne i konkurencyjne, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo żywnościowe 500 milionom ludzi w całej Europie.
 

oprac, e-mk ppr.pl na podst źródło: COPA i COGEGCA


POWIĄZANE

Oceniając coraz bardziej dramatyczne wydarzenia na granicy Polsko-Ukraińskiej i ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”stan...

Europa tonie w Ukraińskim zbożu. Tylko od 01 stycznia do 15 lutego 2024 roku Ukr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę