aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Zrównoważona produkcja i przetwórstwo mleka

24 listopada 2023
Zrównoważona produkcja i przetwórstwo mleka

Początkowo dyskusje wokół zrównoważonego rozwoju ograniczały się do potrzeby zmniejszania negatywnego oddziaływania gospodarek na środowisko naturalne. Z biegiem lat kwestia ta nabrała znaczenia szczególnie w krajach rozwiniętych oraz rozwijających się i obejmuje obecnie takie czynniki rozwoju jak: poszanowanie środowiska, postęp społeczny i wzrost gospodarczy. Obecnie koncepcja zrównoważonego rozwoju coraz częściej wchodzi do głównego nurtu dyskusji nad rozwojem społeczno-gospodarczym, stając się zasadą horyzontalną, która już misi być brana pod uwagę w polityce niemal każdego kraju.

Zrównoważony rozwój dotyczy wielu branż w tym branży mleczarskiej. Istnieje również wiele aktów prawnych z zakresu zrównoważoności, takich jak:

  • Europejski Zielony Ład, który za główny cel zakłada zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 55% do roku 2030, a ostatecznie – osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.
  • Strategia „od pola do stołu” - nie jest aktem prawnym, ale przewiduje istotne zmiany przepisach i określana jest jako jeden z kluczowych elementów Europejskiego Zielonego Ładu. Jej celem jest pogodzenie systemu żywnościowego z potrzebami planety i zapewnienie zdrowej, sprawiedliwej i przyjaznej dla środowiska żywności oraz uwzględnia  transformację w kierunku zrównoważonych systemów żywnościowych
  • Projekt Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie uzasadniania
    i komunikacji wyraźnych oświadczeń środowiskowych (Green Claims Directive)
  • Green claims (30 listopada 2022 r.) - projekt rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, zmieniającego Rozporządzenie (UE) 2019/1020 i Dyrektywę (UE) 2019/904 oraz uchylającego Dyrektywę 94/62/WE. Prace nad projektem obecnie trwają w Parlamencie Europejskim, jego celem jest m.in. zapobieganie produkowaniu odpadów opakowaniowych: zmniejszenie ich ilości, ograniczenie zbędnych opakowań oraz promowanie rozwiązań w zakresie opakowań wielokrotnego użytku i wielokrotnego napełniania; Zwiększenie zawartości nadającej się do recyklingu w opakowaniach poprzez ustalanie minimalnej wymaganej zawartości; Zmniejszenie zapotrzebowania na pierwotne zasoby naturalne i stworzenie dobrze funkcjonującego rynku surowców wtórnych poprzez zwiększenie wykorzystania tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w opakowaniach, nakładając obowiązkowe cele. - Akt wykonawczy dotyczący zasad obliczania zawartości recyklatu ma zostać przyjęty do 31 grudnia 2026 r.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Polska Izba Mleka realizuje projekt pt. Zrównoważona produkcja i przetwórstwo mleka, sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, którego celem jest poszerzenie wiedzy przetwórców i producentów mleka o zmianach w regulacjach mówiących o zrównoważonym rolnictwie oraz o tym, jak się do nich przygotować.


POWIĄZANE

W meich społecznociowych pojawiła się bardzi ciekawa, choć powszechnie znana ana...

Myjka Karcher K5 to zaawansowane urządzenie, które stanowi klucz do efektywnego ...

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę