aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

PIM: zmiany w chińskim prawie bezpieczeństwa żywności

15 marca 2023
PIM: zmiany w chińskim prawie bezpieczeństwa żywności

Chiny to dla polskiego sektora mleczarskiego jeden z najważniejszych rynków zbytu. Aby móc utrzymać się na tym wymagającym rynku warto być na bieżąco ze zmianami w prawie oraz z aktualną sytuacją ekonomiczną. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom branży, Polska Izba Mleka w dniu 14 marca zorganizowała szkolenie online pn. „Eksport mleka i produktów mleczarskich do Chin - zmiany w chińskim prawie bezpieczeństwa żywności oraz sytuacja na chińskim rynku mleczarskim”, sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka.

W 2008 roku w Chinach wybuchł skandal po ujawnieniu informacji o sprzedaży skażonego mleka w proszku, w wyniku czego zmarło sześcioro dzieci, a około 300 zachorowało. Ten incydent był bardzo dużym ciosem w chińską branżę mleczarską, ponieważ konsumenci stracili zaufanie do krajowej produkcji, szczególnie mleka w proszku i całkowicie zmienili podejście do produktów mleczarskich dla dzieci. Afera wymusiła fundamentalne zmiany w całym systemie produkcji mleka od hodowli, przez przetwórstwo, aż po detaliczną sprzedaż.

W trakcie szkolenia prowadzący Jacek Strzelecki, ekspert ds. chińskiego rynku rolno-spożywczego, przedstawił wdrożone oraz planowane zmiany w chińskim prawie bezpieczeństwa żywności dotyczące zarówno krajowych producentów jak i eksporterów, w tym w normach GB np. dotyczących proszków oraz serów.

Pan Jacek Strzelecki omówił również jak obecnie wygląda chiński rynek, czyli czy coś zmieniła pandemia SARS-Cov-2, jaka jest struktura rynku, produkcja mleka, pogłowie bydła mlecznego, ceny, jaką strategię rynkową chińska branża mleczarska przyjęła jesienią 2022 roku.

Od 1 stycznia 2022 roku zakłady mleczarskie, które produkują, przetwarzają lub przechowują mleko i produkty mleczarskie oraz chłodnie lub suche magazyny, muszą przed eksportem do Chin zostać zarejestrowane w Chińskiej Generalnej Administracji Celnej (GACC).

Zakłady, które chcą znaleźć się na liście kwalifikacyjnej GACC w chińskim systemie rejestracji przedsiębiorstw importujących żywność (CIFER), muszą posiadać akceptację (rekomendację) Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Zakłady mleczarskie mogą w dowolnym momencie podlegać audytowi przeprowadzanym przez inspektorów GACC.

Zachęcamy Państwa do śledzenia strony internetowej Polskiej Izby Mleka pod adresem https://izbamleka.pl/ na której na bieżąco są publikowane informację o realizowanych przez Izbę działaniach, w tym szkoleniach.

 

oprac. ppr.pl na podst źródło: Polska Izba Mleka


POWIĄZANE

Czy kiedykolwiek doznałeś kontuzji podczas surfowania we Francji i potrzebowałeś...

Faktograf i IPI uruchamiają zasób dla dziennikarzy, opracowany po 18 miesiącach ...

We wtorek europosłowie ponownie wybrali Robertę Metsolę (EPP, MT) na przewodnicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę