aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zrównoważona produkcja wołowiny w Polsce

16 czerwca 2023
Zrównoważona produkcja wołowiny w Polsce

ABP Poland, podmiot należący do jednego z czołowych prywatnych przetwórców mięsa w Europie, uruchomił – w ramach inicjatywy na rzecz zrównoważonej produkcji wołowiny – pierwsze w Polsce pilotażowe gospodarstwo w Chełminku w województwie wielkopolskim. W ramach projektu wykorzystane zostaną rozwiązania do analizy danych, mające na celu poprawę produktywności, rentowności i zrównoważonego rozwoju polskich gospodarstw zajmujących się hodowlą bydła. W ciągu najbliższych dwóch-trzech lat 40-hektarowe gospodarstwo stanie się stadem doświadczalnym dla innowacyjnych rozwiązań technologicznych. 

Projekt realizowany jest we współpracy z MSD Animal Health, światowym liderem w dziedzinie ochrony zdrowia zwierząt i producentem szerokiej gamy farmaceutyków weterynaryjnych, szczepionek i rozwiązań w dziedzinie opieki zdrowotnej. To wspólne przedsięwzięcie wykorzystuje kompleksowy zestaw rozwiązań technologicznych, które obejmują identyfikację zwierząt oraz monitoring. Gospodarstwo uczestniczące w projekcie zajmuje się hodowlą bydła mlecznego oraz opasaniem zwierząt – zarówno ras mlecznych, jak i mięsnych, które po osiągnięciu odpowiedniej wagi trafiają do przetwórstwa w pobliskim zakładzie ABP w Pniewach. 

System monitorowania (SenseHub®) przy pomocy sensorów umieszczonych w kolczykach i obrożach gromadzi informacje o dobrostanie zwierząt, które są następnie przesyłane do komputera lub urządzenia mobilnego. Technologia śledzi wzorce zachowań (m.in. aktywność ruchową zwierząt, spożycie wody i paszy, przeżuwanie). Zebrane dane są dostępne w czasie rzeczywistym.

W ciągu ok. 10 dni po założeniu kolczyka lub obroży system uczy się normalnego zachowania zwierzęcia. Oprogramowanie jest w stanie zdefiniować wzorce dla każdego zwierzęcia, by w razie potrzeby wysyłać powiadomienia w przypadku oznak niepokoju lub rui. Wdrożony w pilotażowym gospodarstwie w Chełminku system monitorowania zapewnia hodowcom wiele korzyści. Na podstawie zebranych informacji  mogą oni wykrywać rozwijające się problemy zdrowotne, szybko oceniać reakcję na różne zabiegi weterynaryjne, a także śledzić problemy zdrowotne zwierząt w okresach wysokiego ryzyka i błyskawicznie na nie reagować. Hodowcy mogą również skorzystać z optymalizacji wskaźników rozrodu i procesów podejmowania decyzji dotyczących zdrowia całego stada. Co więcej, mogą lepiej zrozumieć wpływ czynników środowiskowych na dobrostan zwierząt i skutecznie rozwiązywać zaistniałe problemy.

Inne obszary, wokół których koncentruje się działalność pilotażowego gospodarstwa, obejmują profilaktykę zdrowotną zwierząt, w tym opracowywanie protokołów szczepień oraz zarządzania siarą. Ma to na celu ograniczenie stosowania antybiotyków i poprawę wydajności zwierząt w obu kierunkach produkcji mlecznej, jak i mięsnej. Kolejnym istotnym zadaniem gospodarstwa jest podkreślenie roli pracy hodowlanej zarówno w stadzie bydła mlecznego, jak i mięsnego.

Pierwsze raporty:

Od momentu rozpoczęcia gromadzenia danych na początku 2023 r. pojawiły się pewne wczesne wskaźniki dotyczące zdrowia zwierząt i reprodukcji w monitorowanym stadzie.

•   Parametry zdrowia: od 1 stycznia 2023 r. wartość indeksu ogólnego stanu zdrowia wzrosła z 92,3
do 97,3. Wynik wyznaczany jest na podstawie stanu zdrowia wszystkich zwierząt w stadzie w ciągu ostatnich 30 dni.

•   Parametry rozrodu: w tym samym okresie (4 miesiące) współczynnik zacieleń wzrósł z 40,0 do 60,0. Jednocześnie indeks inseminacyjny zmniejszył się  z 2,5 do 1,2  (słomki nasienia/ciążę) co wskazuje
na dużą poprawę.

Pilotażowe gospodarstwo w Chełminku to dopiero początek wdrażania innowacyjnych rozwiązań, które pomogą naszym dostawcom bydła. Mamy nadzieję, że odegra kluczową rolę we wspieraniu hodowców w całym kraju, aby stali się światowymi liderami zrównoważonej produkcji wołowiny – podkreśla Piotr Romaszewski, członek zespołu ds. zrównoważonego rolnictwa w ABP Poland. Hodowla zwierząt może odgrywać ważną rolę w poprawie rentowności, wydajności i zrównoważenia środowiskowego. Liczymy, że stosując odpowiednią genetykę bydła mlecznego, wraz z technologią SenseHub®, zdołamy poprawić parametry rozrodu stada, zwiększyć udział nasienia seksowanego, równocześnie zwiększając wykorzystanie nasienia bydła mięsnego. Doprowadzi to do uzyskania lepszych wyników w stadzie mlecznym, a jednocześnie znacząco wpłynie na poprawę wyników produkcyjnych opasanych zwierząt.

MSD Animal Health Polska cieszy się z możliwości współpracy z ABP Poland, która jest liderem rynku w sektorze produkcji wołowiny. Naszym celem, jako firmy zajmującej się nauką i technologią biofarmaceutyczną, jest dostarczanie rozwiązań, które pomogą poprawić dobrostan zwierząt i zwiększą wydajność gospodarstw,” – dodaje Mariusz Kleszczewski, dyrektor zarządzający MSD Animal Health na Europę Centralną i Polskę. Nasza współpraca zakłada wsparcie hodowców w realizacji wyzwań, które nigdy dotąd nie były tak ogromne ani złożone i nigdy nie podlegały tak szybkim zmianom. Hodowla
i produkcja wołowiny w Polsce mogą być bardziej zrównoważone i zaawansowane dzięki innowacyjnym technologiom, gromadzeniu danych i naszemu doświadczeniu. Wstępne wyniki dowodzą, że SenseHub® zapewnia hodowcom szereg dodatkowych korzyści. Z nadzieją oczekujemy na jeszcze lepsze rezultaty
i zwiększenie skali współpracy z APB Poland oraz jej partnerami.

Dotychczasowe wyniki uzyskane na farmach demonstracyjnych ABP w Irlandii i Wielkiej Brytanii dowodzą, że możliwe jest ulepszenie genetyki cieląt mieszańców bydła mlecznego z mięsnym, przy jednoczesnym pozytywnym wpływie na produkcję mleka oraz środowisko naturalne.

Podczas realizacji projektu w Polsce firma zamierza opracować profilaktyczne proaktywne protokoły zdrowotne, które zostaną udostępnione hodowcom współpracującym z ABP Poland w ramach programu wsparcia i zapewniania jakości.

 

ABP Poland – informacje o firmie

ABP Poland posiada trzy zakłady przetwórstwa wołowiny: w Pniewach, Kłosowicach i Tykocinie. Lokalizacja każdego z nich została dobrana z myślą o skróceniu czasu transportu zwierząt do minimum. Firma dostarcza produkty mięsne do sektora detalicznego, gastronomicznego i produkcyjnego w Polsce i całej Europie Wschodniej. Jest częścią ABP Food Group, jednego z czołowych prywatnych przetwórców mięsa w Europie, który zatrudnia ponad 10 tys. osób w ponad 48 zakładach przetwórczych w 11 krajach.

Informacje o MSD Animal Health

Działania MSD, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie funkcjonującej pod nazwą Merck & Co., Inc., jednoczą się wokół jej celu: MSD wykorzystuje potęgę najnowocześniejszej nauki, aby ratować życie i poprawiać jego jakość na całym świecie. Od ponad 100 lat jesteśmy liderem w dziedzinie badań naukowych, opracowując leki, szczepionki i innowacyjne rozwiązania zdrowotne dotyczące najbardziej wymagających chorób. MSD Animal Health, oddział firmy Merck & Co., Inc. z siedzibą w Rahway, N.J., USA, jest globalną organizacją zajmującą się ochroną zdrowia zwierząt. Poprzez swoje zaangażowanie w program The Science of Healthier Animals® MSD Animal Health oferuje lekarzom weterynarii, hodowcom, właścicielom zwierząt i instytucjom państwowym jeden z najszerszych asortymentów farmaceutyków weterynaryjnych, szczepionek oraz rozwiązań i usług w zakresie ochrony zdrowia,
a także obszerny pakiet połączonych technologii, który obejmuje produkty do identyfikacji, identyfikowalności i monitorowania. Celem MSD Animal Health jest ochrona i poprawa stanu zdrowia, samopoczucia i wydajności zwierząt oraz ludzi zajmujących się nimi. MSD intensywnie inwestuje w dynamiczne i kompleksowe zasoby badawczo-rozwojowe oraz nowoczesny, globalny łańcuch dostaw. MSD Animal Health jest obecna w ponad 50 krajach, a jej produkty są dostępne na około 150 światowych rynkach.

 

oprac. red. ppr.pl


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę