Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Zrównoważona produkcja i przetwórstwo mleka

25 lipca 2023
Zrównoważona produkcja i przetwórstwo mleka

Nowe regulacje prawne związane ze zrównoważonym rozwojem są wyzwaniem dla producentów i przetwórców mleka. Część z nich jest na początkowym etapie procedowania co stwarza możliwość uczestnictwa w ich tworzeniu i dostosowaniu do potrzeb i możliwości branży mleczarskiej.

Rolnictwo zrównoważone to wszelkie działania ograniczające wpływ rolnictwa na środowisko, umożliwiające bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska wykorzystanie zasobów przy zachowaniu opłacalności produkcji rolniczej i jej akceptacji społecznej. W ramach unijnej strategii „od pola do stołu”, będącej elementem zielonego ładu, planowane są działania, mające na celu rozwój  praktyk rolnictwa zrównoważonego – istotne jest zatem wspieranie transformacji polskiego mleczarstwa.

Dyrektywa o raportowaniu w zakresie zrównoważonego rozwoju (ang. Corporate sustainability reporting directive - csrd) nakłada na firmy w UE, w tym na firmy przetwarzające mleko w Polsce, obowiązek składania corocznych sprawozdań dotyczących ich wpływu na: środowisko, społeczeństwo, prawa człowieka i ład korporacyjny.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Polska Izba Mleka rozpoczęła realizację projektu pt. Zrównoważona produkcja i przetwórstwo mleka, sfinansowanego z Funduszu Promocji Mleka, którego celem jest poszerzenie wiedzy przetwórców i producentów mleka o zmianach w regulacjach mówiących o zrównoważonym rolnictwie oraz o tym, jak się do nich przygotować.

„Zrównoważoność obecnie jest celem, któremu będą musiały sprostać również polskie firmy, w tym spółdzielnie mleczarskie. Polska Izba Mleka wraz ze Związkiem Polskich Przetwórców Mleka oraz Polskim Stowarzyszeniem Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności utworzyliśmy Komitet Sterujący, którego głównym celem jest przygotowanie branży na transformacje w kwestii zrównoważonego rozwoju. Wierzę że działanie polegające na stworzeniu strony www.zielonemleko.pl jako część projektu pt. Zrównoważona produkcja i przetwórstwo mleka, będzie kompendium wiedzy, z którego korzystać będą mogli wszyscy przetwórcy i rolnicy.” – mówi Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka.

W tym celu dzięki #FunduszePromocji powstała strona www.zielonemleko.pl gdzie publikowane będą informacje na temat wspomnianych zagadnień. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do odwiedzenia strony oraz śledzenia profili na mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/people/Zrównoważona-produkcja-i-przetwórstwo-mleka/100094418439153/?locale=pl_PL

LinkedIn: https://www.linkedin.com/showcase/zr%C3%B3wnowa%C5%BCona-produkcja-i-przetw%C3%B3rstwo/

oprac. e-red ppr.pl źródło: PIM


POWIĄZANE

Ponad 90 proc. firm spodziewa się, że ten czynnik będzie odgrywać coraz większą ...

Ogrom wrażeń, niemal 200 wystawców z ponad 30 krajów, dziesiątki godzin rozmów b...

W jakim stopniu większa dostępność kredytów przekłada się na popyt na mieszkania...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę