aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zimowy sen – jak spać by się wysypiać

10 lutego 2022
Zimowy sen – jak spać by się wysypiać
Newseria Lifestyle

Niektóre gatunki zwierząt zapadają w sen zimowy. Podczas tego stanu dochodzi do okresowego spowolnienia procesów życiowych, co pozwala przetrwać trudne warunki tej pory roku. Również ludzki organizm odczuwa wpływ mroźnych miesięcy. I choć mogłoby się wydawać, że zima i sen dobrze ze sobą współgrają, w rzeczywistości może ona negatywnie wpływać na jakość i długość nocnego odpoczynku. Przekonaj się jak spać, by się wysypiać.

Krótsze dni, dłuższe noce

Masz wrażenie, że ciągle jesteś zmęczony i jedyne, o czym marzysz to zapaść w letarg, jak suseł lub niedźwiedź? O tej porze roku organizm rzeczywiście domaga się więcej odpoczynku. Wzmożone zapotrzebowanie na sen wynika z niedoboru ilości światła. Zimą noce są dłuższe, a dni cechują się niższą intensywnością promieni słonecznych. To hamuje produkcję serotoniny – hormonu odpowiedzialnego za procesy zasypiania, kontrolę nastroju i samopoczucia. W rezultacie mamy mniej energii i gorszy nastrój. Brak światła sprawia również, że wzrasta poziom melatoniny, czyli hormonu, który sygnalizuje organizmowi, że nadszedł czas na sen. Nie służy nam także często pochmurna
i ponura pogoda, która może zaburzać rytm okołodobowy i przyczyniać się do kłopotów z zasypianiem. Z tego względu higiena snu w tym okresie jest ważniejsza niż podczas całego roku. Jeśli chcesz budzić się wypoczęty i gotowy na mroźne zimowe dni, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.

Odpowiednia temperatura i światło

Najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić, aby zadbać o jakość snu zimowego, jest dopasowanie sztucznego oświetlenia. Światło w sypialni powinno oddawać naturalne nasłonecznienie. Najlepszym wyborem dla lampek przy szafkach nocnych będą żarówki o ciepłej barwie, zaś lamp sufitowych o neutralnej. Ich blask wieczorem wyciszy, zaś rano pobudzi i pomoże wstać, gdy na zewnątrz jest ciągle ciemno. Jeśli chodzi o temperaturę powietrza, to powinna się ona kształtować na poziomie 18-20 stopni. Wyższa, może sprawiać, że będziesz się wybudzać ze snu, zaś niższa spowoduje, że nie będziesz mieć ochoty wstać z łóżka. Przed zaśnięciem zalecamy krótko wywietrzyć i zadbać o odpowiednie nawilżenie w sypialni, co pomoże szybciej nam zasnąć i lepiej oddychać podczas snu.

Ciepła kołdra

Zimą nie powinieneś zapominać o odpowiedniej kołdrze, która pomoże utrzymać stałą temperaturę ciała i zapewni dobrą wentylację powietrza. W sklepach można znaleźć wiele modeli, które różnią się między sobą pod względem cech i funkcji. Jedne będą się lepiej sprawdzać latem, a inne zimą. Dostępne są także takie, które można stosować przez cały rok. Przykładem mogą być kołdry z linii BLOMMENSLYST i FÄRGRIK marki Wendre. Te uniwersalne modele świetnie sprawdzą się w ogrzewanych pomieszczeniach, w których temperatura nie spada poniżej 18 stopni. Zapewniają wysoki poziom ciepła, a jednocześnie są miękkie, sprężyste i pięknie się prezentują. Ich poszycie wykonane zostało z przyjemnej w dotyku mikrofibry, która dodatkowo przeciwdziała osadzaniu się roztoczy i nie wymaga dodatkowego oblekania w poszewkę. Wzorzyste nadruki na kołdrach linii BLOMMENSLYST i FÄRGRIK nadadzą sypialni lekkości i idealnie wpasują się w nowoczesne, minimalistyczne i klasyczne wnętrza.

Dobre nawyki

Utrzymanie regularnego harmonogramu snu jest kluczem do prawidłowego funkcjonowania organizmu i wyeliminowania stanu zmęczenia. Wyznaczonej pory snu i pobudki przestrzegaj także w weekendy. Kolejną ważną sprawą jest aktywność fizyczna. Wprawdzie zimą pogoda nie zachęca do wysiłku, jednak nawet 30-minutowy trening zrobiony w domu może pomóc w zasypianiu. Na zdrowie bardzo dobrze wpływają także spacery. Pomagają hartować organizm, pobudzają krążenie krwi i poprawiają samopoczucie. Równie ważną kwestią jest dieta. Nadmierne przejadanie się przed snem nie jest dobre dla jego jakości. Zamiast ciężkich i kalorycznych dań, lepiej spożyć coś pożywnego, ale lekkiego.   

Dzięki regularności, ciepłej i prawidłowo dobranej kołdrze oraz odpowiednim warunkom panującym w sypialni, sprawisz, że mimo niesprzyjającej aury na zewnątrz będziesz mieć siłę aktywnie spędzać zimowe dni.

 

 

Newseria Lifestyle


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę