CTR_80917

Złoto na kolejce górskiej? Co przyniesie koniec roku?

4 listopada 2016
Złoto na kolejce górskiej? Co przyniesie koniec roku?

W tym roku rajd Świętego Mikołaja na rynkach finansowych będzie raczej przypominał rajd na kolejce górskiej – analizują ekspercie z Mennicy Wrocławskiej i prognozują, że impulsów do wzrostów oraz spadków jest wiele. Dotyczy to również rynku złota.


- W pierwszym kwartale tego roku rynek złota zanotował bardzo wysokie wzrosty rzędu 20 proc., w drugim troszkę wyhamował. Natomiast spodziewamy się, że koniec roku przyniesie dwa konkretne impulsy, które mogą wpłynąć na cenę surowca. Pierwszy to wybory w Stanach Zjednoczonych, które będą miały wpływ na sytuację na rynkach światowych. Drugi czynnik to sytuacja ekonomiczna Stanów Zjednoczonych i stopy procentowe. Czy zostaną one podniesione, czy też obniżone? – mówi newsrm.tv Michał Tekliński, prezes zarządu, Mennica Wrocławska, Grupa Goldenmark i dodaje. - Impuls ten jest raz dodatni, a raz ujemny. Sytuacja wpływa na cenę złota.


A co na to banki? Największe banki inwestycyjne Goldman Sachs czy Credit Suisse również czują w tej sytuacji pewien dyskomfort jeśli chodzi o prognozowanie cen surowca. Według ich szacunków ceny złota na koniec roku mogą wynosić od 1050 do 1500 dolarów za uncję. - Ten rozstrzał pokazuje, że dynamika kształtowania się cen złota będzie naprawdę wysoka. Z punktu widzenia lokalnych inwestorów również warto zwrócić uwagę na to, co robią banki centralne – wyjaśnia Michał Tekliński i dodaje. - W przypadku Polski, NBP oprócz tradycyjnych aktywów, w których zawsze lokuje polskie rezerwy również zwiększył zapotrzebowanie na złoto.

Newsrm.tv


POWIĄZANE

Preparat z płynu celomatycznego otrzymywanego z dżdżownic, który może być zastos...

25 listopada w Kraśniku PSL ogłosi program na wybory samorządowe...

Nie będzie powrotu do pomysłu wprowadzenia opłaty paliwowej, a rząd...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę