aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Znawca gleb prof. Andrzej Mocek doktorem h.c. UP w Lublinie

2 czerwca 2016
Znawca gleb prof. Andrzej Mocek doktorem h.c. UP w Lublinie
PAP / Wojciech Pacewicz

Wybitny znawca gleb, ekspert w zakresie ochrony gruntów i ich rekultywacji, prof. Andrzej Mocek, otrzymał w czwartek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Prof. Mocek zajmuje wyjątkową pozycję w polskiej i światowej nauce o środowisku glebowym. Jest autorytetem w zakresie badań nad procesami fizycznymi, fizykochemicznymi i chemicznymi zachodzącymi w ekosystemach rolniczych oraz przyrodniczych, uznanym ekspertem w zagadnieniach związanych z gospodarką glebą – podkreślił promotor doktoratu honorowego, prof. Stanisław Baran z lubelskiego Uniwersytetu Przyrodniczego.

Prace prof. Mocka przyczyniły się do oceny skali degradacji chemicznej gleb w strefach wpływu wielu zakładów przemysłowych i dały podstawy do opracowania innowacyjnych sposobów ich rekultywacji i zagospodarowania, w tym z wykorzystaniem roślin energetycznych.

„Dzięki badaniom prof. Mocka powstały między innymi metody zagospodarowania terenów w rejonie kopalni w Koninie. Tereny przeorane przez kopalnię odkrywkową znajdują zagospodarowanie, rolnicze bądź rekreacyjne. Wypracował on także skuteczny system oceny szkód i odszkodowań dla rolników, związany z działalnością kopalni” – dodał prof. Baran.

Prof. Mocek w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że na świecie są bardzo duże możliwości lepszego wykorzystania gleb do produkcji żywności. „Powierzchnia lądów na kuli ziemskiej wynosi około 13 mld hektarów, z tego zaledwie trzy miliardy hektarów nadają się do produkcji rolniczej, zaś wykorzystanych jest jedna czwarta. Potencjalne możliwości są przeogromne” - powiedział.

„Dotyczą one przede wszystkim krajów biednych, gdzie można by jeszcze wiele gleb zagospodarować. W Afryce, która ma wspaniałe warunki klimatyczne, można by zbierać plony trzykrotne, ale trzeba najpierw zainwestować ogromne pieniądze w nawodnienia, dobre odmiany, walkę ze szkodnikami roślin. Gleba czeka na decyzje ludzi” – dodał uczony.

Prof. Mocek urodził się w 1947 r. w Wolsztynie w woj. wielkopolskim. Ukończył studia w Wyższej Szkole Rolniczej w Poznaniu (Uniwersytet Przyrodniczy) i z tą uczelnią związał się na całe życie, pokonując kolejne szczeble kariery naukowej. W 1999 r. uzyskał tytuł profesora nauk rolniczych. Od 1994 r. kieruje Katedrą Gleboznawstwa i Ochrony Gruntów oraz Zakładem Chemii i Ochrony Środowiska Glebowego poznańskiej uczelni, w latach 2002-2008 pełnił funkcję dziekana jej Wydziału Rolniczego.

Na dorobek naukowy prof. Mocka składa się ponad 350 prac, w tym 140 opublikowanych w czasopismach o zasięgu międzynarodowym oraz 9 podręczników i skryptów. Jest członkiem Międzynarodowej Unii Towarzystw Gleboznawczych, Europejskiego Towarzystwa Ochrony Gleb, Polskiego Towarzystwa Agrofizycznego oraz Komitetu Nauk Agronomicznych przy Wydziale II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN. Od 40 lat współpracuje z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie.

(PAP)


POWIĄZANE

Kampania #PlantHealth4Life powraca! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrow...

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione przez Orga...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę